There are a total of 546 bills of lading on file for Shanghai Joysun Logistics Management Co., Ltd. between January 27th, 2013 and May 16th, 2026.
Of those 546 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 546 |
|---|---|
| Shipper Records | 547 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 27th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 86 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMENT CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Shanghai Joysun Logistics Management Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Shanghai Joysun Logistics Management Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MALLARD HANDLING SOLUTIONS | Jun 2024 | 953 | 105 |
| DUKE MANUFACTURING CO. | May 2026 | 176 | 68 |
| ENERPAC TOOL GROUP CORP | May 2026 | 1,216 | 30 |
| MICRON INDUSTRIES CORPORATION | Dec 2025 | 522 | 22 |
| CONTROL DEVICES LLC | May 2026 | 832 | 15 |
| MALLARD MANUFACTURING | Apr 2024 | 217 | 7 |
| POWER PACKER NORTH AMERICA INC | May 2026 | 1,185 | 5 |
| POWERVOLT INC. | Apr 2025 | 146 | 3 |
| SEDALIA PLANT | Oct 2024 | 28 | 2 |
| Jan 2025 | 2 | 2 | |
| ENERPAC | May 2026 | 561 | 1 |
| CU TRANSPORT, INC. | May 2026 | 29,025 | 1 |
| CGT US LIMITED | May 2026 | 2,583 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Joysun Logistics Management Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HLCUSHA260495649 | 616E | In-bond Automated | HLCU | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 820 PCS | 16,555 K | House to House | SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS | EDWARD J. ZARACH & ASSOCIATES, INC. | WHEEL ASSEMBLY FND XXXXXXXXXXXXX THE 16TH CONTAINER IN 2026 INVOICE NUMBER XXXXXXXXXXXXX | ||
| 2026-05-14 | HLCUSHA260478169 | 616E | In-bond Automated | HLCU | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,007 PCS | 15,184 K | House to House | SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS | EDWARD J. ZARACH & ASSOCIATES, INC. | WHEEL ASSEMBLY FND STERLING, IL THE 14TH CONTAINER IN 2026 INVOICE NUMBER XXXXXXXXXXXXX | ||
| 2026-05-13 | MAEU269538975 | QZIDQDZF20263845 | 617E | House Bill | QZID | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 5,535 KG | Container Yard | SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMEN | DUKE MANUFACTURING COMPANY | W.N. EPSTEIN | RESTAURANT EQUIPMENTS AND SUPPLIES(DOOR PANEL ,BOWL) |
| 2026-05-08 | CMDUNGP3448437 | SDVOLFSE26040030 | 065E | House Bill | SDVO | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 21 PKG | 5,846 K | SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMEN | DUKE MANUFACTURING COMPANY | DUKE MANUFACTURING COMPANY | RESTAURANT EQUIPMENTS AND SUPPLIES(DOOR PROOFER, STAINLESS STEEL STUD, HANDLE, STAINLESS STEEL RACK, DOOR PROOFER KIT) | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | EGLV143661527698 |
|---|---|
| House BOL # | SDVOLFSE26031061 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SDVO |
| Voyage # | 1217E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LEADING |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9530 K |
| Weight in KG | 9,530 KG |
| Quantity | 42 PKG |
| Volume | 127 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TGSU5144125 TGSU5144104 |
| Commodity Description |
RESTAURANT EQUIPMENTS AND SUPPLIES(BOWL, DOOR PROOFER, CAVITY) RESTAURANT EQUIPMENTS AND SUPPLIES(BOWL, DOOR PROOFER, CAVITY) |
| Shipper Name | SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMEN |
|---|---|
| Address Line 1 | (RM1906-1907, EAST CHINA |
| Address Line 2 | FINANCIALBLDG, 28 MAJI RD, . |
| City | SHANGHAI |
| State Province | 31 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | DUKE MANUFACTURING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 601 DUKE DRIVE DOCK DOOR #42 |
| Address Line 2 | SEDALIA, MO 65301 |
| City | SEDALIA |
| State Province | MO |
| Zip Code | 65301 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | DUKE MANUFACTURING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 601 DUKE DRIVE DOCK DOOR #42 |
| Address Line 2 | SEDALIA, MO 65301 |
| City | SEDALIA |
| State Province | MO |
| Zip Code | 65301 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGSU5144125 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCEJB7165 |
| Seal Number 1 | EMCEJB7165 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | RESTAURANT EQUIPMENTS AND SUPPLIES(BOWL, DOOR PROOFER, CAVITY) |
| Marks and Numbers 1 | N/ M . |
| Container Number | TGSU5144104 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCEJB7095 |
| Seal Number 1 | EMCEJB7095 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | RESTAURANT EQUIPMENTS AND SUPPLIES(BOWL, DOOR PROOFER, CAVITY) |
| Marks and Numbers 1 | N/ M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 175 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 152 | 2026-05-08 |
| Tacoma, Washington | 143 | 2025-01-01 |
| Seattle, Washington | 47 | 2026-05-19 |
| New York, New York | 10 | 2022-09-02 |
| Oakland, California | 9 | 2022-07-11 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2019-06-26 |
| Chicago, Illinois | 2 | 2026-02-07 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2022-11-08 |
| Miami, Florida | 2 | 2016-09-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 476 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 54 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 14 | 2024-06-03 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2021-10-12 |
| Tokyo Japan | 1 | 2018-10-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Joysun Logistics Management Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMENT CO., LTD. | 19F, EAST CHINA FINANCE BLDG SHANGHAI CN | 2025-07-17 | 1 |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMENT CO., LTD. | RM.1906-1907 ,EAST CHINA FINACIAL BLDG.28 MA JI RD.WAIGAOQIAO FREE | 2024-06-03 | 71 |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMENT CO.,LTD | 2025-06-30 | 63 | |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMENT CO., LTD. | 2022-04-12 | 51 | |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS CO LTD | 2020-07-20 | 43 | |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS | 2026-05-14 | 26 | |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGE -MENT CO.,LTD. | 2019-06-11 | 24 | |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS MANAGEMEN | 2026-05-19 | 22 | |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS | 2022-08-03 | 15 | |
| SHANGHAI JOYSUN LOGISTICS | 2025-10-31 | 14 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Shanghai Joysun Logistics Management Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-04 | 1 | |
| 2022-09-02 | 5 | |
| 2016-04-30 | 1 | |
| 2014-07-16 | 9 | |
| 2013-05-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||