There are a total of 689 bills of lading on file for Sandtech Inc. between November 4th, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 689 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 689 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 703 |
| Notify Party Records | 132 |
| First Shipment on File | Nov 4th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 135 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDTECH INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Sandtech Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Sandtech Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QUANZHOU LANGYI TECHNOLOGY | Mar 2026 | 156 | 97 |
| TRUST TOOL MFG.CO., LTD | Apr 2026 | 214 | 19 |
| UNIKA VIETNAM CO.,LTD | Apr 2026 | 13 | 12 |
| ABRA FOX INDUSTRIAL CO | Apr 2026 | 442 | 12 |
| ADDISON AND CO LTD | Jan 2026 | 141 | 10 |
| ACTOMASTER CO.,LTD | Mar 2026 | 86 | 10 |
| SHANGHAI RANKTOOL INDUSTRIAL CO., LTD | Apr 2026 | 52 | 8 |
| ZHEJIANG WANLI TOOLS GROUP CO.,LTD | May 2026 | 2,099 | 7 |
| NANJING EASYDOING COMMERCIAL SERVICE CO LTD | Aug 2024 | 27 | 7 |
| VOLGA HARDWARE INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 31 | 6 |
| SICHUAN MACHINERY IMP.&EXP.CORP.LTD | May 2026 | 1,754 | 6 |
| JIANGSU HUAIYIN-GX TOOL MANUFACTURING CO., LTD. | May 2024 | 289 | 6 |
| FORBES & COMPANY LIMITED | May 2026 | 36 | 6 |
| BIRLA PRECISION TECHNOLOGIES LTD | May 2026 | 1,184 | 6 |
| TEC-SPIRAL ENTERPRISES CO., LTD | Feb 2026 | 566 | 5 |
| SHOBHA INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 369 | 5 |
| JK FILES & ENGINEERING LIMITED | Aug 2025 | 116 | 5 |
| SWISSLION INDUSTRIJA ALATA A.D. | Feb 2026 | 262 | 4 |
| JIANGSU HUAIYIN GUEX TOOL MANUFACTU | May 2026 | 58 | 4 |
| FORBES PRECISION TOOLS AND MACHINE | May 2026 | 78 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandtech Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDRA WILSON | Jan 2025 | 121 | 0 |
| SANDRA YOUNG | Jan 2025 | 77 | 0 |
| SANDRAS TRADING LLC | Sep 2024 | 260 | 0 |
| SANDREAM SPECIALTIES | May 2026 | 102 | 4 |
| SANDRINE SCOTT COMMODITIES | May 2026 | 375 | 19 |
| SANDRO | Jan 2026 | 530 | 0 |
| SANDRO ANDY | May 2026 | 225 | 3 |
| SANDROOKO INTERNATIONAL INC | May 2026 | 210 | 60 |
| SANDS IMPEX | Apr 2026 | 511 | 8 |
| SANDSTORM TRADING INC | Aug 2024 | 203 | 0 |
| SANDVIK ASIA PVT.LTD | Jan 2025 | 563 | 0 |
| SANDVIK CHILE S.A. | Sep 2025 | 348 | 0 |
| SANDVIK CONSTRUCTION | Feb 2026 | 799 | 0 |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | May 2026 | 684 | 15 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SANDVIK LIMITED | May 2026 | 1,153 | 39 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 338 |
| SANDVIK(JINING)ROCBOLT TECHNOLOGIES | May 2026 | 99 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | CMDUCHN3203955 | EMLTSHAS00345818 | 058E | House Bill | EMLT | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 24 CTN | 248 KG | Container Station | SICHUAN MACHINERY IMP.&EXP.CORP | SANDTECH, INC. | EMO TRANS, INC | MACHINE TOOLSCTNS=PLT |
| 2026-05-01 | CMDUCHN3204070 | EMLTSHAS00347656 | DBO3E | House Bill | EMLT | 9938339 | PRESIDENT GRANT | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 33 CTN | 430 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG WANLI TOOLS GROUP | SANDTECH, INC. | EMO TRANS, INC | T.C. TIPPED CIRCULAR SAW BLADESPO#CT NS=PLT |
| 2026-04-30 | ONEYTYOG41812800 | NGTL2150932 | 084E | House Bill | NGTL | 9395159 | ONE HAMBURG | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 171 CTN | 3,342 KG | Container Yard | TRUST TOOL MFG. | SANDTECH, INC. | THE CAMELOT COMPANY | THREAD & CUTTING TOOLSHS CODE:. |
| 2026-04-25 | YMJAE515055209 | EMLTMAAS00337006 | 046E | House Bill | EMLT | 9706736 | ONE MILLAU | 2026-04-23 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 2 PKG | 664 KG | House to House | ADDISON | SANDTECH, INC | EMO TRANS LOGISTICS INDIA PRIVATE L | CUTTING TOOLS OF HIGH SPEED STEEL(NON-COBALT GRADE) DRILLS |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | CMDUCHN3267319 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTSHAS00351933 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 0DBO7 |
| IMO # | 9938389 |
| Vessel Name | PRESIDENT CARTER |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 940 KG |
| Weight in KG | 940 KG |
| Quantity | 78 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CGMU5689940 |
| Commodity Description |
MASONRY DRILLS78CTNS=2PLTS |
| Shipper Name | JIANGSU HUAIYIN-GUEX TOOLS MANUFACT |
|---|---|
| Address Line 1 | 180 EAST CHANGJIANG ROAD |
| Address Line 3 | HUAIYING DISTRICT |
| City | HUAIAN CITY |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SANDTECH, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7845 N MERRIMAC AVE |
| City | MORTON GROVE |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60053-271 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EMO TRANS, INC - ORD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1226 N MICHAEL DR STE E |
| City | WOOD DALE |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60191-105 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16309481904 |
| Container Number | CGMU5689940 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3299012 |
| Seal Number 1 | M3299012 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | MASONRY DRILLS78CTNS=2PLTS |
| Marks and Numbers 1 | SANDTECH.INC.?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000940 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 209 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 155 | 2026-04-25 |
| Los Angeles, California | 133 | 2026-05-15 |
| New York, New York | 73 | 2025-06-16 |
| Tacoma, Washington | 70 | 2024-07-09 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2026-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 14 | 2020-07-31 |
| Seattle, Washington | 4 | 2022-08-13 |
| Oakland, California | 3 | 2022-02-17 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2022-09-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 272 | 2026-05-15 |
| Jawaharlal Nehru India | 93 | 2026-05-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 69 | 2026-04-18 |
| Colombo Sri Lanka | 52 | 2026-04-25 |
| Kobe Japan | 38 | 2026-04-30 |
| Anvers Belgium | 23 | 2024-09-27 |
| Barcelona Spain | 21 | 2024-02-10 |
| Rotterdam Netherlands | 18 | 2022-09-02 |
| Bremerhaven Germany | 15 | 2022-01-27 |
| Stade Germany | 12 | 2024-06-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandtech Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDTECH INC. | 7845, N. MERRIMAC AVE, MORTON GROVE IL 60053 US | 2025-06-10 | 39 |
| SANDTECH INC. | 7845 N MERRIMAC AVE MORTON GROVE IL 600532710 US | 2025-12-05 | 4 |
| SANTECH LLC | 2026-03-04 | 64 | |
| SANDTECH INC | 2026-04-18 | 62 | |
| SANDTECH INC. | 2022-04-16 | 60 | |
| SANDTECH, INC. | 2019-02-27 | 43 | |
| SANDTECH INC | 2024-06-15 | 40 | |
| SANDTECH INC. | 2023-10-21 | 37 | |
| SANDTECH, INC. | 2026-05-15 | 23 | |
| SANDTECH.INC. | 2018-02-23 | 20 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Sandtech Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-04 | 64 | |
| 2025-11-27 | 2 | |
| 2025-07-15 | 13 | |
| 2025-03-29 | 26 | |
| 2018-07-10 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Sandtech Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-04 | 64 | |
| 2025-07-15 | 13 |