There are a total of 60 bills of lading on file for Shaoxing Chabaidao Trading between October 11th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 60 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 31 were within the past 90 days.
| Total Records | 60 |
|---|---|
| Shipper Records | 60 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 11th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 31 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING CHABAIDAO TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Shaoxing Chabaidao Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Shaoxing Chabaidao Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | May 2026 | 193 | 50 |
| FIELDSTON CLOTHES, INC. | May 2026 | 4,139 | 4 |
| MYSTIC INC. | May 2026 | 10,693 | 2 |
| 1319827 BC LTD | Jan 2026 | 25 | 2 |
| LAMSUS TRADING LLC | Feb 2024 | 101 | 1 |
| CHUN CHUN CORP. | May 2026 | 486 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Chabaidao Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHAOXING BENSON TRADING CO.,LTD | May 2026 | 347 | 9 |
| SHAOXING BENZHENG IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 114 | 26 |
| SHAOXING BIGU TEXTILES CO.,LTD. | May 2026 | 185 | 10 |
| SHAOXING BOCHENG TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 2,175 | 15 |
| SHAOXING BOHUI IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 579 | 5 |
| SHAOXING BOLI GARMENTS CO LTD | May 2026 | 215 | 2 |
| SHAOXING BOLIHAO HOME TEXTILES CO. | Apr 2026 | 212 | 4 |
| SHAOXING BOSIN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 190 | 2 |
| SHAOXING CANYA TEXTILE AND GARMENT CO. LTD | Apr 2026 | 186 | 1 |
| SHAOXING CARRIA INTERNATIONAL COMPA | May 2026 | 191 | 1 |
| SHAOXING CHANGDUO TEXTILE COMPANY | May 2026 | 336 | 24 |
| SHAOXING CHANGYANG IMPORT AND EXPOR | May 2026 | 290 | 17 |
| SHAOXING CHARM GARMENT CO LTD | Apr 2026 | 396 | 4 |
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD | May 2026 | 369 | 5 |
| SHAOXING CHENYI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 175 | 20 |
| SHAOXING CHUANZHANG IMP&EXP | May 2026 | 128 | 40 |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | May 2026 | 223 | 40 |
| SHAOXING CITY BOTING IMPORT AND EXP | Oct 2025 | 164 | 0 |
| SHAOXING CITY CONG A TRADE CO., LTD | Feb 2025 | 201 | 0 |
| SHAOXING CITY DECORATION ELECTRO-CH | May 2026 | 135 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HDUJSLA26JY01760 | DWSHSLA26JY01760 | 2604E | House Bill | DWSH | 9349875 | PONA | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 925 CTN | 14,050 KG | SHAOXING CHABAIDAO TRADING | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | HEART-SHAPED PLASTIC ORNAMENT METAL WALL HANG ING METAL WIND CHIME | |
| 2026-05-21 | HDUJSLA26PM00207 | ZHFDHMSLA26PM207 | 2604E | House Bill | ZHFD | 9349875 | PONA | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 890 CTN | 14,080 KG | SHAOXING CHABAIDAO TRADING | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | HEART-SHAPED PLASTIC ORNAMENT METAL WALL HAN GING METAL WIND CHIME | |
| 2026-05-20 | COSU6449969290 | CHQFHXM26041359 | 163E | House Bill | CHQF | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 791 CTN | 9,420 K | House to House | SHAOXING CHABAIDAO TRADING | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | HEART-SHAPED PLASTIC ORNAMENT ,HS 392640, MET AL WALL ART ,HS 830629 |
| 2026-05-20 | EGLV142601052199 | NIVYNBHH26040547 | 113E | House Bill | NIVY | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-05-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 676 CTN | 10,070 KG | House to House | SHAOXING CHABAIDAO TRADING | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC | HEART-SHAPED PLASTIC ORNAMENT METAL WIND XXXX |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | COSU6450618990 |
|---|---|
| House BOL # | NIVYNBHH26040503 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NIVY |
| Voyage # | 109E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO TAICANG |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12690 KG |
| Weight in KG | 12,690 KG |
| Quantity | 925 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU7092652 |
| Commodity Description |
HEART-SHAPED PLASTIC ORNAMENT METAL WALL HANG ING METAL WIND CHIME |
| Shipper Name | SHAOXING CHABAIDAO TRADING CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 509-2, ADMINISTRATIVE BUILDING |
| Address Line 2 | , ZHELI NEW JOURNEY VENTURE CAPITAL |
| Address Line 3 | INDUSTRIAL PARK, DONGGUAN,CN |
| Consignee Name | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 18495 COLIMA RD ROWLAND HEIGHTS, CA |
| Address Line 2 | 91748,HEIGHTS, ,US |
| Notify Party Name | SHUNYI GROUP ECOMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 18495 COLIMA RD ROWLAND HEIGHTS, CA |
| Address Line 2 | 91748,HEIGHTS,US |
| Container Number | FCIU7092652 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 31676041 |
| Seal Number 1 | 31676041 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | HEART-SHAPED PLASTIC ORNAMENT METAL WALL HANG ING METAL WIND CHIME |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 32 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 18 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-04-23 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2024-07-04 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2023-12-14 |
| Vancouver, Washington | 2 | 2023-11-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 39 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2024-07-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2026-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-05-08 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2026-01-10 |
| Pusan South Korea | 1 | 2023-12-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Chabaidao Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | ROOM 509-2, ADMINISTRATIVE BUILDING , ZHELI NEW JOURNEY VENTURE CAPITAL INDUSTRIAL PARK, DONGGUAN STR,CN | 2026-05-21 | 8 |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | ROOM 509-2, ADMINISTRATIVE BUILDING ZHELI NEW JOURNEY VENTURE CAPITAL SHAOXING CN | 2026-05-13 | 6 |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-05-23 | 5 | |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-05-21 | 5 | |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-04-23 | 4 | |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-05-01 | 3 | |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-02-27 | 2 | |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-04-24 | 1 | |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-05-08 | 1 | |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | 2026-02-10 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||