There are a total of 1,153 bills of lading on file for Sandvik Limited between November 2nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,153 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,153 |
|---|---|
| Shipper Records | 878 |
| Consignee Records | 286 |
| Notify Party Records | 67 |
| First Shipment on File | Nov 2nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 156 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Sandvik Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Sandvik Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 233 |
| SMRT MOBILES-BRISTOL | May 2026 | 102 | 95 |
| SMC REGION USA CANADA | May 2026 | 84 | 47 |
| WOLFRAM BERGBAU UND HUTTEN AG | May 2026 | 799 | 32 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 26 |
| COSTELLO DOAB ENTERPRISES LLC | Mar 2026 | 22 | 11 |
| SANDVIK COROMANT AB SEA | Jan 2026 | 92 | 8 |
| EASTERN PROCESSING EQUIPMENT INC | Nov 2025 | 382 | 8 |
| SNA EUROPE INDUSTRIES AB | May 2026 | 239 | 6 |
| AB SANDVIK COROMANT | Apr 2026 | 23 | 6 |
| TYLER RENTAL INC | Sep 2025 | 25 | 5 |
| SANDVIK COROMANT INDIA PVT LIMITED | Mar 2025 | 19 | 5 |
| PORTER EQUIPMENT LIMITED | Jan 2026 | 108 | 5 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 3 |
| PREMIER EQUIPMENT INC | Apr 2026 | 534 | 3 |
| AB SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Oct 2022 | 4,459 | 3 |
| SVF MAQUINARIA S.A. DE C.V. | Jul 2025 | 49 | 2 |
| RON CHANG PORCELAIN CORP | Nov 2022 | 20 | 2 |
| PORTER EQUIPMENT AUSTRALIA PTY | Jan 2026 | 36 | 2 |
| May 2025 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDROOKO INTERNATIONAL INC | May 2026 | 210 | 60 |
| SANDS IMPEX | Apr 2026 | 511 | 8 |
| SANDSTORM TRADING INC | Aug 2024 | 203 | 0 |
| SANDTECH INC. | May 2026 | 689 | 21 |
| SANDVIK ASIA PVT.LTD | Jan 2025 | 563 | 0 |
| SANDVIK CHILE S.A. | Sep 2025 | 348 | 0 |
| SANDVIK CONSTRUCTION | Feb 2026 | 799 | 0 |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | May 2026 | 684 | 15 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 338 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 26 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | May 2026 | 812 | 11 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK(JINING)ROCBOLT TECHNOLOGIES | May 2026 | 99 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MEDUBF417233 | BANQ1073874047 | NO918 | House Bill | BANQ | 9120841 | MSC DOMNA X | 2026-05-18 | NEWARK, NEW JERSEY | BELFAST UNITED KINGDOM | 18 PKG | 9,119 K | House to House | SANDVIK | SMRT MOBILES-BRISTOL | SMRT MOBILES-BRISTOL | MOBILE CRUSHING AND SCREENING EQUIPMENT HS CODE: 84213925 84122981 90328900 |
| 2026-05-16 | ACLUSA01270299 | ATK69 | Regular Bill | ACLU | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 1 PCS | 51,000 K | SANDVIK LTD | SMC REGION USA CANADA | JOSEPH SMITH CUSTOM HOUSE BROKER | 1 X NEW XXXXXXX QJ341 TRACKED SERIAL QJ341-10893 WEIGHT 51000KG HS CODE 84742000 | ||
| 2026-05-13 | HLCUBEL260400220 | BANQ1073684475 | 618W | House Bill | BANQ | 9288394 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | BELFAST UNITED KINGDOM | 16 PKG | 15,700 K | House to House | SANDVIK | SMRT MOBILES-BRISTOL | SMRT MOBILES-BRISTOL | MOBILE CRUSHING AND SCREENING EQUIPMENT HS CODE: 84818099 84836080 40082900 83119000 |
| 2026-05-08 | ACLUSA01250409 | AST69 | Regular Bill | ACLU | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 1 PCS | 46,250 K | SANDVIK LTD | SMC REGION USA CANADA | JOSEPH SMITH CUSTOM HOUSE BROKER | 1 X NEW SANDVIK QI353 HS TRACKED SERIAL QI353-10737 WEIGHT 46250KG HS CODE 84742000 | ||
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | HLCUBEL260401602 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073999168 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 619W |
| IMO # | |
| Vessel Name | SFL MAUI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | DUNGANNON |
| Foreign Port of Lading | BELFAST UNITED KINGDOM (41801) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8467 K |
| Weight in KG | 8,467 KG |
| Quantity | 13 PKG |
| Volume | 50 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLXU8173750 |
| Commodity Description |
MOBILE CRUSHING AND SCREENING EQUIPMENT |
| Shipper Name | SANDVIK |
|---|---|
| Address Line 1 | 11 TULLYVANNON |
| Address Line 2 | DUNGANNON BT70 2HW GB |
| Consignee Name | SMRT MOBILES-BRISTOL |
|---|---|
| Address Line 1 | 2524 FORD ROAD |
| Address Line 2 | BRISTOL PA 19007 US |
| Notify Party Name | SMRT MOBILES-BRISTOL |
|---|---|
| Address Line 1 | 2524 FORD ROAD |
| Address Line 2 | BRISTOL PA 19007 US |
| Container Number | HLXU8173750 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 300971 |
| Seal Number 1 | 300971 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MOBILE CRUSHING AND SCREENING EQUIPMENT |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 314 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 282 | 2026-04-29 |
| Galveston, Texas | 172 | 2026-01-22 |
| New York, New York | 94 | 2026-05-20 |
| Jacksonville, Florida | 45 | 2024-06-08 |
| Tacoma, Washington | 40 | 2025-05-23 |
| Port Everglades, Florida | 36 | 2013-08-28 |
| Baltimore, Maryland | 27 | 2023-11-10 |
| Brunswick, Georgia | 23 | 2026-04-02 |
| Port Hueneme, California | 23 | 2025-02-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hamble United Kingdom | 454 | 2026-04-09 |
| Liverpool United Kingdom | 137 | 2026-05-23 |
| Belfast United Kingdom | 91 | 2026-05-20 |
| Stade Germany | 85 | 2026-01-26 |
| Bremerhaven Germany | 71 | 2026-04-29 |
| Felixstowe United Kingdom | 60 | 2017-11-29 |
| Gevle Sweden | 47 | 2021-09-02 |
| Valencia Spain | 34 | 2013-08-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 29 | 2022-01-29 |
| Anvers Belgium | 21 | 2025-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandvik Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK LIMITED | T A SANDVIK CONSTRUCTION MOBILE CRUSHERS SCREENS TULLYVANNON BALLYGAWLEY DUNGANNON TYR | 2026-03-21 | 39 |
| SANDVIK LIMITED | T A SANDVIK CONSTRU MOBILE CRUSHERS SCREENS TULLYVANNON BALLYGAWLEY CO. TYRONE BT70 2HW N. IRELAND DUNGANNON TYR | 2025-10-06 | 21 |
| SANDVIK LIMITED | 2026-01-22 | 12 | |
| SANDVIK LIMITED | 2026-04-02 | 5 | |
| SANDVIK LIMITED | 2025-07-22 | 1 | |
| SANDVIK | 2026-05-20 | 127 | |
| SANDVIK LIMITED | 2025-05-05 | 81 | |
| SANDVIK, INC | 2026-04-29 | 63 | |
| SANDVIK LTD | 2017-11-29 | 52 | |
| SANDVIK SA DE CV | 2021-09-02 | 47 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Sandvik Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-21 | 25 | |
| 2022-12-17 | 1 | |
| 2020-02-08 | 3 | |
| 2018-04-03 | 1 | |
| 2017-10-11 | 11 | |
| 2016-11-26 | 3 | |
| 2014-12-31 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Sandvik Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-23 | 7 | |
| 2018-04-03 | 1 | |
| 2017-07-26 | 36 | |
| 2016-09-30 | 1 |