There are a total of 628 bills of lading on file for Shanghai KAI Cutlery Co.,Ltd. between November 12th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 628 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 628 |
|---|---|
| Shipper Records | 628 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Shanghai KAI Cutlery Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Shanghai KAI Cutlery Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| UNIVERSAL RAZOR INDUSTRIES, LLC | Jul 2023 | 1,100 | 41 |
| KAI USA LTD. | May 2026 | 976 | 31 |
| GABBY COSMETICS INC | Apr 2026 | 71 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai KAI Cutlery Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-21 | CMDUCHN2993918 | KYSILSAH2501524 | 067E | House Bill | KYSI | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-01-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 300 CTN | 1,380 KG | Container Yard | SHANGHAI KAI CUTLERY | GABBY COSMETICS INC | MAXIGL INC | RAZOR FOR WOMAN |
| 2026-01-19 | ONEYSH5SV7452500 | AIGBASHA26010009 | 182E | House Bill | AIGB | 9278090 | YM FOUNTAIN | 2026-01-18 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3,319 CTN | 7,000 K | Container Yard | SHANGHAI KAI CUTLERY | KAI USA LTD. | KAI USA LTD. | RAZOR FOR WOMAN |
| 2025-12-31 | SMLMSHSS4L522200 | TPWISHSE2512033 | 2508E | House Bill | TPWI | 9312779 | SM SHANGHAI | 2025-12-30 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4,613 CTN | 11,856 KG | Container Yard | SHANGHAI KAI CUTLERY | KAI USA LTD. | RAZOR FOR WOMAN | |
| 2025-10-29 | SMLMSHSS4L418600 | TPWISHSE2510013 | 2507E | House Bill | TPWI | 9312767 | SM BUSAN | 2025-10-28 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,390 CTN | 3,407 KG | Container Yard | SHANGHAI KAI CUTLERY | KAI USA LTD. | RAZOR FOR WOMAN | |
| Run Date | 2026-02-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-26 |
| Trade Update Date | 2026-01-26 |
| Master BOL # | SMLMSHCT4M395300 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPSHASEA61020X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 2601E |
| IMO # | 9312949 |
| Vessel Name | SM YANTIAN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | PORTLAND, OREGON (2904) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5515 KG |
| Weight in KG | 5,515 KG |
| Quantity | 2492 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU9433886 |
| Commodity Description |
RAZOR FOR WOMAN |
| Shipper Name | SHANGHAI KAI CUTLERY CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 155 FANHUA ROAD, INDUSTRIAL ZONE,SO |
| Address Line 2 | NGJIANG,SHANGHAI,CN |
| Consignee Name | KAI USA LTD. DBA UNIVERSAL RAZOR IN |
|---|---|
| Address Line 1 | 9620 SW HERMAN RD.,TUALATIN,OR 9706 |
| Address Line 2 | 2,US |
| Container Number | CAAU9433886 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML249963 |
| Seal Number 1 | SML249963 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | RAZOR FOR WOMAN |
| Marks and Numbers 1 | KAI USA PO#47283 BLADE MADE IN JAPAN AND ASSEMBLED IN CHINA C/NO.1-238,301-350 KAI USA PO#46789#3 BLADE MADE IN JAPAN AND A SSEMBLED IN CHINA C/NO.1-685 KAI USA PO# 44435#2 BLADE MADE IN JAPAN AND ASSEMBLED I N CHINA C/NO.1-317 KAI USA PO#46789#1 BLADE MADE IN JAPAN AND ASSEM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 305 | 2026-04-10 |
| Long Beach, California | 273 | 2026-01-21 |
| Portland, Oregon | 30 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 18 | 2018-06-18 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2026-01-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 618 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 6 | 2022-02-26 |
| Nansha China (Mainland) | 3 | 2023-02-24 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2020-10-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai KAI Cutlery Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD. | 155 FANHUA ROAD,INDUSTRIAL ZONE. SONGJIANG SHANGHAI CN | 2025-09-23 | 43 |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD. | 155 FANHUA ROAD, INDUSTRIAL ZONE, S ONGJIANG, SHANGHAI SHANGHAI 201600 CN | 2025-06-19 | 1 |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD. | 2016-08-31 | 143 | |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO LTD | 2020-05-21 | 90 | |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD | 2018-08-21 | 56 | |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD. | 2013-11-19 | 51 | |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD | 2021-09-15 | 40 | |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD | 2017-08-08 | 37 | |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD | 2020-11-24 | 31 | |
| SHANGHAI KAI CUTLERY CO.,LTD. | 2025-01-21 | 26 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||