There are a total of 66 bills of lading on file for Shanghai Joyhans Supply Chain Manag between September 24th, 2021 and May 14th, 2026.
Of those 66 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 66 |
|---|---|
| Shipper Records | 92 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 24th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 34 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Shanghai Joyhans Supply Chain Manag, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Shanghai Joyhans Supply Chain Manag in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CU TRANSPORT, INC. | May 2026 | 29,025 | 34 |
| 1UP CARGO | May 2026 | 9,678 | 9 |
| NEOBEE LOGISTIC INC | May 2026 | 62 | 8 |
| FLEXCLEARING USA INC | May 2026 | 452 | 7 |
| FERRO DISTRIBUTION | Jun 2025 | 26 | 4 |
| STARRY FREIGHT INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 450 | 2 |
| SIENICA INC | May 2026 | 12 | 1 |
| ACT LOGISTICS | May 2026 | 48,001 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Joyhans Supply Chain Manag.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | MAEU267504587 | 613E | Master Bill | MAEU | 9501344 | BASLE EXPRESS | 2026-05-11 | BALTIMORE, MARYLAND | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 1,227 CTN | 53,142 LB | Container Yard | SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG | NEOBEE LOGISTIC INC | NEOBEE LOGISTIC INC SAME AS | PVC FLOORING VINYL TRIMS STRAP SETS (1227 CAR TONS = 28 PACKAGES) | |
| 2026-05-04 | MAEU269107266 | 615E | Master Bill | MAEU | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,047 CTN | 42,963 LB | Container Yard | SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG | SIENICA INC | SIENICA INC | LOCKSETS | |
| 2026-04-30 | MAEU269013740 | 614E | Master Bill | MAEU | 9359038 | GUSTAV MAERSK | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 54 PKG | 4,226 LB | SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG | NEOBEE LOGISTIC INC | NEOBEE LOGISTIC INC SAME AS | PU SANDWICH PANEL COLD ROOM DOOR CONDENSING U NITS AIR COOLER ELECTRIC BOX REFRIGERATION PA RTS | ||
| 2026-04-07 | MAEU265617940 | 608E | Master Bill | MAEU | 9525857 | UMM SALAL | 2026-04-06 | BALTIMORE, MARYLAND | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 1,300 CTN | 57,320 LB | SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG | NEOBEE LOGISTIC INC | NEOBEE LOGISTIC INC | VINYL PLANK FLOORING CARTONS= PACKAGES | ||
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MAEU269214424 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9359026 |
| Vessel Name | GUNHILDE MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11023 LB |
| Weight in KG | 5,000 KG |
| Quantity | 3000 ROL |
| Volume | 4238 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
MRSU9742521 MRSU9739765 |
| Commodity Description |
UNDERLAYMENT UNDERLAYMENT |
| Shipper Name | SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG |
|---|---|
| Address Line 1 | ADDROOM1007CITIC PLAZANO.859 NORTH |
| City | SHANGHAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 200085 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 862156776228 |
| Shipper Name | SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG |
|---|---|
| Address Line 1 | ADDROOM1007CITIC PLAZANO.859 NORTH |
| City | SHANGHAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 200085 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JOHN.GU@JIAHANLOGISTICS.C |
| Consignee Name | CU TRANSPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 19885 HARRISON AVENUECITY OF INDUST |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892849 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16268549980 |
| Consignee Name | CU TRANSPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 19885 HARRISON AVENUECITY OF INDUST |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892849 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | CUTLAX@AOL.COM |
| Notify Party Name | CU TRANSPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 19885 HARRISON AVENUECITY OF INDUST |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892849 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | CUTLAX@AOL.COM |
| Notify Party Name | CU TRANSPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 19885 HARRISON AVENUECITY OF INDUST |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892849 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16268549980 |
| Container Number | MRSU9742521 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN4853196 |
| Seal Number 1 | CN4853196 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | UNDERLAYMENT |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Container Number | MRSU9739765 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN4852834 |
| Seal Number 1 | CN4852834 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | UNDERLAYMENT |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 20 | 2025-11-06 |
| Los Angeles, California | 17 | 2026-05-14 |
| Baltimore, Maryland | 15 | 2026-05-12 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2025-04-28 |
| Houston, Texas | 3 | 2025-06-21 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2025-10-27 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2024-09-30 |
| Oakland, California | 1 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2025-12-01 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2024-06-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yangshan China (Mainland) | 27 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2026-02-20 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 12 | 2026-05-12 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2026-05-04 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-10-06 |
| Laem Chabang Thailand | 2 | 2025-06-30 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2025-12-01 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2025-04-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Joyhans Supply Chain Manag that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG | ADDROOM1007CITIC PLAZANO.859 NORTH SHANGHAI 200085 CN 862156776228 | 2026-05-15 | 26 |
| SHANGHAI JOYHANS SUPPLY CHAIN MANAG | ADDROOM1007CITIC PLAZANO.859 NORTH SHANGHAI 200085 CN JOHN.GU@JIAHANLOGISTICS.C | 2026-05-15 | 26 |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN MA | 2025-06-30 | 9 | |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN MANA | 2025-06-21 | 7 | |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN MANA | 2023-06-23 | 7 | |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN | 2025-04-28 | 4 | |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN | 2026-02-20 | 2 | |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN MA | 2022-09-13 | 2 | |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN MANA | 2025-11-06 | 2 | |
| SHANGHAI JOY-HANS SUPPLY CHAIN | 2021-10-26 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Shanghai Joyhans Supply Chain Manag.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-07 | 1 | |
| 2025-06-30 | 16 | |
| 2022-09-14 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||