There are a total of 80 bills of lading on file for Shanghai JW International Trading between October 9th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 80 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 80 |
|---|---|
| Shipper Records | 80 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 9th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 58 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Shanghai JW International Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Shanghai JW International Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PENSON & CO. | May 2026 | 1,668 | 50 |
| May 2026 | 9 | 7 | |
| PENSON AND CO | Sep 2024 | 120 | 6 |
| SHANGHAI CONGXIN INTERNATIONAL TRADE CO. | May 2026 | 43 | 4 |
| Apr 2026 | 2 | 2 | |
| NANJING YUESHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 934 | 2 |
| ZHANGJIAGANG KINGDOM IMPORT & EX. | Apr 2025 | 2,144 | 1 |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| Feb 2026 | 1 | 1 | |
| Jan 2026 | 5 | 1 | |
| SHANGHAI DONGCE NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 159 | 1 |
| AMAZON CANADA FULFILLMENT SERVICES | May 2026 | 2,880 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai JW International Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | MAEU277886152 | AMZDCN26ORY3KBHL | 618E | House Bill | AMZD | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 20 CTN | 407 KG | SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | PENSON | CHEESE CLOTH | ||
| 2026-05-09 | CMDUCHN3219858 | WMSRL3QEO6030178 | 12150 | House Bill | WMSR | 9595450 | EVER LASTING | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 51 CTN | 896 KG | Pier to Pier | SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING C | DOREMIFASOL LIMITED | DOREMIFASOL LIMITED | LINT ROLLER |
| 2026-05-09 | CMDUCHN3219857 | WMSRL3QEO6030168 | 12150 | House Bill | WMSR | 9595450 | EVER LASTING | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 CTN | 231 KG | Pier to Pier | SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING C | DOREMIFASOL LIMITED | DOREMIFASOL LIMITED | GLASS BOTTLES |
| 2026-05-08 | EGLV149602410461 | AMZDCN26EXHRMW74 | 14510 | House Bill | AMZD | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 226 CTN | 3,855 KG | SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | PENSON | MACHINE CLEANER | ||
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | CMDUSHZ8030264 |
|---|---|
| House BOL # | WMSRL3JEO6040050 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WMSR |
| Voyage # | 0TENL |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MATCH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 150 KG |
| Weight in KG | 150 KG |
| Quantity | 9 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU5069077 |
| Commodity Description |
CAN OPENER MILK FROTHER |
| Shipper Name | SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING C |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 3202, BUILDING 4, NO.1018 |
| Address Line 2 | JIEFANG EAST ROAD, NANQIAO TOWN, |
| Address Line 3 | FENGXIAN DISTRICT, SHANGHAI |
| Consignee Name | DOREMIFASOL LIMITED C/O WFS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6730 KIMBALL AVENUE LAX2T |
| Address Line 2 | CHINO 91708 |
| Notify Party Name | DOREMIFASOL LIMITED C/O WFS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6730 KIMBALL AVENUE LAX2T |
| Address Line 2 | CHINO 91708 |
| Container Number | SEGU5069077 |
|---|---|
| Seal Number 1 | J0204727 |
| Seal Number 1 | J0204727 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CAN OPENER MILK FROTHER |
| Marks and Numbers 1 | 7012599WFA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 33 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 15 | 2026-05-01 |
| Oakland, California | 11 | 2026-03-17 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2024-09-23 |
| Seattle, Washington | 8 | 2025-10-15 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-03-14 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-10-27 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2025-05-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 45 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2026-05-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2025-10-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2026-04-27 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-03-14 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-09-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai JW International Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | ROOM 3202, BUILDING 4, NO.1 018 JIEFANG EAST ROAD, NANQIAO TOWN SHANGHAI 200000 CN | 2026-04-01 | 18 |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | ROOM 3202, BUILDING 4, NO.1 018 JIEFANG EAST ROAD, NANQIAO TOWN SHANGHAI 201100 CN | 2025-11-10 | 16 |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2026-05-20 | 6 | |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2025-09-22 | 5 | |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2025-10-27 | 3 | |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2025-07-25 | 3 | |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2025-11-24 | 1 | |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2026-03-02 | 1 | |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2025-08-04 | 1 | |
| SHANGHAI JW INTERNATIONAL TRADING | 2026-05-08 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||