There are a total of 14,458 bills of lading on file for Sandvik Mining And Construction between August 25th, 2011 and May 22nd, 2026.
Of those 14,458 bills of lading, 117 were within the past 30 days and 338 were within the past 90 days.
| Total Records | 14,458 |
|---|---|
| Shipper Records | 10,832 |
| Consignee Records | 7,922 |
| Notify Party Records | 5,139 |
| First Shipment on File | Aug 25th, 2011 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 117 |
| Records in Last 90 Days | 338 |
| Records in the Past Year | 1,438 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Sandvik Mining And Construction, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Sandvik Mining And Construction in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 2,303 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 792 |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | May 2026 | 684 | 385 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 293 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 257 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 224 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 141 |
| DSI UNDERGROUND CANADA LTD | May 2026 | 432 | 124 |
| SMRT BRIER HILL | May 2025 | 111 | 96 |
| SANDVIK SRP AB | May 2026 | 532 | 86 |
| GUJARAT TECHNOCASTINGS PRIVATE LIMI | May 2025 | 69 | 69 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 61 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | May 2026 | 105 | 59 |
| WUXI KEMA MACHINERY CO LTD | May 2026 | 379 | 56 |
| TRACK ONE SRL | May 2026 | 831 | 51 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 49 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 46 |
| SANDVIK USA | Apr 2023 | 404 | 41 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING BRASIL LTDA | May 2026 | 47 | 41 |
| SANDVIK CHILE S.A. | Sep 2025 | 348 | 41 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik Mining And Construction.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDTECH INC. | May 2026 | 689 | 21 |
| SANDVIK ASIA PVT.LTD | Jan 2025 | 563 | 0 |
| SANDVIK CHILE S.A. | Sep 2025 | 348 | 0 |
| SANDVIK CONSTRUCTION | Feb 2026 | 799 | 0 |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | May 2026 | 684 | 15 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SANDVIK LIMITED | May 2026 | 1,153 | 39 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 26 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | May 2026 | 812 | 11 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | May 2026 | 105 | 8 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 1 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 163 |
| SANDVIK(JINING)ROCBOLT TECHNOLOGIES | May 2026 | 99 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HLCUSS5260392529 | CMJOSSZLAX605003 | 618N | House Bill | CMJO | MAERSK FORTALEZA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | SANTOS BRAZIL | 3 PCS | 418 KG | Pier to Pier | SANDVIK ROCK PROCESSING BRASIL LTDA | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION USA | 3 PIECES IN 1 PALLET CONTAINING: 1 PLATE, BACK (5468-150130-01 | BACKPLATE - SLG3073W FLAT SCREEN) 1 STIFFENER (5468-150130-02 |... | ||
| 2026-05-28 | YMJAT755590150 | DMALJNBA11042 | 082W | House Bill | DMAL | 9416977 | NYK RIGEL | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | DURBAN SOUTH AFRICA | 2 PAL | 620 KG | SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS I | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION LLC | SOLID-2265 MD PANEL RUBBER CERADOXSPARES LIST | ||
| 2026-05-28 | CMDUCHN3311656 | SXCOSHE26043692 | 0XRAT | House Bill | SXCO | 9705055 | CMA CGM LITANI | 2026-05-26 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 81 PKG | 125,676 KG | Pier to Pier | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION AUSTR | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION LLC | BOLTING G8998-26112 | |
| 2026-05-28 | CMDUSIJ0570826 | DMALSINC48124 | 1TUJ2 | House Bill | DMAL | 9410753 | CMA CGM CALLISTO | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 59 PKG | 21,757 KG | Pier to Pier | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK DC SCRANTON PA | SANDVIK DC SCRANTON PA | MINING EQUIPMENT |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | MEDUR8279396 |
|---|---|
| House BOL # | DMALGOTA65573 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | MC616 |
| IMO # | 9978987 |
| Vessel Name | MSC FIRENZE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13665 KG |
| Weight in KG | 13,665 KG |
| Quantity | 6 PAL |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU5623852 |
| Commodity Description |
MINING EQUIPMENT |
| Shipper Name | SANDVIK MINING CONSTRUCTION TOOLS |
|---|---|
| Address Line 1 | STATIONSPLAN |
| City | SVEDALA |
| Country Code | SE |
| Consignee Name | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 300 TECHNOLOGY CT SE |
| City | SMYRNA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30082 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +14045892809 |
| Notify Party Name | A1 PHOENIX SANDVIK MINING |
|---|---|
| Address Line 1 | 7020 W VAN BUREN STREET |
| City | PHOENIX |
| State Province | AZ |
| Zip Code | 85043 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSNU5623852 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ISG274354 |
| Seal Number 1 | ISG274354 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MINING EQUIPMENT |
| Marks and Numbers 1 | 82212584,??82212583,??82212590,??82212588, |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 847490 | 00000000 | 0000013665 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 5,739 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 1,686 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 1,608 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 851 | 2026-05-21 |
| Baltimore, Maryland | 762 | 2026-04-17 |
| Long Beach, California | 641 | 2026-05-08 |
| Charleston, South Carolina | 613 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 562 | 2026-05-23 |
| Port Hueneme, California | 330 | 2026-05-11 |
| Savannah, Georgia | 308 | 2026-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 3,239 | 2026-05-23 |
| Rotterdam Netherlands | 1,634 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 1,559 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 1,276 | 2026-04-15 |
| Liverpool United Kingdom | 1,158 | 2024-10-24 |
| Jawaharlal Nehru India | 714 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 629 | 2026-05-22 |
| Anvers Belgium | 434 | 2026-04-08 |
| Durban South Africa | 426 | 2026-05-23 |
| Sines Portugal | 289 | 2026-05-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandvik Mining And Construction that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | HARCOURT ROAD DUBLIN IE | 2026-05-23 | 1,391 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 5490 MOUNTAIN IRON DRIVE VIRGINIA MN 55792 US | 2026-03-03 | 27 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2026-05-07 | 6 | |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2025-10-22 | 5 | |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2025-09-08 | 4 | |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2026-05-20 | 4 | |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2025-10-14 | 3 | |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2026-04-24 | 3 | |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2026-01-13 | 2 | |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | 2025-11-06 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Sandvik Mining And Construction.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 679 | |
| 2026-05-23 | 43 | |
| 2026-05-23 | 4 | |
| 2026-05-22 | 1,031 | |
| 2026-05-21 | 362 | |
| 2026-05-21 | 7 | |
| 2026-05-20 | 596 | |
| 2026-05-16 | 83 | |
| 2026-05-14 | 34 | |
| 2026-05-14 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Sandvik Mining And Construction.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 652 | |
| 2026-05-23 | 5 | |
| 2026-05-16 | 85 | |
| 2026-05-14 | 1 | |
| 2026-05-12 | 1 | |
| 2026-02-14 | 2 | |
| 2025-11-06 | 1 | |
| 2025-10-29 | 3 | |
| 2025-08-21 | 7 | |
| 2025-08-16 | 1 |