There are a total of 1,091 bills of lading on file for Shenzhen Yumei Trading Co., Ltd between December 1st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,091 bills of lading, 147 were within the past 30 days and 315 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,091 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,083 |
| Consignee Records | 11 |
| Notify Party Records | 11 |
| First Shipment on File | Dec 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 147 |
| Records in Last 90 Days | 315 |
| Records in the Past Year | 716 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN YUMEI TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shenzhen Yumei Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shenzhen Yumei Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TREETOP TREASURES TRADING LLC | May 2026 | 299 | 210 |
| NEW SUNRISE TILE INC. | May 2026 | 619 | 201 |
| SHININGSTA LTD | May 2026 | 304 | 186 |
| THUNDERSEND LLC | May 2026 | 79 | 60 |
| SAMKOD TRADING LLC | Feb 2026 | 79 | 50 |
| SWEETUNICORN INTERNATIONAL TRADING | Jun 2025 | 51 | 40 |
| PITHY STYLER LLC | May 2026 | 31 | 24 |
| JUXINTAI USA INC | Feb 2026 | 161 | 24 |
| WAPI SCHOOL ONLINE S. DE R.L | May 2026 | 94 | 21 |
| SLS TRANDING INC | May 2026 | 167 | 19 |
| BENTLEY GROUP INC | May 2026 | 117 | 17 |
| ARBORIS INCORPORATED | May 2026 | 1,606 | 13 |
| SHENZHEN MEIYAO E-COMMERCE | May 2026 | 1,767 | 10 |
| PAGA UNIVERSAL LINENS INC | May 2026 | 1,027 | 10 |
| DOLLARAMA L.P. | May 2026 | 131,454 | 10 |
| ZHAO-ROSES TRADING LLC | Aug 2025 | 667 | 8 |
| LITERIES UNIVERSELLES PAGA INC. | May 2026 | 188 | 7 |
| WAKEFORD GROUP | May 2026 | 1,168 | 5 |
| JOHN HENRY INTERNATIONAL INC | Jan 2025 | 633 | 5 |
| XS MERCHANDISE INC. | Apr 2026 | 288 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Yumei Trading Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6452343600 | 072E | Regular Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,393 CTN | 15,947 KG | House to House | SHENZHEN YOUBEI TRADING COMPANY | ARBORIS INCORPORATED | BESTOCEAN WORLDWIDE LOGISTICS, INC. | CAR SUPPLIES GARDEN TOOL STORAGE TOOL SERVICE TOOL HS:732690 | |
| 2026-05-28 | COSU6451408590 | 072E | Regular Bill | COSU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 849 CTN | 13,351 KG | House to House | SHENZHEN YOUBEI TRADING COMPANY | ARBORIS INCORPORATED | BESTOCEAN WORLDWIDE LOGISTICS, INC. | CARPET HS:5705002000 THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID WOOD P | |
| 2026-05-28 | COSU9506929010 | DWCHSTXGS0009180 | 072E | House Bill | DWCH | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 796 CTN | 13,337 KG | House to House | SHENZHEN YOUBEI TRADING | THUNDERSEND LLC | THUNDERSEND LLC | XXXXXX |
| 2026-05-28 | CMDUNGP3493389 | NIOGSE26042139 | 058E | House Bill | NIOG | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 449 CTN | 15,267 KG | Pier to Pier | SHENZHEN YOUBEI TRADING | THUNDERSEND LLC | THUNDERSEND LLC | AIR COOLER | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6452343990 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550350 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8048 KG |
| Weight in KG | 8,048 KG |
| Quantity | 642 CTN |
| Volume | 67 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CCLU7434891 |
| Commodity Description |
GARDEN TOOL SERVICE TOOL HS:8716800000 THIS S HIPMENT CONTAIN |
| Shipper Name | SHENZHEN YOUBEI TRADING COMPANY LIM |
|---|---|
| Address Line 1 | BUILDING 24, 4TH FLOOR, QINGHU INDU |
| Address Line 2 | SHENZHEN GD 518000 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13316930321 |
| Consignee Name | ARBORIS INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 415 2860 SOUTH RIVER ROAD |
| Address Line 2 | DES PLAINES IL 60018 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2002828 |
| Notify Party Name | BESTOCEAN WORLDWIDE LOGISTICS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 201 1520 BRIDEGATE DRIVE |
| Address Line 2 | DIAMOND BAR CA 91765 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2198000 |
| Container Number | CCLU7434891 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK072266 |
| Seal Number 1 | NK072266 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GARDEN TOOL SERVICE TOOL HS:8716800000 THIS S HIPMENT CONTAIN |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 871680 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 404 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 213 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 196 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 103 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 65 | 2026-05-21 |
| Seattle, Washington | 53 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 27 | 2026-04-24 |
| New York, New York | 15 | 2025-10-11 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2026-04-25 |
| Tampa, Florida | 1 | 2025-09-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 411 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 297 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 94 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 75 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 64 | 2026-05-05 |
| Shekou China (Mainland) | 35 | 2026-05-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 31 | 2026-05-23 |
| Nansha China (Mainland) | 20 | 2026-05-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 20 | 2026-05-01 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 6 | 2026-05-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Yumei Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN YUMEI TRADING CO., LTD | 15F, BLDG 3, HAIDIANJU, 2287 NANHAI AVENUE, NANSHAN DISTRICT SHENZHEN, CHINA | 2025-09-23 | 203 |
| SHENZHEN YUMEI TRADING CO., LTD | 15F,BLDG 3,HAIDIANJU,2287 NANHAI AVENUE,NANSHAN DISTRICT SHENZHEN | 2025-07-10 | 1 |
| SHENZHEN YOUBEI TRADING | 2026-05-18 | 157 | |
| SHENZHEN YOUBEI TRADING | 2026-05-23 | 74 | |
| SHENZHEN YOUBEI TRADING CO., LTD | 2025-10-07 | 70 | |
| SHENZHEN YOUBEI TRADING | 2026-05-22 | 70 | |
| SHENZHEN YOUBEI TRADING | 2026-05-02 | 46 | |
| SHENZHEN YOUBEI TRADING CO., LTD | 2025-10-03 | 44 | |
| SHENZHEN YOUBEI TRADING | 2026-05-22 | 37 | |
| SHENZHEN YUMEI TRADING CO., LTD | 2025-05-19 | 33 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Shenzhen Yumei Trading Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 13 | |
| 2025-03-08 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shenzhen Yumei Trading Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 4 |