There are a total of 361 bills of lading on file for Simex International between December 18th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 361 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 361 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 376 |
| Notify Party Records | 117 |
| First Shipment on File | Dec 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 44 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMEX INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Simex International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Simex International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| Y.E.S. EXPORT & IMPORT CORP. | May 2026 | 450 | 111 |
| P.B INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 631 | 38 |
| HIRAYA IMPORT AND EXPORT CORPORATION | Mar 2026 | 36 | 33 |
| A.I. FOODS CORPORATION | May 2026 | 167 | 7 |
| NGOSIOK MARKETING | May 2026 | 1,309 | 6 |
| FOLI FOOD AND BEVERAGE CORPORATION | May 2026 | 67 | 3 |
| FIL-CHOICE FOOD INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 1,932 | 3 |
| Q-PHIL INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 278 | 2 |
| NORTH RIDGE FOODS IMPORT & EXPORT, INC. | Feb 2026 | 1,540 | 2 |
| NORTH RIDGE FOODS COMPANY INC. | May 2026 | 2,304 | 2 |
| MALALAG BAY AQUACULTURE AND PROCESS | Jan 2026 | 338 | 2 |
| SAMBEL PACIFIC | May 2026 | 274 | 1 |
| Nov 2021 | 1 | 1 | |
| Sep 2022 | 1 | 1 | |
| BEST GUY MOVING SERVICES | May 2026 | 1,401 | 1 |
| Sep 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simex International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIME DARBY OILS PASIR GUDANG REFINERY SDN. BHD | Aug 2023 | 173 | 0 |
| SIME DARBY PLANTATION BERHAD | Jun 2022 | 287 | 0 |
| SIME IDROMECCANICA SRL | May 2026 | 199 | 5 |
| SIMEC INTERNATIONAL | Feb 2026 | 270 | 1 |
| SIMEM AMERICA CORPORATION | May 2026 | 409 | 11 |
| SIMEM SPA | May 2026 | 774 | 18 |
| SIMERX HK LIMITED | Nov 2025 | 203 | 0 |
| SIMES LOGISCTIC 18, S.A. | Apr 2026 | 100 | 1 |
| SIMEX BAUMASCHINENHANDEL GMBH | Jan 2025 | 348 | 0 |
| SIMEX EXPORTADORA E IMPORTADORA LTD | May 2026 | 251 | 6 |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | May 2026 | 141 | 15 |
| SIMEX SRL | May 2026 | 907 | 36 |
| SIMEX TRADING AG | May 2026 | 2,539 | 37 |
| SIMEXCO DAKLAK LTD. | May 2026 | 624 | 71 |
| SIMEXTRA INTERNATIONAL | May 2026 | 204 | 4 |
| SIMFTEX APPAREL & WASHING LTD | Apr 2026 | 2,640 | 14 |
| SIMILASAN CORP. | Apr 2026 | 459 | 3 |
| SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | May 2026 | 1,025 | 10 |
| SIMKO | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SIMKO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 1,104 | 65 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 | EGLV060600036469 | 1447E | Regular Bill | EGLV | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-21 | OAKLAND, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,590 CAS | 19,935 K | House to House | Y.E.S. EXPORT & IMPORT CORPORATION | SIMEX INTERNATIONAL | SUGI SUHERMAN, LCB AGILOC INTERNATIONAL, INC. | GRATED PURPLE YAM, GRATED CASSAVA FROZEN LUMPIA WRAPPERS AND ASSORTED FROZEN FOODSTUFF LIKE GRATED PURPLE YAM, GRATED CASSAVA, G... | |
| 2026-04-17 | EGLV060600036477 | 1447E | Regular Bill | EGLV | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,580 CAS | 19,928 K | House to House | Y.E.S. EXPORT & IMPORT CORPORATION | SIMEX INTERNATIONAL | SUGI SUHERMAN, LCB AGILOC INTERNATIONAL, INC. | LUMPIA WRAPPERS, GRATED PURPLE FROZEN LUMPIA WRAPPERS AND ASSORTED FROZEN FOODSTUFF LIKE GRATED PURPLE YAM, GRATED CASSAVA,PEELE... | |
| 2026-04-10 | EGLV060600016697 | 1348E | Regular Bill | EGLV | 9935428 | EVER META | 2026-04-09 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,516 CAS | 18,112 K | House to House | Y.E.S. EXPORT & IMPORT CORPORATION | SIMEX INTERNATIONAL | SUGI SUHERMAN, LCB AGILOC INTERNATIONAL, INC. | PURPLE YAM, CASSAVA, BANANA LEAVES FROZEN LUMPIA WRAPPERS AND ASSORTED FROZEN FOODSTUFF LIKE GRATED PURPLE YAM, GRATED CASSAVA, ... | |
| 2026-04-03 | EGLV060600016689 | 1444E | Regular Bill | EGLV | 9935272 | EVER MEMO | 2026-03-30 | OAKLAND, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,756 CAS | 19,955 K | House to House | Y.E.S. EXPORT & IMPORT CORPORATION | SIMEX INTERNATIONAL | SUGI SUHERMAN, LCB AGILOC INTERNATIONAL, INC. | FROZEN FOODSTUFF FROZEN LUMPIA WRAPPERS AND ASSORTED FROZEN FOODSTUFF LIKE GRATED CASSAVA, PEELED WHOLE CASSAVA, COCONUT CREAM, ... | |
| Run Date | 2026-04-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-28 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | EGLV062600008089 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1448E |
| IMO # | 9935337 |
| Vessel Name | EVER MOST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | DAVAO |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21661 K |
| Weight in KG | 21,661 KG |
| Quantity | 1750 CAS |
| Volume | 44 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OTPU6213998 |
| Commodity Description |
FROZEN SABA BANANA X REEFER TO CONTAIN ASSORTED FROZEN SABA BANANA REEFER CONTAINER TEMPERATURE SET AT -. DEGREES CELSIUS |
| Shipper Name | PB INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 9TH FLOOR AMTEL BUILDING |
| Address Line 2 | 148 DES VOEUX ROAD CENTRAL |
| Address Line 3 | CENTRAL HONGKONG |
| Address Line 4 | TEL: (852) 2854-1988 |
| Consignee Name | SIMEX INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 101 ASSOCIATED RD |
| Address Line 2 | SOUTH SAN FRANCISCO, CA 94080 |
| Address Line 3 | TEL: (415) 468-7108 TO 7408 |
| Notify Party Name | AGILOC INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 NORTH HILL, DR STE#51 |
| Address Line 2 | BRISBANE CA 94005 |
| Address Line 3 | TEL: (415) 468-7108 X108 |
| Address Line 4 | SUGI@AGILOC.COM |
| Container Number | OTPU6213998 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCSBL2094 |
| Seal Number 1 | EMCSBL2094 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FROZEN SABA BANANA X REEFER TO CONTAIN ASSORTED FROZEN SABA BANANA REEFER CONTAINER TEMPERATURE SET AT -. DEGREES CELSIUS |
| Marks and Numbers 1 | N/A N/A THE SAME THE SAME THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 314 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 21 | 2026-04-17 |
| Savannah, Georgia | 19 | 2026-04-10 |
| Long Beach, California | 5 | 2022-07-21 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-04-28 |
| Houston, Texas | 1 | 2022-09-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 214 | 2026-05-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 38 | 2023-07-03 |
| Pusan South Korea | 35 | 2022-07-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 22 | 2022-06-23 |
| Manila Philippines | 16 | 2015-07-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2022-05-03 |
| Taibei China (Taiwan) | 5 | 2023-04-17 |
| Singapore Singapore | 4 | 2022-10-22 |
| Cagliari Italy | 4 | 2014-08-05 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2022-03-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simex International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMEX INTERNATIONAL | 101 ASSOCIATED ROAD SOUTH SAN FRANCISCO CA 94080 USA | 2026-05-19 | 86 |
| SIMEX INTERNATIONAL | 101 ASSOCIATED ROAD, SOUTH SAN FRANCISCO CA UNITED STATES 94080 | 2022-10-22 | 64 |
| SIMEX INTERNATIONAL INC | 2026-04-29 | 34 | |
| SIMEX INTERNATIONAL | 2018-07-14 | 30 | |
| SIMEX INTERNATIONAL INC. | 2025-12-04 | 28 | |
| SIMEX INTERNATIONAL | 2022-07-18 | 25 | |
| SIMEX INTERNATIONAL | 2016-05-16 | 17 | |
| SIMEX INTERNATIONAL | 2019-02-06 | 14 | |
| SIMEX INTERNATIONAL | 2022-06-25 | 7 | |
| SIMEX INTERNATIONAL | 2015-10-21 | 6 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Simex International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 141 | |
| 2026-04-29 | 35 | |
| 2025-12-18 | 23 | |
| 2019-02-06 | 21 | |
| 2016-07-21 | 1 | |
| 2016-04-21 | 3 | |
| 2014-08-05 | 4 | |
| 2013-01-30 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Simex International.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-06-02 | 1 |