There are a total of 1,004 bills of lading on file for Longo Shipping Inc between November 6th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 1,004 bills of lading, 40 were within the past 30 days and 103 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,004 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 732 |
| Notify Party Records | 994 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 40 |
| Records in Last 90 Days | 103 |
| Records in the Past Year | 694 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGO SHIPPING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Longo Shipping Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Longo Shipping Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INC. | May 2026 | 271,614 | 252 |
| AMIEE LYNN INC. | May 2026 | 4,687 | 216 |
| FOUREIGHT INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 10,718 | 151 |
| ZHEJIANG WUYI NATURAL HOME DECO CO. | May 2026 | 2,318 | 67 |
| PBS HOME GOODS, LLC | May 2026 | 529 | 51 |
| FOUREVER INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 104,102 | 46 |
| RITIME GROUP INC | May 2026 | 35,209 | 43 |
| FORIN CONTAINER LINE | May 2026 | 3,028 | 39 |
| LF SUPPLY CHAIN MANAGEMENT COMPANY | May 2026 | 9,933 | 35 |
| ZHANGJIAGANG JIAHEXIN HOME FURNISHI | May 2026 | 63 | 27 |
| WUHAN WEI & WEN INTERNATIONAL TRADI | May 2026 | 1,230 | 27 |
| YIWU TIANYI SCARF CO.,LTD | May 2026 | 62 | 25 |
| TOPHOPE INTERNATIONAL TRADE COMPANY LIMITED | Mar 2026 | 22 | 19 |
| SHANGHAI SUNLIT LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 11,629 | 19 |
| COMBINED FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 60,700 | 18 |
| OURUN LOGISTICS | May 2026 | 33,356 | 16 |
| SUNPOWER LOGISTICS SDN BHD | May 2026 | 14,605 | 14 |
| SHENZHEN ZBAO LOGISTICS COMPANY | May 2026 | 10,089 | 11 |
| SAFROUND LOGISTICS CO., LTD. | May 2026 | 383,330 | 10 |
| Sep 2025 | 10 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longo Shipping Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGMAI INFORMATION TECHNOLOGY CO., LTD | Nov 2022 | 106 | 0 |
| LONGMARCH INTERNATIONAL | Mar 2026 | 379 | 1 |
| LONGMAX INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 856 | 18 |
| LONGNAN GREAT WALL FRUIT JUICE & BEVERAGE CO.,LTD. | May 2026 | 1,026 | 65 |
| LONGNAN HONG SHENG FASHION CO.,LTD. | Nov 2021 | 109 | 0 |
| LONGNAN HUAXIANG PLASTIC PRODUCTS C | May 2026 | 5,244 | 119 |
| LONGNAN YASHILI INTELLIGENT FURNITU | Sep 2025 | 247 | 0 |
| LONGO AVIATION INC | May 2025 | 4,178 | 0 |
| LONGO CUSTOMS SERVICE | Feb 2026 | 22,063 | 0 |
| LONGO INTERNATIONAL TRADING CO LIMI | Aug 2025 | 190 | 0 |
| LONGOAL TECH, LLC | May 2026 | 310 | 2 |
| LONGPEAN | Oct 2024 | 278 | 0 |
| LONGPHA TRADING INC | May 2026 | 402 | 38 |
| LONGQIAN TRADING CO.,LTD | Dec 2024 | 111 | 0 |
| LONGQUAN DONGHONG IMP.&EXP CO.,LTD. | Mar 2022 | 399 | 0 |
| LONGQUAN JIEFENG TRADE CO.,LTD | Jul 2024 | 1,592 | 0 |
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | Nov 2023 | 1,140 | 0 |
| LONGQUAN MINGHUI IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 298 | 39 |
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | May 2026 | 470 | 13 |
| LONGREACH LLC | May 2026 | 1,131 | 475 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6451646250 | 072E | Master Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,190 CTN | 4,760 KG | House to House | U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INCOR | LONGO SHIPPING, INC. | LONGO SHIPPING, INC. | LADIES KNITTED CARDIGAN | |
| 2026-05-28 | COSU6451642880 | 072E | Master Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,758 CTN | 7,105 KG | House to House | U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INCOR | LONGO SHIPPING, INC. | LONGO SHIPPING, INC. | LADIES KNITTED CARDIGAN;LADIES KNITTED VEST;L ADIES KNITTED P | |
| 2026-05-28 | COSU6451642630 | 072E | Master Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,480 CTN | 5,297 KG | House to House | U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INCOR | LONGO SHIPPING, INC. | LONGO SHIPPING, INC. | LADIES KNITTED CARDIGAN LADIES KNITTED PULLOV ER NGN26000 GRO | |
| 2026-05-28 | COSU6451642450 | 072E | Master Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,468 CTN | 5,166 KG | House to House | U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INCOR | LONGO SHIPPING, INC. | LONGO SHIPPING, INC. | LADIES KNITTED CARDIGAN LADIES KNITTED PULLOV ER NGN26000 GRO | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6500137910 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550350 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8104 KG |
| Weight in KG | 8,104 KG |
| Quantity | 1013 CTN |
| Volume | 53 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU6962159 |
| Commodity Description |
LADIES' KNITTED TOP NGN26000 GROUP A THIS SHI PMENT CONTAINS |
| Shipper Name | U.S.UNITED LOGISTICS (NINGBO) INCOR |
|---|---|
| Address Line 1 | 20TH FLOOR 3 BUILDING SHANGDONG BUS |
| Address Line 2 | NINGBO ZJ 315000 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 87170706 |
| Consignee Name | LONGO SHIPPING, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 332 SOUTH ROSEMEAD BOULEVARD |
| Address Line 2 | PASADENA CA 91107 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 6568866 |
| Notify Party Name | LONGO SHIPPING, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 332 SOUTH ROSEMEAD BOULEVARD |
| Address Line 2 | PASADENA CA 91107 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 6568866 |
| Container Number | OOLU6962159 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK093507 |
| Seal Number 1 | NK093507 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LADIES' KNITTED TOP NGN26000 GROUP A THIS SHI PMENT CONTAINS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 611020 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 637 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 182 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 156 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 11 | 2026-05-13 |
| Charleston, South Carolina | 9 | 2026-05-12 |
| New York, New York | 7 | 2025-12-02 |
| Oakland, California | 1 | 2026-05-02 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-04-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 274 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 265 | 2026-05-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 251 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 66 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 55 | 2026-05-13 |
| Mundra India | 35 | 2026-01-05 |
| Singapore Singapore | 15 | 2026-04-21 |
| Vung Tau Vietnam | 14 | 2026-02-09 |
| Kajang Malaysia | 10 | 2025-09-20 |
| Jawaharlal Nehru India | 7 | 2026-01-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longo Shipping Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGO SHIPPING INC | 332 S ROSEMEAD BLVD PASADENA CA UNITED STATES | 2026-05-18 | 249 |
| LONGO SHIPPING INC | ADD=332 S ROSEMEAD BLVD PASADENA CA 91107 ATTN=ERICZHOU@LONGOSHIPPING. COM | 2026-05-13 | 107 |
| LONGO SHIPPING INC | 2026-05-13 | 62 | |
| LONGO SHIPPING INC | 2026-05-05 | 49 | |
| LONGO SHIPPING INC | 2026-05-21 | 48 | |
| LONGO SHIPPING INC | 2025-09-25 | 19 | |
| LONGO SHIPPING INC | 2026-04-20 | 14 | |
| LONGO SHIPPING INC | 2026-04-21 | 11 | |
| LONGO SHIPPING INC | 2025-12-01 | 10 | |
| LONGO SHIPPING INC | 2026-05-02 | 7 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Longo Shipping Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 27 | |
| 2026-05-14 | 16 |
Below are the top 8 email addresses on file for Longo Shipping Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 117 | |
| 2026-05-21 | 46 | |
| 2026-05-13 | 2 | |
| 2026-05-05 | 47 | |
| 2025-12-12 | 5 | |
| 2025-11-06 | 1 | |
| 2025-07-31 | 3 | |
| 2025-04-24 | 1 |