There are a total of 529 bills of lading on file for Shenzhen Yuhangtong International Freight Forwarding Co.,Ltd between January 20th, 2024 and May 17th, 2026.
Of those 529 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 78 were within the past 90 days.
| Total Records | 529 |
|---|---|
| Shipper Records | 529 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 20th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 78 |
| Records in the Past Year | 353 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL FREIGHT FORWARDING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Shenzhen Yuhangtong International Freight Forwarding Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Shenzhen Yuhangtong International Freight Forwarding Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DYNASTY SHIPPING LLC | May 2026 | 71,104 | 352 |
| ALICORN INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 15,358 | 176 |
| ELYSIAN TRADE INC | May 2026 | 14 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Yuhangtong International Freight Forwarding Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | EGLV142651267563 | 085E | Master Bill | EGLV | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 2,326 CTN | 7,803 K | House to House | SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | LADIES KNITTED VEST LADIES' KNITTED VEST THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS @ CONTACT XXXX EMAIL XXXXXXX@YHT... | |
| 2026-05-25 | EGLV142651267602 | 085E | Master Bill | EGLV | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 3,715 CTN | 9,072 K | House to House | SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | KNITTED DRESS GIRL'S KNITTED DRESS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS @ CONTACT XXXX EMAIL XXXXXXX@YHTLOGIST... | |
| 2026-05-25 | EGLV142651267580 | 085E | Master Bill | EGLV | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 4,941 CTN | 12,283 K | House to House | SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | KNITTED TEE MEN'S KNITTED TEE THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS @ CONTACT XXXX EMAIL XXXXXXX@YHTLOGISTICS.COM | |
| 2026-05-25 | EGLV142651237427 | 085E | Master Bill | EGLV | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 3,156 CTN | 11,511 K | SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL | DYNASTY SHIPPING INC. | DYNASTY SHIPPING INC. | WOMENS PANTS WOMENS PANTS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS @ XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX | ||
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | EGLV142651267432 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1219E |
| IMO # | 9595474 |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12844 K |
| Weight in KG | 12,844 KG |
| Quantity | 3055 CTN |
| Volume | 66 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU0056372 |
| Commodity Description |
WOMENS PANTS WOMENS PANTS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS @ XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX CONTACT XXXX |
| Shipper Name | SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | FREIGHT FORWARDING CO.,LTD |
| Address Line 2 | NO 105 106 DORMITORY BLDG 3 |
| Address Line 3 | LANTIAN SCIENCE TECHNOLOGY PARK |
| Address Line 4 | DITANG RD SHASI COMMUNITY SHAJING |
| Consignee Name | DYNASTY SHIPPING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 245 VINELAND AVE., CITY OF |
| Address Line 2 | INDUSTRY, CA 91746 |
| Address Line 3 | TEL: 310-645 2838-EXT:103 |
| Address Line 4 | OPINC@DYNASTY-LAX.COM |
| Notify Party Name | DYNASTY SHIPPING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 245 VINELAND AVE., CITY OF |
| Address Line 2 | INDUSTRY, CA 91746 |
| Address Line 3 | TEL: 310-645 2838-EXT:103 |
| Address Line 4 | OPINC@DYNASTY-LAX.COM |
| Container Number | EGSU0056372 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCWNL5454 |
| Seal Number 1 | EMCWNL5454 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOMENS PANTS WOMENS PANTS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS @ XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX CONTACT XXXX |
| Additional Cargo 1 | EMAIL XXXXXXX@YHTLOGISTICS.COM |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M . . . . . THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 331 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 112 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 43 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 42 | 2026-04-04 |
| Tampa, Florida | 1 | 2026-01-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 300 | 2026-02-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 222 | 2026-05-19 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2026-02-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2024-04-20 |
Below are the top 7 company names and addresses for Shenzhen Yuhangtong International Freight Forwarding Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL FREIGHT FORWARDING CO.,LTD | NO 105 106 DORMITORY BLDG 3 LANTIAN SCIENCE TECHNOLOGY PARK DITANG RD SHASI COMMUNITY SHAJING | 2025-10-07 | 278 |
| SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL | FREIGHT FORWARDING NO 105 106 DORMITORY BLDG 3 LANTIAN SCIENCE TECHNOLOGY PARK DITANG RD SHASI COMMUNITY SHAJING | 2026-05-19 | 245 |
| SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL FREIGHT FORWARDING CO.,LTD | 2024-04-20 | 2 | |
| SHEN ZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL | 2025-11-15 | 1 | |
| SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL | 2025-12-20 | 1 | |
| SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL FREIGHT FORWARDING CO LTD | 2024-01-22 | 1 | |
| SHENZHEN YUHANGTONG INTERNATIONAL FREIGHT FORWARDING CO.,LTD | 2024-07-13 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||