There are a total of 228 bills of lading on file for Shanghai Joygoal Food Machinery Co. between May 29th, 2014 and April 28th, 2026.
Of those 228 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 228 |
|---|---|
| Shipper Records | 229 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 29th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 28th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 7 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Shanghai Joygoal Food Machinery Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Shanghai Joygoal Food Machinery Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LUMINA GLOBAL, INC. | Apr 2026 | 176 | 39 |
| Jun 2023 | 6 | 5 | |
| BEST CHINA SOURCING | May 2026 | 261 | 4 |
| POLIPA NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 519 | 3 |
| Oct 2021 | 5 | 2 | |
| SSCLEAR GOOD INC | Feb 2025 | 208 | 2 |
| HAWAIIAN ISLES KONA COFFEE COMPANY | Dec 2022 | 70 | 2 |
| DAISY DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 495 | 2 |
| SSR GROUP SUPPLY CHAIN INC | Nov 2025 | 83 | 1 |
| Jun 2023 | 1 | 1 | |
| MATERIAL ICE, INC. | Mar 2026 | 21 | 1 |
| Dec 2024 | 1 | 1 | |
| GRUPO GOODONE INC | Jul 2025 | 653 | 1 |
| EMMANUEL RIVAS | May 2025 | 12 | 1 |
| Jan 2023 | 2 | 1 | |
| ART OF BEAUTY | Nov 2024 | 58 | 1 |
| Nov 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Joygoal Food Machinery Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-20 | YMJAE237043448 | UULNSH25123053 | 081E | House Bill | UULN | 9664897 | YM MODERATION | 2026-01-19 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 998 PKG | 7,300 K | Pier to Pier | SHANGHAI JOYGOAL FOOD | LUMINA GLOBAL,INC. | ACTSCHB,INC | FILTER |
| 2025-10-30 | YMJAE237031423 | UULNSH25093082 | 001E | House Bill | UULN | 9618276 | RUBY TOWER | 2025-10-29 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 998 PKG | 7,300 K | Pier to Pier | SHANGHAI JOYGOAL FOOD | LUMINA GLOBAL,INC. | ACTSCHB,INC | FILTER |
| 2025-06-27 | MAEU254034626 | NHLBNB25054EC484 | 520E | House Bill | NHLB | 9979278 | BF ESPERANZA | 2025-06-26 | HOUSTON, TEXAS | LAZARO CARDENAS MEXICO | 266 PKG | 3,235 KG | Container Yard | SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. | SSR GROUP SUPPLY CHAIN INC | SSR GROUP SUPPLY CHAIN INC | FILTER AUTOMATIC K-CUPS FILLING MACHINE KFP- 8 |
| 2025-05-27 | ONEYSH5EN0096500 | FEVMNBF25040709 | 072E | House Bill | FEVM | 9388352 | ONE CONTINUITY | 2025-05-26 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 998 PKG | 7,300 KG | Container Yard | SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. | LUMINA GLOBAL, INC. | ACTS CHB, INC | FILTER |
| Run Date | 2026-03-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-09 |
| Master BOL # | MAEU265498472 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS9ZQ22619 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 606E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MARIA Y |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CN |
| Foreign Port of Lading | LAZARO CARDENAS MEXICO (20107) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7300 KG |
| Weight in KG | 7,300 KG |
| Quantity | 998 CTN |
| Volume | 68 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU9586490 |
| Commodity Description |
FILTER HS: |
| Shipper Name | SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO |
|---|---|
| Address Line 1 | NO1082 JIAXIN ROAD JIADING |
| Address Line 2 | DISTRIST SHANGHAI SH CHINA 201800 |
| Consignee Name | LUMINA GLOBAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 12700 HAYNES RD |
| Address Line 2 | HOUSTON, TX 77066 |
| Address Line 3 | ATTN:THOMAS KUO |
| Notify Party Name | ACTS CHB, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | DAREN L. MCCLELLAN |
| Address Line 2 | 3914 NEW RD CROSBY, TX |
| Address Line 3 | DAREN@ACTSCHB.COM |
| Container Number | CAAU9586490 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN4810559 |
| Seal Number 1 | CN4810559 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FILTER HS: |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 111 | 2026-04-29 |
| Long Beach, California | 26 | 2024-01-13 |
| Honolulu, Hawaii | 26 | 2021-09-15 |
| Los Angeles, California | 25 | 2024-05-09 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2024-12-11 |
| Miami, Florida | 7 | 2025-01-23 |
| San Juan, Puerto Rico | 5 | 2024-12-12 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2019-03-20 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-03-19 |
| Oakland, California | 1 | 2016-09-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 197 | 2026-04-29 |
| Pusan South Korea | 15 | 2025-01-06 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2021-10-09 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 2 | 2026-03-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2023-12-21 |
| Puerto Manzanillo Panama | 2 | 2020-01-04 |
| Colon Panama | 1 | 2024-12-12 |
| Tampico Mexico | 1 | 2022-12-30 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2022-03-28 |
| Coco Solo Panama | 1 | 2021-10-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Joygoal Food Machinery Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. | NO1082,JIAXIN ROAD,JIADING DISTRICT SHANGHAI CN | 2025-06-27 | 46 |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO | NO.1082, JIAXIN ROAD JIADING,SHANGHAI,201800,CN | 2020-07-31 | 11 |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO LTD | 2023-02-08 | 11 | |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO LTD | 2019-01-12 | 9 | |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. | 2021-06-07 | 7 | |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. | 2024-11-19 | 6 | |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. LTD | 2015-05-26 | 5 | |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. | 2017-12-12 | 5 | |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO | 2017-10-19 | 5 | |
| SHANGHAI JOYGOAL FOOD MACHINERY CO. | 2019-12-30 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shanghai Joygoal Food Machinery Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-03-20 | 1 | |
| 2016-09-27 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shanghai Joygoal Food Machinery Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-03-20 | 1 |