There are a total of 907 bills of lading on file for Simex SRL between October 20th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 907 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 36 were within the past 90 days.
| Total Records | 907 |
|---|---|
| Shipper Records | 605 |
| Consignee Records | 287 |
| Notify Party Records | 209 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 36 |
| Records in the Past Year | 106 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMEX SRL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Simex SRL, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Simex SRL in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIMEX NORTH AMERICA INC | May 2026 | 141 | 136 |
| FOUR SEASONS IMEX COMPANY | May 2026 | 101 | 66 |
| DOOSAN INFRACORE INTERNATIONAL | May 2026 | 5,050 | 44 |
| INEOS STYROLUTION MEXICANA SA DE CV | May 2026 | 4,890 | 33 |
| DOOSAN INFRACORE PORTABLE POWER | Jul 2025 | 450 | 17 |
| TIBA COLOMBIA S.A.S | May 2026 | 1,036 | 11 |
| SCHWAN COSMETICS USA INC | May 2026 | 1,838 | 11 |
| SIMEX BAUMASCHINENHANDEL GMBH | Jan 2025 | 348 | 10 |
| SABIC AMERICAS INC. | May 2026 | 9,004 | 7 |
| BOBCAT COMPANY | May 2026 | 10,309 | 7 |
| STONEPEAK CERAMICS INC. | May 2026 | 20,306 | 6 |
| MADE BY TSI INC | Nov 2025 | 208 | 4 |
| BEMEL S.A.S | Mar 2024 | 1,284 | 4 |
| PHILIPPI HAGENBUCH INC | Apr 2026 | 104 | 3 |
| P.B INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 631 | 3 |
| SUNSET TRANSPORTATION | May 2026 | 7,098 | 2 |
| SERLOGISTICA OTM SAS | Feb 2026 | 172 | 2 |
| Feb 2026 | 3 | 2 | |
| QUINN COMPANY | Apr 2026 | 193 | 2 |
| QUICKWAY IMPORTS INC | May 2026 | 363 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simex SRL.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIME IDROMECCANICA SRL | May 2026 | 199 | 5 |
| SIMEC INTERNATIONAL | Feb 2026 | 270 | 1 |
| SIMEM AMERICA CORPORATION | May 2026 | 409 | 11 |
| SIMEM SPA | May 2026 | 774 | 18 |
| SIMERX HK LIMITED | Nov 2025 | 203 | 0 |
| SIMES LOGISCTIC 18, S.A. | Apr 2026 | 100 | 1 |
| SIMEX BAUMASCHINENHANDEL GMBH | Jan 2025 | 348 | 0 |
| SIMEX EXPORTADORA E IMPORTADORA LTD | May 2026 | 251 | 6 |
| SIMEX INTERNATIONAL | May 2026 | 361 | 12 |
| SIMEX NORTH AMERICA INC | May 2026 | 141 | 15 |
| SIMEX TRADING AG | May 2026 | 2,539 | 37 |
| SIMEXCO DAKLAK LTD. | May 2026 | 624 | 71 |
| SIMEXTRA INTERNATIONAL | May 2026 | 204 | 4 |
| SIMFTEX APPAREL & WASHING LTD | Apr 2026 | 2,640 | 14 |
| SIMILASAN CORP. | Apr 2026 | 459 | 3 |
| SIMILCUERO PLYMOUTH SA DE CV | May 2026 | 1,025 | 10 |
| SIMKO | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SIMKO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 1,104 | 65 |
| SIMMONS ASIA LIMITED | May 2026 | 164 | 7 |
| SIMMONS CANADA | Nov 2025 | 352 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | HLCUGOA260432656 | ECUWMILHOU09490 | 616W | House Bill | ECUW | 9635664 | COLOMBIA EXPRESS | 2026-05-15 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 1 PKG | 1,915 KG | Break Bulk | SIMEX SRL | KIRBY SMITH MACHINERY INC | EARTHMOVING MACHINERY | |
| 2026-05-13 | ONEYLIVG10645300 | ONEYLIVG10645A01 | 082W | House FROB | ONEY | 9416977 | NYK RIGEL | 2026-05-12 | MIAMI, FLORIDA | HAMBLE UNITED KINGDOM | 3 PKG | 4,200 KG | House to Pier | B&A WORKS LIMITED | SIMEX S.A.S | SIMEX S.A.S | INJECTION MOLDING MACHINES, RUBBER OR PLASTIC AND PIECES STC MACHINERY HS CODE: 84771000, 84798997, 84795000 PIECES STC 2014 ARB... |
| 2026-05-11 | MEDURL670086 | SVDLSDB49S078604 | 614E | House Bill | SVDL | 9954759 | MSC STACEY | 2026-05-09 | NORFOLK, VIRGINIA | SINES PORTUGAL | 1 PKG | 745 KG | House to House | SIMEX SRL | SIMEX NORTH AMERICA INC | SIMEX NORTH AMERICA INC | PUBLIC WORKS BUILDING MACHINERY |
| 2026-05-11 | MEDURL662596 | SVDLSDB49S078480 | 615W | House Bill | SVDL | 9290488 | MSC NIOVI VIII | 2026-05-09 | SAVANNAH, GEORGIA | LEGHORN ITALY | 12 PKG | 11,365 KG | House to House | SIMEX SRL | SIMEX NORTH AMERICA INC | SIMEX NORTH AMERICA INC | EARTHMOVING MACHINERY |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUGOA2604AOWI7 |
|---|---|
| House BOL # | SVDLSDB49S078893 |
| Manifest Number | 556685 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SVDL |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | |
| Vessel Name | PORTO CHELI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SAN GIOVANNI IN P |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6540 KG |
| Weight in KG | 6,540 KG |
| Quantity | 6 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU2799773 |
| Commodity Description |
EARTHMOVING MACHINERY |
| Shipper Name | SIMEX SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA NEWTON 31 |
| City | SAN GIOVANNI IN PER |
| State Province | BO |
| Zip Code | 40017 |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | SIMEX NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 TIMMONS LN |
| City | QUEENSBURY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12804 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SIMEX NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 TIMMONS LN |
| City | QUEENSBURY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12804 |
| Country Code | US |
| Container Number | UETU2799773 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 4566672 |
| Seal Number 1 | 4566672 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | EARTHMOVING MACHINERY |
| Marks and Numbers 1 | UETU2799773 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 164 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 134 | 2026-05-02 |
| Los Angeles, California | 98 | 2026-05-09 |
| Charleston, South Carolina | 93 | 2026-05-04 |
| New York, New York | 76 | 2026-04-09 |
| Long Beach, California | 70 | 2026-05-08 |
| Baltimore, Maryland | 68 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 54 | 2026-05-11 |
| Miami, Florida | 30 | 2026-05-13 |
| Norfolk, Virginia | 24 | 2026-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 205 | 2026-05-21 |
| Leghorn Italy | 158 | 2026-05-11 |
| La Spezia Italy | 131 | 2026-05-08 |
| Anvers Belgium | 73 | 2024-01-23 |
| Haiphong Vietnam | 55 | 2026-05-09 |
| Tampico Mexico | 53 | 2026-03-18 |
| Bremerhaven Germany | 32 | 2025-07-18 |
| Zeebrugge Belgium | 29 | 2023-08-14 |
| Yantian China (Mainland) | 26 | 2024-12-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 21 | 2023-09-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simex SRL that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMEX SRL | VIA NEWTON 31 SAN GIOVANNI IN PER 40017 IT | 2026-05-21 | 135 |
| SIMEX SRL | VIA NEWTON 31 33 SAN GIOVANNI IN PER 40017 IT | 2025-10-06 | 2 |
| SIMEX SRL | 2026-05-16 | 2 | |
| SIMEX SRL | 2026-03-17 | 1 | |
| SIMEX SRL | 2026-01-21 | 1 | |
| SIMEX SRL | 2026-05-11 | 1 | |
| SIMEX SRL | 2025-12-02 | 1 | |
| SIMEX S.R.L. | 2026-04-29 | 66 | |
| SIMEX | 2024-01-23 | 61 | |
| SIMEX COMPANY | 2025-10-29 | 47 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Simex SRL.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-25 | 26 | |
| 2025-11-20 | 1 | |
| 2025-10-29 | 51 | |
| 2025-07-18 | 1 | |
| 2025-02-19 | 24 | |
| 2024-05-03 | 2 | |
| 2023-06-21 | 1 | |
| 2023-01-04 | 1 | |
| 2019-07-13 | 5 | |
| 2019-04-27 | 4 |
Below are the top 6 email addresses on file for Simex SRL.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-03 | 2 | |
| 2024-02-19 | 9 | |
| 2022-07-26 | 4 | |
| 2021-10-26 | 3 | |
| 2019-03-11 | 1 | |
| 2018-07-10 | 3 |