There are a total of 684 bills of lading on file for Sandvik DC Scranton Pa between February 5th, 2020 and May 20th, 2026.
Of those 684 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 684 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 820 |
| Notify Party Records | 347 |
| First Shipment on File | Feb 5th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 79 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK DC SCRANTON PA.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Sandvik DC Scranton Pa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Sandvik DC Scranton Pa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 328 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 53 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 52 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 28 |
| SANDVIK SMC AUSTRALIA PTY LTD | Sep 2025 | 43 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 3 |
| SANDVIK COLOMBIA SAS | Nov 2025 | 48 | 2 |
| SANDVIK CHILE S.A. | Sep 2025 | 348 | 2 |
| SANDVIK ARGENTINA S.A. | Nov 2025 | 67 | 2 |
| SANDVIK MINING CONST.0120 SJO CO SA | Jul 2021 | 47 | 1 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 1 |
| Nov 2023 | 10 | 1 | |
| MARITIMA DOMINICANA SAS | May 2026 | 2,174 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik DC Scranton Pa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDRINE SCOTT COMMODITIES | May 2026 | 375 | 19 |
| SANDRO | Jan 2026 | 530 | 0 |
| SANDRO ANDY | May 2026 | 225 | 3 |
| SANDROOKO INTERNATIONAL INC | May 2026 | 210 | 60 |
| SANDS IMPEX | Apr 2026 | 511 | 8 |
| SANDSTORM TRADING INC | Aug 2024 | 203 | 0 |
| SANDTECH INC. | May 2026 | 689 | 21 |
| SANDVIK ASIA PVT.LTD | Jan 2025 | 563 | 0 |
| SANDVIK CHILE S.A. | Sep 2025 | 348 | 0 |
| SANDVIK CONSTRUCTION | Feb 2026 | 799 | 0 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SANDVIK LIMITED | May 2026 | 1,153 | 39 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 338 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK(JINING)ROCBOLT TECHNOLOGIES | May 2026 | 99 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HLCUSIN260404645 | DMALSINC47926 | 2509E | House Bill | DMAL | 9447873 | TUBUL | 2026-05-20 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 4 PKG | 193 KG | House to House | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK DC SCRANTON PA | MINING EQUIPMENT | |
| 2026-05-06 | CMDUSIJ0569245 | DMALSINC46527 | 1TUIQ | House Bill | DMAL | 9780885 | CMA CGM J. ADAMS | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 24 PKG | 9,287 KG | Pier to Pier | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK DC SCRANTON PA | SANDVIK DC SCRANTON PA | MINING EQUIPMENT |
| 2026-04-17 | HLCUSIN260223310 | DMALSINC43793 | E014 | House Bill | DMAL | 9935105 | WAN HAI A03 | 2026-04-16 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 43 PKG | 15,292 KG | Container Yard | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK DC SCRANTON PA | SANDVIK DC SCRANTON PA | MINING TOOLS OR PARTS |
| 2026-04-17 | HLCUSIN260216205 | DMALSINC43255 | E014 | House Bill | DMAL | 9935105 | WAN HAI A03 | 2026-04-16 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 40 PKG | 23,590 KG | Container Yard | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK DC SCRANTON PA | MINING TOOLS OR PARTS | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | HLCUSIN260404645 |
|---|---|
| House BOL # | DMALSINC47503 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 2509E |
| IMO # | 9447873 |
| Vessel Name | TUBUL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SINGAPORE |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 259 KG |
| Weight in KG | 259 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FANU3226301 |
| Commodity Description |
MINING EQUIPMENT |
| Shipper Name | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS |
|---|---|
| Address Line 1 | 50 ALPS AVENUE,01-00 SANDVIK BUILDI |
| Address Line 2 | NG |
| Address Line 3 | (ROTO OFR EXP) |
| City | SINGAPORE |
| Country Code | SG |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +6562651718 |
| Consignee Name | SANDVIK DC SCRANTON PA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1200 GRIFFIN POND ROAD |
| City | SCRANTON |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18411 |
| Country Code | US |
| Container Number | FANU3226301 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC2912279 |
| Seal Number 1 | HLC2912279 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MINING EQUIPMENT |
| Marks and Numbers 1 | SANDVIK DC SCRANTON PA??CLARKS SUMMIT PA, USA ??82199492?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 820713 | 00000000 | 0000000259 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 558 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 65 | 2026-01-21 |
| New York, New York | 36 | 2025-12-19 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 11 | 2025-10-29 |
| Norfolk, Virginia | 8 | 2021-05-14 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2025-06-23 |
| Long Beach, California | 3 | 2022-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 315 | 2026-05-21 |
| Stade Germany | 135 | 2023-10-11 |
| Jawaharlal Nehru India | 68 | 2021-08-27 |
| Bremerhaven Germany | 61 | 2025-12-19 |
| Durban South Africa | 27 | 2025-04-01 |
| Cartagena Colombia | 21 | 2026-03-02 |
| Puerto Manzanillo Panama | 16 | 2025-04-21 |
| Sydney Australia | 10 | 2025-10-29 |
| Buenos Aires Argentina | 8 | 2025-09-10 |
| San Antonio Chile | 4 | 2025-12-27 |
Below are the top 8 company names and addresses for Sandvik DC Scranton Pa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK DC SCRANTON PA | 1200 GRIFFIN POND ROAD SCRANTON PA 18411 US | 2026-05-21 | 204 |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | 1200 GRIFFIN POND RD CLARKS SUMMIT PA 18411 US | 2026-03-02 | 144 |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | 2025-12-19 | 34 | |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | 2025-09-10 | 21 | |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | 2024-09-25 | 292 | |
| SANDVIK DC SCRANTON PA SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | 2025-07-30 | 32 | |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | 2020-12-10 | 4 | |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | 2020-04-20 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Sandvik DC Scranton Pa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-02 | 144 |
Below are the top 1 email addresses on file for Sandvik DC Scranton Pa.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-02 | 59 |