There are a total of 187 bills of lading on file for Shenzhen Zhiyouxin Trading between November 3rd, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 187 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 45 were within the past 90 days.
| Total Records | 187 |
|---|---|
| Shipper Records | 192 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 3rd, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 45 |
| Records in the Past Year | 141 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shenzhen Zhiyouxin Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shenzhen Zhiyouxin Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KIRIN NETWORK TECHNOLOGY INC | May 2026 | 514 | 34 |
| XILE TECHNOLOGIES CO LTD | May 2026 | 260 | 24 |
| SEA HORSE TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 149 | 14 |
| MEI LIKA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 195 | 14 |
| SKY ELECTRONIC COMMERCE LIMITED | May 2026 | 655 | 10 |
| PISCES INDUSTRIAL INC. | May 2026 | 178 | 10 |
| JAYU TRADING INC | Apr 2026 | 270 | 9 |
| LANDBIRD TRADING INC. | May 2026 | 215 | 7 |
| YJUN TRADE LLC | May 2026 | 82 | 6 |
| NAQI TECHNOLOGY INC | May 2026 | 489 | 6 |
| CHENXI TECHNOLOGIES CO LTD | May 2026 | 307 | 6 |
| PLETTEN LLC | May 2026 | 96 | 5 |
| FUANNA LLC | May 2026 | 75 | 5 |
| BIG SEA LION TECHNOLOGY | May 2026 | 393 | 5 |
| VIRGULE IMPORTS LIMITED | May 2026 | 36 | 4 |
| VENUS GROUP MANAGEMENT INC. | May 2026 | 4,861 | 4 |
| SWEET OLIVE LLC | May 2026 | 612 | 3 |
| SMILELIFE TRADING LTD. | May 2026 | 151 | 3 |
| TIRVIA COMMERCE LTD | May 2026 | 19 | 2 |
| OWN-STAR TRADING LIMITED | May 2026 | 154 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Zhiyouxin Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHILONG INDUSTRIAL | Mar 2026 | 92 | 4 |
| SHENZHEN ZHILUN IMPORT&EXPORT TRADE CO.,LTD | Apr 2026 | 234 | 5 |
| SHENZHEN ZHIMEIDA TRADING CO., LTD | May 2026 | 101 | 12 |
| SHENZHEN ZHIMU ELECTRONIC COMMERCE | May 2026 | 146 | 40 |
| SHENZHEN ZHIPING TRADING CO LTD | Oct 2024 | 202 | 0 |
| SHENZHEN ZHIRUI TRADING CO., LTD. | May 2026 | 211 | 62 |
| SHENZHEN ZHITIANDI TECHNOLOGY | Mar 2026 | 152 | 5 |
| SHENZHEN ZHIXINGSHENG ELECTRONICS C | May 2026 | 432 | 104 |
| SHENZHEN ZHIXUN TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 3,256 | 31 |
| SHENZHEN ZHIYING TECHNOLOGY CO | May 2026 | 101 | 2 |
| SHENZHEN ZHIYUAN INTERNATIONAL SUPP | Aug 2024 | 238 | 0 |
| SHENZHEN ZHIYUAN TECH CO LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| SHENZHEN ZHIYUANYANMOJIEZHI CO | May 2025 | 332 | 0 |
| SHENZHEN ZHONG YI DA IMPORT AND EXPORT CO., LTD | Oct 2024 | 129 | 0 |
| SHENZHEN ZHONGAOTONG NETWORK INFORM | May 2026 | 70 | 22 |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMP & EXP | May 2026 | 289 | 98 |
| SHENZHEN ZHONGBO DINGSHENG TECH | Apr 2026 | 68 | 3 |
| SHENZHEN ZHONGBO TRADE TECHNOLOGY | May 2026 | 121 | 5 |
| SHENZHEN ZHONGBO XING YE TECH | May 2026 | 236 | 14 |
| SHENZHEN ZHONGCHANGSHENG IMP&EXP CO | Apr 2024 | 129 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | COSU6451343200 | SMMBSSZX7450772 | 163E | House Bill | SMMB | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,127 CTN | 9,225 KG | House to House | SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | PLETTEN LLC | PLETTEN LLC | POLY BAG,CLEANING BRUSH |
| 2026-05-20 | COSU6450450498 | HNLTSZ264A1177G | 163E | House Bill | HNLT | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 898 CTN | 10,324 K | House to House | SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | VIRGULE IMPORTS LIMITED | VIRGULE IMPORTS LIMITED | DESKTOP ORGANIZER PLASTIC ORNAMENTS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGE |
| 2026-05-18 | COSU6450715761 | HNLTSZ264A1177J | 011E | House Bill | HNLT | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 811 CTN | 14,740 K | House to House | SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | MEI LIKA INDUSTRIAL INC | MEI LIKA INDUSTRIAL INC | POLY BAG HS CODE: 3923.21.0095 PLASTIC ORNAMENTS HS CODE:3926400090 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGE |
| 2026-05-18 | COSU6450450493 | HNLTSZ264A1177B | 011E | House Bill | HNLT | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 862 CTN | 12,813 K | House to House | SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | DE HUAN ENTERPRISE INC | DE HUAN ENTERPRISE INC | POLY BAG HS CODE:3923.21.0095 STORAGE CASE HS CODE:3926.90.9989 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGE |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | EGLV146600273828 |
|---|---|
| House BOL # | CHQFHHX26040373 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHQF |
| Voyage # | 107E |
| IMO # | 9337949 |
| Vessel Name | XIN DA YANG ZHOU |
| Vessel Country | CN |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13741 K |
| Weight in KG | 13,741 KG |
| Quantity | 1283 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU6793596 |
| Commodity Description |
CLEANING BRUSH POLY BAG HS CODE 960390 39232 1 |
| Shipper Name | SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | A431, BUILDING A, GAOFU CENTER, NO. |
| Address Line 3 | INDUSTRIAL ROAD, GONGLE COMMUNITY, |
| City | SHENZHEN |
| Zip Code | 518100 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | KIRIN NETWORK TECHNOLOGY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17383 SUNSET BLVD SUITE A120 |
| City | PACIFIC PALISADES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90272 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | KIRIN NETWORK TECHNOLOGY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17383 SUNSET BLVD SUITE A120 |
| City | PACIFIC PALISADES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90272 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU6793596 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVAC4364 |
| Seal Number 1 | EMCVAC4364 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CLEANING BRUSH POLY BAG HS CODE 960390 39232 1 |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 148 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 22 | 2026-01-15 |
| Houston, Texas | 14 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 2 | 2026-02-16 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-12-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 159 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2025-07-07 |
| Nansha China (Mainland) | 7 | 2026-01-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2025-05-29 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-08-01 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-07-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Zhiyouxin Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | A431, BUILDING A, GAOFU CENTER, NO. 48 GONGHE INDUSTRIAL ROAD, GONGLE C OMMUNITY, BAOAN DISTRICT, SHENZHEN. | 2026-05-05 | 18 |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | A431, BUILDING A, GAOFU CENTER, NO. 48 GONGHE INDUSTRIAL ROAD, GONGLE C OMMUNITY, BAOAN DISTRICT, SHEN,CN | 2026-04-08 | 14 |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2026-04-08 | 13 | |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2026-05-06 | 4 | |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2026-05-23 | 4 | |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2026-05-23 | 4 | |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2026-01-15 | 3 | |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2025-11-20 | 3 | |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2025-10-15 | 2 | |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | 2026-03-16 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||