There are a total of 369 bills of lading on file for Shaoxing Chenyee Textile Co. Ltd between November 9th, 2014 and May 17th, 2026.
Of those 369 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 369 |
|---|---|
| Shipper Records | 366 |
| Consignee Records | 5 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 9th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shaoxing Chenyee Textile Co. Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shaoxing Chenyee Textile Co. Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FRED DAVID INTL USA INC | May 2026 | 1,369 | 57 |
| LOUISE PARIS LTD | Jun 2024 | 9,296 | 30 |
| TURN ON PRODUCTS INC | May 2026 | 3,549 | 13 |
| FULL CIRCLE TRENDS | May 2026 | 510 | 11 |
| REVISE CLOTHING INC | May 2026 | 6,557 | 9 |
| IKEDDI IMPORTS LLC | Jun 2025 | 1,495 | 6 |
| FRED DAVI D I NTL USA | Dec 2025 | 15 | 5 |
| KBH INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 120 | 3 |
| IKEDDI ENTERPRISES | Apr 2022 | 232 | 3 |
| DINGSTAR INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 92 | 3 |
| SHANGHAI JINDAI CLOTHING CO., LTD | May 2026 | 491 | 2 |
| SECRET CHARM | May 2026 | 1,371 | 2 |
| ROSE E.DEE INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 1,046 | 2 |
| CAPASTEL INC | May 2026 | 13 | 2 |
| REPUBLIC CLOTHING CORPORATION | May 2026 | 7,588 | 1 |
| NORTHSTAR GLOBAL FREIGHT INC. | May 2026 | 47,477 | 1 |
| MONPALANT TRADING INC. | Jul 2023 | 50 | 1 |
| Sep 2021 | 5 | 1 | |
| ECLIPSE STORES INC. | May 2026 | 149 | 1 |
| ARDENE | May 2026 | 993 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Chenyee Textile Co. Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHAOXING BOHUI IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 579 | 5 |
| SHAOXING BOLI GARMENTS CO LTD | May 2026 | 215 | 2 |
| SHAOXING BOLIHAO HOME TEXTILES CO. | Apr 2026 | 212 | 4 |
| SHAOXING BOSIN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 190 | 2 |
| SHAOXING CANYA TEXTILE AND GARMENT CO. LTD | Apr 2026 | 186 | 1 |
| SHAOXING CARRIA INTERNATIONAL COMPA | May 2026 | 191 | 1 |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | May 2026 | 60 | 31 |
| SHAOXING CHANGDUO TEXTILE COMPANY | May 2026 | 336 | 24 |
| SHAOXING CHANGYANG IMPORT AND EXPOR | May 2026 | 290 | 17 |
| SHAOXING CHARM GARMENT CO LTD | Apr 2026 | 396 | 4 |
| SHAOXING CHENYI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 175 | 20 |
| SHAOXING CHUANZHANG IMP&EXP | May 2026 | 128 | 40 |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | May 2026 | 223 | 40 |
| SHAOXING CITY BOTING IMPORT AND EXP | Oct 2025 | 164 | 0 |
| SHAOXING CITY CONG A TRADE CO., LTD | Feb 2025 | 201 | 0 |
| SHAOXING CITY DECORATION ELECTRO-CH | May 2026 | 135 | 4 |
| SHAOXING CITY HONGBAO IMP&EXP. CO | Feb 2025 | 103 | 0 |
| SHAOXING CITY HUICHUAN TRADING CO LTD | Oct 2019 | 266 | 0 |
| SHAOXING CITY JIANSHENG MACHINERY CO.,LTD. | May 2026 | 260 | 7 |
| SHAOXING CITY JONAH IMP&EXP CO | May 2026 | 218 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | HDUJSLA26HA00803 | WMIDMAY26040453 | 2603E | House Bill | WMID | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,166 PKG | 6,259 KG | SHAOXING CHENYI TEXTILE | FRED DAVID INTL USA INC | FRED DAVID INTL USA INC | MENS SHORT | |
| 2026-04-13 | MATS9998714000 | KAAWG2604010 | 071E | House Bill | KAAW | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 293 CTN | 4,868 KG | Pier to Pier | SHAOXING CHENYEE TEXTILE | KBH INTERNATIONAL TRADING | KBH INTERNATIONAL TRADING | DRESSSHORTS |
| 2026-02-12 | HDUJSLX26FA01044 | KAAWG2601266 | 2601E | House Bill | KAAW | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-02-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 737 CTN | 5,567 KG | SHAOXING CHENYEE TEXTILE | KBH INTERNATIONAL TRADING | KBH INTERNATIONAL TRADING | SKIRTDRESSJUMPSUIT | |
| 2026-02-05 | HDUJSLA26FA01042 | KAAWG2601228 | 2601E | House Bill | KAAW | 9450911 | REN JIAN 16 | 2026-02-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 545 CTN | 4,905 KG | SHAOXING CHENYEE TEXTILE | KBH INTERNATIONAL TRADING | KBH INTERNATIONAL TRADING | SHORTSTOPDRESS | |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | MATS4407390000 |
|---|---|
| House BOL # | KAAWG2604182 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KAAW |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | |
| Vessel Name | KAIMANA HILA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3607 KG |
| Weight in KG | 3,607 KG |
| Quantity | 300 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2653186 |
| Commodity Description |
DRESSSKIRT |
| Shipper Name | SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 903-1, NO.68, DIDANGHU ROAD, S |
| Address Line 2 | HAOXING CITY |
| Consignee Name | CAPASTEL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 20687 AMAR RD STE 2828WALNUT, CA |
| Address Line 2 | 91789 U.S.A. |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 626-501-6262 |
| Notify Party Name | CAPASTEL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 20687 AMAR RD STE 2828WALNUT, CA |
| Address Line 2 | 91789 U.S.A. |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 626-501-6262 |
| Container Number | MATU2653186 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1678444 |
| Seal Number 1 | 1678444 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | DRESSSKIRT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 243 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 64 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 52 | 2025-09-15 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2025-04-28 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-01-20 |
| New York, New York | 1 | 2022-09-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 343 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2022-07-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 11 | 2025-04-28 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2019-08-22 |
| Pusan South Korea | 1 | 2020-05-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Chenyee Textile Co. Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD | ROOM 903-1 NO.68 DIDANGHU ROAD, SHA OXING CITY | 2025-08-28 | 2 |
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD | ROOM 1501, YUANCHENG BUILDING,NO.43 5 SHENGLI ROAD,SHAOXING, ZHEJIANG , CHINA,SHAOXING,CN | 2022-12-06 | 40 |
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO | 2024-04-23 | 38 | |
| SHAOXING CHENYEE TEXTI LE CO.LTD | 2025-09-15 | 13 | |
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO.,LTD | 2019-10-01 | 12 | |
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD | 2019-07-30 | 12 | |
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD | 2020-05-16 | 11 | |
| SHAOXING CHENYEE TEXTI LE CO.LTD | 2025-07-29 | 11 | |
| SHAO XING CHEN-YEE TEXTILE CO LTD | 2021-10-25 | 10 | |
| SHAOXING CHENYEE TEXTI LE CO.LTD | 2025-08-12 | 10 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shaoxing Chenyee Textile Co. Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-07-18 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||