There are a total of 548 bills of lading on file for Shanghai KAI RONG TAI Fu Newstyle C between October 21st, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 548 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 548 |
|---|---|
| Shipper Records | 548 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Shanghai KAI RONG TAI Fu Newstyle C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Shanghai KAI RONG TAI Fu Newstyle C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BERNSTEIN DISPLAY | May 2026 | 1,097 | 140 |
| LEO D. BERNSTEIN & SONS,INC | May 2026 | 92 | 21 |
| Sep 2025 | 1 | 1 | |
| REISS LIMITED | May 2026 | 459 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai KAI RONG TAI Fu Newstyle C.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | EGLV142651200973 | FEVMSHAF26040221 | 083E | House Bill | FEVM | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 379 PKG | 4,156 KG | House to House | SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C | LEO D BERNSTEIN AND SONS INC | MANNEQUINS HS 961800 MANNEQUIN BASE HS 830249 K/D FURNITURES HS 940320 | |
| 2026-05-19 | EGLV142651201032 | FEVMSHA26040514A | 083E | House Bill | FEVM | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 285 CTN | 3,566 KG | House to House | SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C | LEO D BERNSTEIN AND SONS INC | MANNEQUINS 961800 DISPLAY STAND 830249 | |
| 2026-05-16 | COSU6451196470 | FEVMSHA26040808A | 113E | House Bill | FEVM | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 364 CTN | 4,106 KG | House to House | SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE | LEO D BERNSTEIN AND SONS INC | XXXXXXXXXX 961800 | |
| 2026-05-13 | COSU6450545780 | FEVMXMN26040027B | 109E | House Bill | FEVM | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 107 CTN | 1,416 KG | House to House | SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE | LEO D BERNSTEIN AND SONS INC | MANNEQUINS HS 961800 MANNEQUIN BASE HS 830249 | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | EGLV142651239080 |
|---|---|
| House BOL # | FEVMSHA26050070A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FEVM |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9595474 |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 955 KG |
| Weight in KG | 955 KG |
| Quantity | 75 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU6310652 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXX 961800 |
| Shipper Name | SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM D,NO.101,LANE 58,PUJIANG ROAD, |
| Address Line 2 | SHANGHAI,CN |
| Consignee Name | LEO D BERNSTEIN AND SONS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 151 WEST 25TH STREET,NEW YORK,NEW Y |
| Address Line 2 | ORK 10001,US |
| Container Number | TGBU6310652 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCWPC7894 |
| Seal Number 1 | EMCWPC7894 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXX 961800 |
| Marks and Numbers 1 | BERNSTEIN DISPLAY |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 267 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 239 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2026-03-28 |
| New York, New York | 13 | 2015-04-15 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2014-06-24 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-06-13 |
| Miami, Florida | 1 | 2021-01-08 |
| Seattle, Washington | 1 | 2014-12-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 512 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 18 | 2022-08-23 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2021-10-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2021-06-04 |
| Pusan South Korea | 3 | 2022-04-26 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2026-05-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai KAI RONG TAI Fu Newstyle C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C | ROOM D,NO.101,LANE 58,PUJIANG ROAD, SHANGHAI,CN | 2026-05-19 | 176 |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C | ROOM D NO 101 LANE 58 PUJIANG ROAD SHANGHAI 200000 CN | 2026-03-28 | 2 |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE | 2026-05-16 | 73 | |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE | 2018-09-06 | 51 | |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE COMPOSITE MATERIALS CO LTD | 2020-05-27 | 38 | |
| SHANGHAI KAIRONGTAIFU NEWSTYLE COMP | 2014-10-07 | 38 | |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE COMPOSITE MATERIALS CO | 2022-01-27 | 26 | |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C | 2021-10-18 | 19 | |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU | 2018-06-18 | 18 | |
| SHANGHAI KAI RONG TAI FU NEWSTYLE C | 2022-09-27 | 13 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shanghai KAI RONG TAI Fu Newstyle C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-10-30 | 14 | |
| 2019-10-09 | 5 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||