There are a total of 485 bills of lading on file for Shanghai Jplus Supply Chain Co Ltd between October 3rd, 2021 and May 17th, 2026.
Of those 485 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 485 |
|---|---|
| Shipper Records | 487 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 3rd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Jplus Supply Chain Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Jplus Supply Chain Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RICH PACIFIC USA, INC. | May 2026 | 13,790 | 153 |
| JUNYI TRADING CO LTD | Apr 2026 | 3,213 | 151 |
| LC LOGISTICS SERVICES, INC. | May 2026 | 63,031 | 23 |
| JL CUSTOMS SERVICE LLC | May 2026 | 23,578 | 20 |
| KW GLOBE INC. | Mar 2026 | 812 | 17 |
| JAAK TRANSPORT INC. | May 2026 | 68,021 | 16 |
| WHITZARD CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 9,360 | 14 |
| ODW INTERNATIONAL INC | May 2026 | 3,100 | 10 |
| GRAND TRADING CO LTD | May 2026 | 1,728 | 9 |
| YUEJIE INC | May 2026 | 19,472 | 8 |
| JIUFANG E-COMMERCE LOGISTICS INC. | May 2026 | 10,504 | 8 |
| ANJTRANS INTERNATIONAL INC | Nov 2023 | 349 | 6 |
| EFFICIENT LOGISTICS INC | May 2026 | 3,670 | 5 |
| JOHNNY TRADING INC | Mar 2026 | 2,247 | 4 |
| Aug 2024 | 4 | 3 | |
| MAOFAN TRADING CO LTD | Apr 2026 | 1,516 | 3 |
| EDWARD TRANSIT BROKER INC | May 2026 | 71,389 | 3 |
| ONTIME TRADING CO LTD | May 2026 | 2,840 | 2 |
| MATRIX FREIGHT SOLUTION,INC | May 2026 | 21,966 | 2 |
| KING TRADING | May 2026 | 161 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Jplus Supply Chain Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MATS5395191000 | 099 | Master Bill | MATS | 9814600 | LURLINE | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 867 PCS | 12,936 KG | Pier to Pier | SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN | BINIER TRADING | JPLUS SUPPLY CHAIN CANADA INC. | PLASTIC CUP PLASTIC MOBILE PHONE CASE THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL | |
| 2026-05-04 | MATS2402253000 | 015 | Master Bill | MATS | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 801 PCS | 11,943 KG | Pier to Pier | SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN | JANIER TRADING | JPLUS SUPPLY CHAIN CANADA INC. | PLASTIC MOBILE PHONE CASE PLASTIC SHEET THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL | |
| 2026-04-28 | MATS5453195000 | 072 | Master Bill | MATS | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-04-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 846 PCS | 12,977 KG | Pier to Pier | SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN | JANIER TRADING | JPLUS SUPPLY CHAIN CANADA INC. | PLASTIC PAD PLASTIC SHEET THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL | |
| 2026-04-20 | MATS6287897000 | 023 | Master Bill | MATS | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 869 PCS | 13,588 KG | Pier to Pier | SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN | JABESSON TRADING | JPLUS SUPPLY CHAIN CANADA INC. | PLASTIC MOBILE PHONE CASE PLASTIC PAD THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | MATS9142689000 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 559542 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MATS |
| Voyage # | 072 |
| IMO # | 9814612 |
| Vessel Name | MATSONIA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15911 KG |
| Weight in KG | 15,911 KG |
| Quantity | 1042 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2779235 |
| Commodity Description |
PLASTIC COVER PLASTIC CASE PLASTIC RACK PLASTIC MAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL |
| Shipper Name | SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 501,BUILDING 23, |
| Address Line 2 | NO.738,SHENJIANONG ROAD, PUDONG |
| City | SHANGHAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | PEMBROKE TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 399 W VICTORIA ST |
| City | GARDENA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90248 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | JPLUS SUPPLY CHAIN CANADA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 59 FENN AVENUE |
| City | TORONTO |
| State Province | ON |
| Zip Code | M2L 1M9 |
| Country Code | CA |
| Container Number | MATU2779235 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1693923 |
| Seal Number 1 | 1693923 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC COVER PLASTIC CASE PLASTIC RACK PLASTIC MAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 450 | 2026-05-18 |
| Mobile, Alabama | 17 | 2023-01-31 |
| Oakland, California | 11 | 2022-01-19 |
| Seattle, Washington | 3 | 2026-03-04 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2026-01-26 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2024-08-23 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2024-07-29 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2023-12-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 472 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2026-02-02 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2026-03-04 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-01-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Jplus Supply Chain Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO LTD | ROOM 501,BUILDING 23, NO.738,SHENJIANONG ROAD, PUDONG SHANGHAI CN | 2025-10-06 | 437 |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN | ROOM 501,BUILDING 23, NO.738,SHENJIANONG ROAD, PUDONG SHANGHAI CN | 2026-05-18 | 21 |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO.,LTD | 2024-07-12 | 19 | |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO | 2024-08-23 | 2 | |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO.,LTD | 2021-10-04 | 2 | |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN | 2026-01-26 | 1 | |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN | 2026-01-26 | 1 | |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO.,LTD | 2024-06-29 | 1 | |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN CO.,LTD | 2022-10-01 | 1 | |
| SHANGHAI JPLUS SUPPLY CHAIN COMPANY | 2026-03-04 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shanghai Jplus Supply Chain Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-29 | 19 |
Below are the top 2 email addresses on file for Shanghai Jplus Supply Chain Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-29 | 1 | |
| 2023-12-11 | 1 |