There are a total of 2,695 bills of lading on file for SHYA HSIN Packaging Industry between November 9th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,695 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 57 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,695 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,796 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 57 |
| Records in the Past Year | 290 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with SHYA HSIN Packaging Industry, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with SHYA HSIN Packaging Industry in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHISEIDO AMERICA INC | May 2026 | 14,710 | 241 |
| ESTEE LAUDER INTL INC | May 2026 | 26,969 | 188 |
| LOREAL USA | May 2026 | 28,415 | 132 |
| ELM LOGISTICS | May 2026 | 5,658 | 70 |
| INTERCOS AMERICA, INC. | May 2026 | 3,682 | 58 |
| IPB INC | May 2026 | 1,021 | 51 |
| COSMETICA LABORATORIES INC | May 2026 | 802 | 50 |
| THRIVE CAUSEMETICS, INC. | May 2026 | 352 | 47 |
| ESTEE LAUDER CANADA | May 2026 | 3,138 | 45 |
| ESTEE LAUDER INC | May 2026 | 15,642 | 40 |
| OXYGEN DEVELOPMENT | May 2026 | 6,749 | 38 |
| TARTE INC | Mar 2025 | 7,149 | 36 |
| TOPLINE PRODUCTS COMPANY, INC. | Nov 2024 | 789 | 30 |
| LOREAL USA PRODUCTS INC | May 2026 | 22,777 | 25 |
| ANASTASIA BEVERLY HILLS LLC | May 2026 | 977 | 23 |
| DMI | May 2026 | 1,570 | 22 |
| CRYSTAL INTERNATIONAL CORPORATION | Apr 2026 | 3,748 | 20 |
| NEW MILANI GROUP, INC. | May 2026 | 2,199 | 17 |
| L'OREAL USA PDTS INC. | Apr 2026 | 255 | 16 |
| KOSAS COSMETICS | May 2026 | 243 | 13 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SHYA HSIN Packaging Industry.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHUYANG SUNDY ART&CRAFT CO.,LTD. | May 2026 | 588 | 7 |
| SHUYANG YUFENG WOOD INDUSTRY CO.LTD | May 2026 | 176 | 5 |
| SHUYANG ZHONGYUAN IMPORT & EXPORT C | Feb 2023 | 215 | 0 |
| SHW AUTOMOTIVE GMBH | May 2026 | 1,040 | 29 |
| SHW BRAKE SYSTEMS GMBH | May 2026 | 363 | 20 |
| SHW PERFORMANCE | May 2026 | 109 | 10 |
| SHW PUMPS & ENGINE COMPONENTS INC. | May 2026 | 310 | 13 |
| SHW SCHMIEDETECHNIK | May 2026 | 279 | 4 |
| SHW STORAGE & HANDLING SOLUTIONS GMBH | Apr 2026 | 175 | 4 |
| SHWINCO WINDOWS AND DOORS | Apr 2026 | 154 | 1 |
| SHYA HSIN PLASTIC WORKS CO., LTD | Feb 2023 | 379 | 0 |
| SHYAM EXPORTS | May 2026 | 1,586 | 19 |
| SHYAM INDUSTRIES | May 2026 | 313 | 6 |
| SHYAM OVERSEAS | Apr 2026 | 243 | 3 |
| SHYAM SEL AND POWER LIMITED | May 2026 | 301 | 6 |
| SHYAMPRABHA SMARTPACK PVT. LTD | May 2026 | 243 | 6 |
| SHYAMTEX EXPORTS LTD | May 2026 | 588 | 5 |
| SHYANG HUNG CHENG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 3,777 | 28 |
| SHYANG YING CO., LTD | May 2026 | 314 | 13 |
| SHYANG-SHING ENTERPRISE CO. LTD | May 2026 | 97 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUSHA2601FXMW0 | PYMNCN106691183 | 617E | House Bill | PYMN | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 140 CTN | 1,738 KG | House to House | SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY(CHINA) | ANASTASIA BEVERLY HILLS LLC | ANASTASIA BEVERLY HILLS LLC | PLASTIC BOTTLE/COSMETIC BRUSH |
| 2026-05-23 | CMDUCHN3257134 | CHKMSH26090804 | 085E | House Bill | CHKM | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 738 PKG | 7,959 K | Pier to Pier | SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | L'OREAL USA | SPRAYS FOR COSMETICS 9616.10 738CTNS=19PLTS SHIPTO# NLRPLANTRECEIVINGGATE L'OREALUSA 11901 KINARD ROAD ADDRESS2 NORTHLITTLE ROCK... | |
| 2026-05-23 | HLCUSHA2602BAVL5 | DFDSEDC1681348 | 615E | House Bill | DFDS | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 95 CTN | 760 KG | House to House | SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | ESTEE LAUDER INTL INC | BASE METAL SHELL | |
| 2026-05-22 | EGLV142600953656 | CHKMSH26076109 | 006E | House Bill | CHKM | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 93 PKG | 1,392 K | Container Yard | SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY(CHINA) | LIVING PROOF, INC. | SWARM TRANSPORT, LLC | PLASTIC CONTAINER |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-18 |
| Master BOL # | ONEYSH6FV5052300 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003810545A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 052E |
| IMO # | 9725146 |
| Vessel Name | HYUNDAI SATURN |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16814 KG |
| Weight in KG | 16,814 KG |
| Quantity | 1260 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU5075228 |
| Commodity Description |
BASE METAL SHELL COSMETIC BRUSH |
| Shipper Name | SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY(CHINA |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD, NO.139,YUJINXIANG ROAD |
| Address Line 2 | KUNSHAN,JIANGSU, 215300, CHINA |
| Consignee Name | THRIVE CAUSEMETICS,INC |
|---|---|
| Address Line 1 | OM COSMAX,CALIFORNIA CORP 300 |
| Address Line 2 | MILIK STREET,CARTERET NJ 07008 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | THRIVE CAUSEMETICS,INC |
|---|---|
| Address Line 1 | OM COSMAX,CALIFORNIA CORP 300 |
| Address Line 2 | MILIK STREET,CARTERET NJ 07008 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | SEGU5075228 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN43165BD |
| Seal Number 1 | CN43165BD |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BASE METAL SHELL COSMETIC BRUSH |
| Marks and Numbers 1 | THRIVE CAUSEMETICS INC THRIVE PO:PO-0000893 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,512 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 410 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 295 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 136 | 2026-04-06 |
| Miami, Florida | 135 | 2026-02-04 |
| New York, New York | 94 | 2026-04-24 |
| Seattle, Washington | 80 | 2026-01-17 |
| Oakland, California | 12 | 2023-04-26 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-03-21 |
| Wilmington, North Carolina | 7 | 2020-04-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,537 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 94 | 2026-02-12 |
| Pusan South Korea | 44 | 2026-01-14 |
| Algeciras Spain | 6 | 2021-07-10 |
| Singapore Singapore | 4 | 2025-03-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2023-10-02 |
| Cristobal Panama | 2 | 2024-05-22 |
| Anvers Belgium | 2 | 2021-08-09 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2020-09-26 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2025-05-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for SHYA HSIN Packaging Industry that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | NO.139,YUJINXIANG ROAD KUNSHAN JIANGSU 215300 CHINA KUNSHAN CN | 2026-05-23 | 663 |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | NO.139,YUJINXIANG ROAD KUNSHAN JIANGSU 215300 CHINA | 2026-05-22 | 253 |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | 2026-03-26 | 13 | |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | 2025-07-15 | 9 | |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY | 2026-05-23 | 4 | |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY(CHINA) | 2026-04-02 | 132 | |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY(CHINA) | 2026-03-28 | 121 | |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY(CHINA) | 2021-04-22 | 106 | |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY (CHINA)CO.,LTD. | 2023-10-20 | 95 | |
| SHYA HSIN PACKAGING INDUSTRY(CHINA) | 2024-07-19 | 72 |
Below are the top 9 phone numbers on file for SHYA HSIN Packaging Industry.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 722 | |
| 2026-05-19 | 28 | |
| 2026-03-26 | 13 | |
| 2025-07-15 | 14 | |
| 2023-02-06 | 1 | |
| 2022-09-26 | 4 | |
| 2022-09-26 | 4 | |
| 2019-11-18 | 3 | |
| 2018-04-20 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for SHYA HSIN Packaging Industry.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-17 | 35 | |
| 2024-11-04 | 7 |