There are a total of 141 bills of lading on file for Simex North America Inc between April 28th, 2021 and May 20th, 2026.
Of those 141 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 141 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 159 |
| Notify Party Records | 131 |
| First Shipment on File | Apr 28th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMEX NORTH AMERICA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Simex North America Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Simex North America Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIMEX SRL | May 2026 | 907 | 139 |
| MURPHY TRACTOR & EQUIPMENT CO | Nov 2025 | 20 | 1 |
| KIRBY SMITH MACHINERY | May 2026 | 63 | 1 |
| ITERCHIMICA SPA | Apr 2026 | 41 | 1 |
| ANDERSON EQUIPMENT COMPANY | Oct 2024 | 47 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simex North America Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIME DARBY PLANTATION BERHAD | Jun 2022 | 287 | 0 |
| SIME IDROMECCANICA SRL | May 2026 | 199 | 5 |
| SIMEC INTERNATIONAL | Feb 2026 | 270 | 1 |
| SIMEM AMERICA CORPORATION | May 2026 | 409 | 11 |
| SIMEM SPA | May 2026 | 774 | 18 |
| SIMERX HK LIMITED | Nov 2025 | 203 | 0 |
| SIMES LOGISCTIC 18, S.A. | Apr 2026 | 100 | 1 |
| SIMEX BAUMASCHINENHANDEL GMBH | Jan 2025 | 348 | 0 |
| SIMEX EXPORTADORA E IMPORTADORA LTD | May 2026 | 251 | 6 |
| SIMEX INTERNATIONAL | May 2026 | 361 | 12 |
| SIMEX SRL | May 2026 | 907 | 36 |
| SIMEX TRADING AG | May 2026 | 2,539 | 37 |
| SIMEXCO DAKLAK LTD. | May 2026 | 624 | 71 |
| SIMEXTRA INTERNATIONAL | May 2026 | 204 | 4 |
| SIMFTEX APPAREL & WASHING LTD | Apr 2026 | 2,640 | 14 |
| SIMILASAN CORP. | Apr 2026 | 459 | 3 |
| SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | May 2026 | 1,025 | 10 |
| SIMKO | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SIMKO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 1,104 | 65 |
| SIMMONS ASIA LIMITED | May 2026 | 164 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MEDURL662596 | SVDLSDB49S078480 | 615W | House Bill | SVDL | 9290488 | MSC NIOVI VIII | 2026-05-09 | SAVANNAH, GEORGIA | LEGHORN ITALY | 12 PKG | 11,365 KG | House to House | SIMEX SRL | SIMEX NORTH AMERICA INC | SIMEX NORTH AMERICA INC | EARTHMOVING MACHINERY |
| 2026-05-09 | MEDURL629439 | SVDLSDB49S078353 | 613W | House Bill | SVDL | 9974503 | MSC GHANA | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | LEGHORN ITALY | 10 PKG | 13,085 KG | House to House | SIMEX SRL | SIMEX NORTH AMERICA INC | SIMEX NORTH AMERICA INC | EARTHMOVING MACHINERY |
| 2026-05-09 | MEDURL629439 | SVDLSDB49S078242 | 613W | House Bill | SVDL | 9974503 | MSC GHANA | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | LEGHORN ITALY | 8 PKG | 9,365 KG | House to House | SIMEX SRL | SIMEX NORTH AMERICA INC | SIMEX NORTH AMERICA INC | EARTHMOVING MACHINERY |
| 2026-05-09 | MEDURL623986 | SVDLSDB49S078196 | 613W | House Bill | SVDL | 9974503 | MSC GHANA | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | LEGHORN ITALY | 17 PKG | 13,767 KG | House to House | SIMEX SRL | SIMEX NORTH AMERICA INC | SIMEX NORTH AMERICA INC | BITUMINOUS MIXTURES EARTHMOVING MACHINERY |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MEDURL670086 |
|---|---|
| House BOL # | SVDLSDB49S078604 |
| Manifest Number | 546598 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SVDL |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC STACEY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SAN GIOVANNI IN P |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 745 KG |
| Weight in KG | 745 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU7436778 |
| Commodity Description |
PUBLIC WORKS BUILDING MACHINERY |
| Shipper Name | SIMEX SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA NEWTON 31 |
| City | SAN GIOVANNI IN PER |
| State Province | BO |
| Zip Code | 40017 |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | SIMEX NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 TIMMONS LN |
| City | QUEENSBURY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12804 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SIMEX NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 TIMMONS LN |
| City | QUEENSBURY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12804 |
| Country Code | US |
| Container Number | CAAU7436778 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 60625 |
| Seal Number 1 | 60625 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PUBLIC WORKS BUILDING MACHINERY |
| Marks and Numbers 1 | CAAU7436778 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 58 | 2026-05-09 |
| Newark, New Jersey | 29 | 2026-04-22 |
| Savannah, Georgia | 14 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 11 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 11 | 2026-04-11 |
| Long Beach, California | 7 | 2026-05-08 |
| New York, New York | 7 | 2025-10-06 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2025-09-03 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2026-05-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Leghorn Italy | 54 | 2026-05-11 |
| La Spezia Italy | 49 | 2026-05-08 |
| Genoa Italy | 33 | 2026-05-21 |
| Valencia Spain | 2 | 2023-09-08 |
| Sines Portugal | 1 | 2026-05-11 |
| Algeciras Spain | 1 | 2024-05-04 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2021-08-24 |
Below are the top 8 company names and addresses for Simex North America Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMEX NORTH AMERICA INC | 5 TIMMONS LN QUEENSBURY NY 12804 US | 2026-05-21 | 91 |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | 5 TIMMONS LANE QUEENSBURY NY 12804 US | 2025-03-04 | 28 |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | 2025-05-08 | 18 | |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | 2024-06-17 | 15 | |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | 2025-05-08 | 13 | |
| SIMEX NORTH AMERICA, INC | 2025-12-27 | 11 | |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | 2024-06-08 | 1 | |
| SIMEX NORTH AMERICA INC. | 2025-07-03 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Simex North America Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-08 | 25 |
Below are the top 1 email addresses on file for Simex North America Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-10-06 | 5 |