There are a total of 532 bills of lading on file for Shanghai Jupiter Supply Chain Manag between June 18th, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 532 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 45 were within the past 90 days.
| Total Records | 532 |
|---|---|
| Shipper Records | 615 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 18th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 45 |
| Records in the Past Year | 83 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Jupiter Supply Chain Manag, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Jupiter Supply Chain Manag in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LOGSWIFT, LLC | May 2026 | 3,808 | 279 |
| GALLEON TECHNOLOGY INC | May 2026 | 14,331 | 81 |
| FUTURE MARITIME GROUP INC. | May 2026 | 5,074 | 26 |
| EVER PROFIT GLOBAL, INC | Apr 2026 | 515 | 26 |
| UCI INC. | May 2026 | 6,156 | 20 |
| US PACIFIC SHIPPING CORP. | May 2026 | 15,761 | 17 |
| FORTUNE TAU FREIGHT FORWARDING INC. | May 2026 | 9,269 | 11 |
| DJD TANK CONTAINER USA INC. | May 2026 | 103 | 9 |
| BULK TAINER LOGISTICS, USA | Jan 2026 | 3,855 | 9 |
| DEN HARTOGH AMERICAS INC. | May 2026 | 32,414 | 8 |
| 1UP CARGO | May 2026 | 9,678 | 6 |
| CROWLEY LOGISTICS INC | May 2026 | 47,013 | 4 |
| COMPASS RELOCATION | May 2026 | 222 | 4 |
| APEX GLOBAL SHIPPING LLC | May 2026 | 6,995 | 4 |
| DEN HARTOGH | May 2026 | 472 | 3 |
| UCM CANADA INC. | May 2026 | 11,694 | 2 |
| TROY CONTAINER LINE LTD | May 2026 | 19,329 | 2 |
| SUTTONS INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 39,605 | 2 |
| HOYER GLOBAL (USA) INC | May 2026 | 70,914 | 2 |
| EXPRESS LINE CORPORATION | May 2026 | 36,919 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Jupiter Supply Chain Manag.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269360655 | 616E | Master Bill | MAEU | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1 TNK | 44,092 LB | Container Yard | SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | HOYER GLOBAL (USA) INC | HOYER GLOBAL (USA) INC SAME AS | 2 MERCAPTO ETHANOL 1)SHIPMENT MADE UNDER UN 2966THIOGLYCOL6.1 II (2 MERCAPTO ETHANOL) TOX IC 2)HTS NO. 2930.90.9250 3) FOR CHEMI... | |
| 2026-05-28 | MAEU269360480 | 616E | Master Bill | MAEU | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1 TNK | 44,092 LB | Container Yard | SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | HOYER GLOBAL (USA) INC | HOYER GLOBAL (USA) INC SAME AS | 2 MERCAPTO ETHANOL 1)SHIPMENT MADE UNDER UN 2966THIOGLYCOL6.1 II (2 MERCAPTO ETHANOL) TOX IC 2)HTS NO. 2930.90.9250 3) FOR CHEMI... | |
| 2026-05-26 | MAEU264493573 | 618E | Master Bill | MAEU | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-05-25 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 6 CTN | 284,396 LB | Container Yard | SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | HOYER GLOBAL TRANSPORT | HOYER GLOBAL (USA) INC | 2ETHYLHEXYL NITRATE UN NO3082 CLASS NO9 PA CKING GROUP III EMERGENCY RESPONSE NUMBER G ULF CHEMICAL INTERNATIONAL VIA XXXXXXXX 0... | |
| 2026-05-26 | MAEU264493649 | 618E | Master FROB | MAEU | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-05-25 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1 TNK | 42,990 LB | Container Yard | SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | UCM CANADA INC | UCM CANADA INC | DIMETHYL CARBONATE UN1161 CLASS3 POXXXXX GFL ENVIRONMENTAL WITH PHONE 1800567745590554858 00 MOECC A8240 BAFU8606000 27076127076... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | MAEU269360735 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9289934 |
| Vessel Name | MAERSK SANTANA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 44092 LB |
| Weight in KG | 20,000 KG |
| Quantity | 1 TNK |
| Volume | 848 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
HOYU2630627 |
| Commodity Description |
2 MERCAPTO ETHANOL 1)SHIPMENT MADE UNDER UN 2966THIOGLYCOL6.1 II (2 MERCAPTO ETHANOL) TOX IC 2)HTS NO. 2930.90.9250 3) FOR CHEMICAL EM ERGENCY (SPILL LEAK FIRE EXPOSURE OR ACCIDENT ) CALL XXXXXXXX (DAY OR NIGHT) XXXXXXXXXX. OU TSIDE THE UNITED STATES CALL XXXXXXXXXX. XXXX |
| Shipper Name | SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG |
|---|---|
| Address Line 1 | 7 MINSHEN AVENUE 12FLANE 1088 |
| City | SHANGHAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 201612 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LIONCHENXI@OUTLOOK.COM |
| Shipper Name | SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG |
|---|---|
| Address Line 1 | 7 MINSHEN AVENUE 12FLANE 1088 |
| City | SHANGHAI |
| State Province | NA |
| Zip Code | 201612 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8613823176485 |
| Consignee Name | HOYER GLOBAL (USA) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2100 SPACE PARK DR. SUITE 200HOUSTO |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77058 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MONICA.VILLANUEVA@HOYER-G |
| Consignee Name | HOYER GLOBAL (USA) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2100 SPACE PARK DR. SUITE 200HOUSTO |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77058 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 12818531000 |
| Notify Party Name | HOYER GLOBAL (USA) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77058 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 12818531000 |
| Notify Party Name | HOYER GLOBAL (USA) INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77058 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MONICA.VILLANUEVA@HOYER-G |
| Container Number | HOYU2630627 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN7048977 |
| Seal Number 1 | CN7048977 |
| Equipment Description Code | T0 |
| Equipment Description | Minimum pressure 0.45 bar. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22T3 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 2 MERCAPTO ETHANOL 1)SHIPMENT MADE UNDER UN 2966THIOGLYCOL6.1 II (2 MERCAPTO ETHANOL) TOX IC 2)HTS NO. 2930.90.9250 3) FOR CHEMICAL EM ERGENCY (SPILL LEAK FIRE EXPOSURE OR ACCIDENT ) CALL XXXXXXXX (DAY OR NIGHT) XXXXXXXXXX. OU TSIDE THE UNITED STATES CALL XXXXXXXXXX. XXXX |
| Marks and Numbers 1 | 2MERCAPTOETHANOL CAS NO. 60242 1803737653 |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 2966 | 6.1 | U | 000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 170 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 116 | 2026-03-11 |
| Long Beach, California | 51 | 2024-11-14 |
| Los Angeles, California | 37 | 2026-02-05 |
| Tacoma, Washington | 35 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 21 | 2026-01-30 |
| Seattle, Washington | 20 | 2022-12-12 |
| Charleston, South Carolina | 17 | 2026-02-19 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-02-20 |
| Miami, Florida | 15 | 2023-01-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yangshan China (Mainland) | 210 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 127 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 58 | 2026-05-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 47 | 2025-12-19 |
| Qingdao China (Mainland) | 26 | 2024-01-30 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 21 | 2022-09-05 |
| Tanjung Priok Indonesia | 16 | 2022-10-24 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 11 | 2026-02-10 |
| Laem Chabang Thailand | 5 | 2022-05-25 |
| Cartagena Colombia | 3 | 2026-04-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Jupiter Supply Chain Manag that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 7 MINSHEN AVENUE 12FLANE 1088 SHANGHAI 201612 CN 8613823176485 | 2026-05-22 | 68 |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 7 MINSHEN AVENUE 12FLANE 1088 SHANGHAI 201612 CN | 2026-05-22 | 68 |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2026-05-04 | 7 | |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2026-05-04 | 7 | |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2026-02-20 | 4 | |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2026-02-20 | 4 | |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2026-03-13 | 2 | |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2026-03-13 | 2 | |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2025-12-06 | 1 | |
| SHANGHAI JUPITER SUPPLY CHAIN MANAG | 2025-12-06 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Shanghai Jupiter Supply Chain Manag.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 83 |