There are a total of 313 bills of lading on file for Shyam Industries between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 313 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 313 |
|---|---|
| Shipper Records | 312 |
| Consignee Records | 4 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHYAM INDUSTRIES.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Shyam Industries, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Shyam Industries in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALL GOLD IMPORTS INC | May 2026 | 3,017 | 50 |
| THE HEMISPHERE GROUP, INC. | May 2026 | 3,879 | 47 |
| WOODLAND FOODS | May 2026 | 1,104 | 21 |
| TAURUS SPICE INC. | May 2026 | 1,595 | 14 |
| OLDE THOMPSON LLC | May 2026 | 8,170 | 6 |
| JJ NUTS LLC | May 2026 | 1,123 | 6 |
| INGREDIENTS PLUS DISTRIBUTION | Apr 2026 | 276 | 6 |
| SHIPPER | May 2026 | 62,409 | 5 |
| AMERICAN NUTS INC. | Feb 2026 | 1,133 | 5 |
| Jul 2025 | 9 | 4 | |
| WOODHOUSE COMMODITIES | May 2026 | 420 | 3 |
| KADIMA S.A. | Jan 2026 | 192 | 1 |
| CARIBBEAN RETAIL VENTURES, INC. | Apr 2026 | 8,127 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shyam Industries.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHW AUTOMOTIVE GMBH | May 2026 | 1,040 | 29 |
| SHW BRAKE SYSTEMS GMBH | May 2026 | 363 | 20 |
| SHW PERFORMANCE | May 2026 | 109 | 10 |
| SHW PUMPS & ENGINE COMPONENTS INC. | May 2026 | 310 | 13 |
| SHW SCHMIEDETECHNIK | May 2026 | 279 | 4 |
| SHW STORAGE & HANDLING SOLUTIONS GMBH | Apr 2026 | 175 | 4 |
| SHWINCO WINDOWS AND DOORS | Apr 2026 | 154 | 1 |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | May 2026 | 2,695 | 57 |
| SHYA HSIN PLASTIC WORKS CO., LTD | Feb 2023 | 379 | 0 |
| SHYAM EXPORTS | May 2026 | 1,586 | 19 |
| SHYAM OVERSEAS | Apr 2026 | 243 | 3 |
| SHYAM SEL AND POWER LIMITED | May 2026 | 301 | 6 |
| SHYAMPRABHA SMARTPACK PVT. LTD | May 2026 | 243 | 6 |
| SHYAMTEX EXPORTS LTD | May 2026 | 588 | 5 |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 3,777 | 28 |
| SHYANG YING CO., LTD | May 2026 | 314 | 13 |
| SHYANG-SHING ENTERPRISE CO. LTD | May 2026 | 97 | 12 |
| SHYE KUANG VALVES MFG, CO., LTD. | Mar 2026 | 203 | 2 |
| SHYE WEST, INC. | Oct 2025 | 775 | 0 |
| SHYU FUU INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 224 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | HLCUBO12602BVPF1 | AUVTMUMMTDUS8513 | 6110 | House Bill | AUVT | 9612870 | MERLIN ARROW | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | MUNDRA INDIA | 774 BAG | 17,709 KG | House to House | SHYAM INDUSTRIES | WOODLAND FOODS LLC | KEN LEHAT & ASSO. | X GP FCL CONTAINER TOTAL BAGS ONLY BAGS HULLED SESAME SEEDS, HEAT TREATED LOT NO : - PACKED IN PAPER BAGS OF LBS NETT. PO # - HS... |
| 2026-03-31 | ONEYAMDG01673900 | SWLVSWLAMD011449 | 088E | House Bill | SWLV | 9438535 | YM MATURITY | 2026-03-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PIPAVAV INDIA | 858 BAG | 19,631 KG | Container Yard | SHYAM INDUSTRIES | TAURUS SPICE INC | TAURUS SPICE INC | HULLED SESAME SEEDS, BLACK SESAME SEEDS |
| 2026-03-06 | ONEYAMDG00223600 | AUVTMUMMTDUS8404 | 084E | House Bill | AUVT | 9560364 | SAN FRANCISCO BRIDGE | 2026-03-05 | NORFOLK, VIRGINIA | MUNDRA INDIA | 800 BAG | 18,304 KG | Container Yard | SHYAM INDUSTRIES | WOODLAND FOODS LLC | KEN LEHAT & ASSO. | X FCL CONTAINER TOTAL BAGS ONLY BAGS HULLED SESAME SEEDS, HEAT TREATED LOT NO : -A BAGS BLACK SESAME SEEDS LOT N O : -B PACKED I... |
| 2026-01-28 | ONEYAMDF17673800 | SWLVSWLAMD011242 | 082E | House Bill | SWLV | 9475612 | ONE MARVEL | 2026-01-27 | NEWARK, NEW JERSEY | MUNDRA INDIA | 1,100 PKG | 25,146 KG | Container Yard | SHYAM INDUSTRIES | OLDE THOMPSON | HULLED SESAME SEEDS | |
| Run Date | 2026-04-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-29 |
| Trade Update Date | 2026-03-05 |
| Master BOL # | ONEYAMDG02530900 |
|---|---|
| House BOL # | MALY597MUN518923 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MALY |
| Voyage # | 074E |
| IMO # | 9629902 |
| Vessel Name | ONE COMMITMENT |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | MUNDRA |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25168 KG |
| Weight in KG | 25,168 KG |
| Quantity | 1100 BAG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU6446887 |
| Commodity Description |
HULLED SESAME SEEDS,HS: |
| Shipper Name | SHYAM INDUSTRIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 402/403, PAHSE 4, GIDC NARODA |
| City | AHMEDABAD |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | THE HEMISPHERE GROUP INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 700 VETERANS MEMORIAL HWY STE 305 |
| City | HAUPPAUGE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11788 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16313829850 |
| Container Number | ONEU6446887 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IN1933182 |
| Seal Number 1 | IN1933182 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | HULLED SESAME SEEDS,HS: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000025168 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 103 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 59 | 2026-04-30 |
| Tacoma, Washington | 40 | 2025-04-07 |
| Long Beach, California | 34 | 2024-10-05 |
| Seattle, Washington | 19 | 2025-03-14 |
| New York, New York | 16 | 2025-05-16 |
| Jacksonville, Florida | 13 | 2025-12-05 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2026-03-06 |
| Oakland, California | 8 | 2024-11-21 |
| Houston, Texas | 6 | 2021-05-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 103 | 2026-05-22 |
| Pipavav India | 42 | 2026-03-31 |
| Singapore Singapore | 31 | 2026-04-30 |
| Hong Kong Hong Kong | 19 | 2018-08-15 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 17 | 2026-01-03 |
| Pusan South Korea | 13 | 2025-04-07 |
| Colombo Sri Lanka | 12 | 2025-05-24 |
| Sines Portugal | 9 | 2025-10-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2025-05-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 9 | 2018-07-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shyam Industries that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHYAM INDUSTRIES | 402 403, PHASE 4, GIDC NARODA AHMEDABAD 382330 IN | 2026-03-31 | 45 |
| SHYAM INDUSTRIES | 402 403 PHASE 4 GIDC NARODA AHMEDABAD GJ 382330 INDIA | 2026-01-03 | 42 |
| SHYAM INDUSTRIES | 2025-12-31 | 30 | |
| SHYAM INDUSTRIES | 2026-05-22 | 20 | |
| SHYAM INDUSTRIES | 2026-04-30 | 2 | |
| SHYAM INDUSTRIES | 2025-05-16 | 76 | |
| SHYAM INDUSTRIES | 2021-04-19 | 18 | |
| SHYAM INDUSTRIES | 2019-05-31 | 10 | |
| SHYAM INDUSTRIES. | 2018-08-15 | 8 | |
| SHYAM INDUSTRIES | 2017-06-27 | 7 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Shyam Industries.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-16 | 76 | |
| 2021-04-21 | 1 | |
| 2018-05-24 | 5 | |
| 2016-05-10 | 1 | |
| 2012-11-27 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||