There are a total of 289 bills of lading on file for Shenzhen Zhongbangjia Imp & EXP between October 6th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 289 bills of lading, 52 were within the past 30 days and 98 were within the past 90 days.
| Total Records | 289 |
|---|---|
| Shipper Records | 289 |
| Consignee Records | 12 |
| Notify Party Records | 12 |
| First Shipment on File | Oct 6th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 52 |
| Records in Last 90 Days | 98 |
| Records in the Past Year | 179 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMP & EXP.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Shenzhen Zhongbangjia Imp & EXP, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Shenzhen Zhongbangjia Imp & EXP in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DII TRADE INC | Nov 2024 | 568 | 105 |
| CLARIFH INC | May 2026 | 660 | 51 |
| DUNESTRIVE INC. | May 2026 | 151 | 47 |
| GAMILY INC | Apr 2026 | 283 | 42 |
| TERRAVANTA TRADING INC | May 2026 | 399 | 22 |
| OVERSEASORA INC | May 2026 | 682 | 8 |
| MALLORY SAFETY & SUPPLY LLC | May 2026 | 686 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Zhongbangjia Imp & EXP.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHITIANDI TECHNOLOGY | Mar 2026 | 152 | 5 |
| SHENZHEN ZHIXINGSHENG ELECTRONICS C | May 2026 | 432 | 104 |
| SHENZHEN ZHIXUN TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 3,256 | 31 |
| SHENZHEN ZHIYING TECHNOLOGY CO | May 2026 | 101 | 2 |
| SHENZHEN ZHIYOUXIN TRADING | May 2026 | 187 | 45 |
| SHENZHEN ZHIYUAN INTERNATIONAL SUPP | Aug 2024 | 238 | 0 |
| SHENZHEN ZHIYUAN TECH CO LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| SHENZHEN ZHIYUANYANMOJIEZHI CO | May 2025 | 332 | 0 |
| SHENZHEN ZHONG YI DA IMPORT AND EXPORT CO., LTD | Oct 2024 | 129 | 0 |
| SHENZHEN ZHONGAOTONG NETWORK INFORM | May 2026 | 70 | 22 |
| SHENZHEN ZHONGBO DINGSHENG TECH | Apr 2026 | 68 | 3 |
| SHENZHEN ZHONGBO TRADE TECHNOLOGY | May 2026 | 121 | 5 |
| SHENZHEN ZHONGBO XING YE TECH | May 2026 | 236 | 14 |
| SHENZHEN ZHONGCHANGSHENG IMP&EXP CO | Apr 2024 | 129 | 0 |
| SHENZHEN ZHONGCHU TRADING CO., LTD | May 2026 | 1,460 | 5 |
| SHENZHEN ZHONGCHUANG ZHIBO TRADING | Apr 2026 | 353 | 32 |
| SHENZHEN ZHONGCHUANGSANWEI TECHNOLO | May 2026 | 160 | 34 |
| SHENZHEN ZHONGDA CHUANG TRADING CO. | May 2026 | 368 | 67 |
| SHENZHEN ZHONGDIAN INVESTMENT CO., LTD | Jul 2025 | 63 | 0 |
| SHENZHEN ZHONGGUAN E-COMMERCE CO. | May 2026 | 359 | 76 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | EGLV146600405619 | RSLCFCL26042196H | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 936 CTN | 11,251 K | House to House | SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT EXPO | CLARIFH INC | CLARIFH INC | TOOL RACK CASUAL SHOES CANDLE LANTERNS SANDALS CUP WHEELS WATER SHOES SHOES CRAFTS |
| 2026-05-23 | EGLV146600359544 | RSLCFCL26042204H | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 791 CTN | 12,878 K | House to House | SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT EXPO | CLARIFH INC | CLARIFH INC | FLOWER DISPLAY STAND COFFEE TABLE METAL CRAFTS GARDEN FENCE |
| 2026-05-23 | EGLV146600405589 | RSLCFCL26042028H | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,184 CTN | 18,696 K | House to House | SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT EXPO | CLARIFH INC | CLARIFH INC | DECORATIVE GARDEN FENCE WOODEN CABINET FLOWERPOT TABLE HEADBOARD PLAY BALL FRAME DECOR EAGLE STATUE |
| 2026-05-23 | EGLV146600388757 | RSLCFCL26042019H | 109E | House Bill | RSLC | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,279 CTN | 16,425 K | House to House | SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT EXPO | CLARIFH INC | CLARIFH INC | CAMPING CHAIR CONSOLE TABLE WOODEN AND IRON TABLE HEADBOARD DESK LIGHTING DECOR SNEAKERS CERAMIC VASE DECOR SUITCASE |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-16 |
| Trade Update Date | 2026-05-27 |
| Master BOL # | COSU9507379390 |
|---|---|
| House BOL # | THGLQDA26060186A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | THGL |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | 9345415 |
| Vessel Name | COSCO EUROPE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO,SHANDONG |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5911 KG |
| Weight in KG | 5,911 KG |
| Quantity | 907 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU6962996 |
| Commodity Description |
CAT TREE THERE ARE 10 DAYS FREE TIME AT DE STINATION |
| Shipper Name | SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT & EXPO |
|---|---|
| Address Line 1 | D11,24TH FLOOR,BUILDING B,SOUTHERN |
| Address Line 2 | SECURITIES BUILDING, NO.2016,JIANSH |
| Address Line 3 | E RD,JIABEI COMMUNITY,NANHU ST,CN |
| Consignee Name | ASTRAS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 445 CENTER ST STE 300,HEALDSBURG,CA |
| Address Line 2 | 95448,HEALDSBURG,CA, ,US |
| Notify Party Name | ASTRAS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 445 CENTER ST STE 300,HEALDSBURG,CA |
| Address Line 2 | 95448,HEALDSBURG,CA,US |
| Container Number | OOCU6962996 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK083968 |
| Seal Number 1 | NK083968 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CAT TREE THERE ARE 10 DAYS FREE TIME AT DE STINATION |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 115 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 111 | 2026-03-28 |
| Houston, Texas | 33 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 23 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2026-03-27 |
| Oakland, California | 2 | 2026-04-09 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-08-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 234 | 2026-04-27 |
| Xiamen China (Mainland) | 51 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2025-08-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2024-01-15 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2023-12-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2018-10-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Zhongbangjia Imp & EXP that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMP & EXP | D11, F24, BD B, SOUTHERN SECURITIES BD, NO. 2016, JIANSHE RD, JIABEI | 2026-04-27 | 68 |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMP & EXP | D11, F24, BD B, SOUTHERN SECURITIES BD, NO. 2016, JIANSHE RD, JIABEI CO MMUNITY, LUOHU DIST | 2025-10-04 | 7 |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMP & EXP | 2025-05-31 | 5 | |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT EXPORT | 2024-02-08 | 56 | |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT EXPO | 2026-05-23 | 35 | |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT | 2026-05-15 | 16 | |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT&EXPORT | 2026-03-28 | 15 | |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT & EXPORT | 2026-04-18 | 12 | |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2024-01-12 | 11 | |
| SHENZHEN ZHONGBANGJIA IMPORT AND EX | 2024-01-04 | 8 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||