There are a total of 1,025 bills of lading on file for Similcuero Plymouth Sa De CV between September 28th, 2012 and May 9th, 2026.
Of those 1,025 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,025 |
|---|---|
| Shipper Records | 69 |
| Consignee Records | 975 |
| Notify Party Records | 694 |
| First Shipment on File | Sep 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 29 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Similcuero Plymouth Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Similcuero Plymouth Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NOVOTEX ITALIANA SPA | May 2026 | 191 | 57 |
| CORONET INC | May 2026 | 693 | 29 |
| PARATO SRL | May 2026 | 53 | 12 |
| FAVINI SRL | May 2026 | 2,476 | 5 |
| Sep 2024 | 5 | 4 | |
| ORSA NW SRL | May 2026 | 168 | 4 |
| May 2024 | 4 | 3 | |
| SKY FORWARDER SAS | Mar 2026 | 64 | 2 |
| SEWN PRODUCTS | May 2026 | 326 | 2 |
| JOE HOHENSTEIN | May 2026 | 14,640 | 2 |
| GRUPO RAS | Apr 2026 | 50 | 2 |
| Jul 2025 | 6 | 2 | |
| Jul 2023 | 1 | 1 | |
| Mar 2026 | 2 | 1 | |
| Sep 2025 | 1 | 1 | |
| MODERN MEADOW INC | Dec 2025 | 23 | 1 |
| Apr 2025 | 1 | 1 | |
| GRANDECO WALLFASHION GROUP | Jul 2025 | 113 | 1 |
| FRANCISCO PAGES VALENTI, S.A. | Jun 2022 | 25 | 1 |
| Dec 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Similcuero Plymouth Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMEX BAUMASCHINENHANDEL GMBH | Jan 2025 | 348 | 0 |
| SIMEX EXPORTADORA E IMPORTADORA LTD | May 2026 | 251 | 6 |
| SIMEX INTERNATIONAL | May 2026 | 361 | 12 |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | May 2026 | 141 | 15 |
| SIMEX SRL | May 2026 | 907 | 36 |
| SIMEX TRADING AG | May 2026 | 2,539 | 37 |
| SIMEXCO DAKLAK LTD. | May 2026 | 624 | 71 |
| SIMEXTRA INTERNATIONAL | May 2026 | 204 | 4 |
| SIMFTEX APPAREL & WASHING LTD | Apr 2026 | 2,640 | 14 |
| SIMILASAN CORP. | Apr 2026 | 459 | 3 |
| SIMKO | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SIMKO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 1,104 | 65 |
| SIMMONS ASIA LIMITED | May 2026 | 164 | 7 |
| SIMMONS CANADA | Nov 2025 | 352 | 0 |
| SIMMONS IK LTD | Jan 2022 | 964 | 0 |
| SIMMONS IMPORTS INC | May 2026 | 638 | 6 |
| SIMMONS INTERNATIONAL LTD. | Apr 2026 | 7,085 | 30 |
| SIMMONS MANUFACTURING COMPANY | May 2026 | 229 | 7 |
| SIMMONS PET FOOD INC | May 2026 | 895 | 22 |
| SIMMONS RENNOLDS ASSOCIATES,LLC | Oct 2021 | 1,263 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | HLCUGOA260345937 | DCSD1554726A | 612S | House FROB | DCSD | 9303766 | BSG BONAIRE | 2026-04-19 | HOUSTON, TEXAS | LEGHORN ITALY | 351 PKG | 6,912 K | Pier to Pier | PARATO SRL | SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | WALLPAPER,SAMPLE BOOK - HTS |
| 2026-04-14 | MEDUK9989204 | 611W | Simple BOL FROB | MEDU | 9770737 | MSC GIULIA | 2026-04-13 | SAVANNAH, GEORGIA | NAPOLI ITALY | 539 PKG | 30,467 K | House to House | CORONET SPA | SIMIL CUERO PLYMOUTH S.A DE C.V. | SIMIL CUERO PLYMOUTH S.A DE C.V. | ACYCLIC HYDROCARBONS - SATURATED - TEXTILE AN D LEATHER PARTS OTHER ARTICLES OF LEATHER OR OF COMPOSITION L EATHE - TEXTILE AND ... | |
| 2026-04-09 | MEDURL540420 | DCSD1178926B | 611A | House FROB | DCSD | 9301990 | MSC ALDEBARAN III | 2026-04-08 | HOUSTON, TEXAS | LEGHORN ITALY | 97 PKG | 15,083 K | Pier to Pier | NOVOTEX ITALIANA SPA | SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | ADDITIVES FOR PLASTIC MATERIALS - HTS |
| 2026-04-07 | MEDURL637176 | DCSD1833826A | 609W | House FROB | DCSD | 9974474 | MSC IVORY COAST | 2026-04-06 | HOUSTON, TEXAS | LEGHORN ITALY | 85 PKG | 16,177 K | House to House | NOVOTEX ITALIANA SPA | SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | ADDITIVES FOR PLASTIC MATERIALS - HTS |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | HLCUME3260329293 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 2616S |
| IMO # | 9719874 |
| Vessel Name | CAPE PIONEER |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | ECATEPEC, MEX, MX |
| Foreign Port of Lading | VERACRUZ MEXICO (20199) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3971 K |
| Weight in KG | 3,971 KG |
| Quantity | 258 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3531031 |
| Commodity Description |
CONVER CHIP SEDA DIAMANTE DUFOM - . MONTANA FOAM FORRO CATAMARAN SOFTH |
| Shipper Name | SIMIL CUERO PLYMOUTH |
|---|---|
| Address Line 1 | RFC SCP891031MM6 |
| Address Line 2 | CALLE 4 38 RUSTICA XALOSTOC |
| Address Line 3 | 033 MEX 55340 |
| Address Line 4 | TEL 56994000 |
| Consignee Name | GRUPO RAS 2023, C.A J 50370673-2 |
|---|---|
| Address Line 1 | AV PRINCIPAL LA YAGUARA LOCAL |
| Address Line 2 | EDIFICIO SAMA NRO 5-5 CONJUNTO |
| Address Line 3 | RESIDENCIAL SAMA CARACAS DISTRITO |
| Address Line 4 | CAPITAL 1010 VENEZUELA TAX J |
| Notify Party Name | CENTRAL CARGO FORWARDING,S.A DE |
|---|---|
| Address Line 1 | C.V. TAX ID CCF 180423 F74 |
| Address Line 2 | AVENIDA ADOLFO LOPEZ MATEOS NTE |
| Address Line 3 | 391 INT PISO 27 COLONIA |
| Address Line 4 | CIRCUNVALACION GUEVARA.CP 44680 |
| Container Number | HAMU3531031 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 09949 |
| Seal Number 1 | 09949 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONVER CHIP SEDA DIAMANTE DUFOM - . MONTANA FOAM FORRO CATAMARAN SOFTH |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . . . . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 581100 | 00000000 | 0000000000 |
| 581100 | 00000000 | 0000000000 |
| 581100 | 00000000 | 0000000000 |
| 581100 | 00000000 | 0000000000 |
| 581100 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Everglades, Florida | 278 | 2025-03-28 |
| Miami, Florida | 221 | 2025-11-24 |
| Houston, Texas | 164 | 2026-05-11 |
| Baltimore, Maryland | 132 | 2022-09-24 |
| Savannah, Georgia | 113 | 2026-05-11 |
| Charleston, South Carolina | 108 | 2024-04-16 |
| Oakland, California | 5 | 2014-05-22 |
| San Juan, Puerto Rico | 2 | 2026-02-20 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2013-08-30 |
| New York, New York | 1 | 2013-06-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 265 | 2024-04-16 |
| Genoa Italy | 241 | 2026-05-11 |
| Barcelona Spain | 138 | 2022-07-08 |
| La Spezia Italy | 135 | 2025-07-24 |
| Veracruz Mexico | 67 | 2026-04-24 |
| Valencia Spain | 49 | 2025-10-01 |
| Leghorn Italy | 38 | 2026-04-20 |
| Napoli Italy | 36 | 2026-05-11 |
| Rotterdam Netherlands | 11 | 2023-04-19 |
| Sines Portugal | 7 | 2022-09-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Similcuero Plymouth Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | CALLE 4-38, FRACC RUSTICA XALOSTOC ECATEPEC EDO DE MEXICO 55340 MX | 2026-05-11 | 109 |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH, S.A. DE C.V. | CALLE 4 NO. 38 FRACC. RUSTICA XALOSTOC. 55340,ECATEPEC DE MORELOS EDO DE MEXICO 55340 MX | 2015-08-31 | 110 |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH S.A. DE C.V. | 2019-05-23 | 57 | |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH SA DE CV | 2017-04-29 | 43 | |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH SA DE CV | 2019-06-20 | 35 | |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH SA DE CV | 2017-09-09 | 33 | |
| SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | 2015-10-16 | 32 | |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH SA DE CV | 2019-06-20 | 30 | |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH SA DE CV | 2026-05-11 | 27 | |
| SIMIL CUERO PLYMOUTH S.A. DE C.V. | 2024-07-15 | 24 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Similcuero Plymouth Sa De CV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 43 | |
| 2025-03-28 | 27 | |
| 2024-09-10 | 1 | |
| 2016-08-25 | 3 | |
| 2015-03-27 | 1 | |
| 2014-06-18 | 2 | |
| 2013-04-11 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Similcuero Plymouth Sa De CV.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-08-16 | 1 |