There are a total of 260 bills of lading on file for Simona America Industries LLC between February 20th, 2019 and May 20th, 2026.
Of those 260 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 260 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 263 |
| Notify Party Records | 99 |
| First Shipment on File | Feb 20th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 44 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Simona America Industries LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Simona America Industries LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 61 |
| MITSUBISHI CHEMICAL CORPORATION | May 2026 | 6,469 | 46 |
| JINAN HAIFU PLASTIC & RUBBER CO. | Aug 2025 | 112 | 29 |
| STEIN MASCHINENBAU GMBH & CO | May 2026 | 36 | 5 |
| YUNCHENG EMBOSSING MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 195 | 3 |
| Jan 2024 | 10 | 3 | |
| Nov 2021 | 3 | 3 | |
| KUHNE GMBH | May 2026 | 74 | 3 |
| AUGUST MINK GMBH & CO. KG | Nov 2025 | 53 | 3 |
| Feb 2026 | 7 | 2 | |
| PWL WORLDWIDE LOGISTICS GMBH & CO. | May 2026 | 6,546 | 2 |
| CHANGZHOU JWELL PLATE AND SHEET EQU | Jan 2026 | 25 | 2 |
| Feb 2024 | 1 | 1 | |
| THIELENHAUS TECHNOLOGIES GMBH | Apr 2026 | 66 | 1 |
| Jul 2025 | 4 | 1 | |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| SHENG YA INDUSTRY CO.,LIMITED | May 2026 | 668 | 1 |
| SAME DEUTZ-FAHR DEUTSCHLAND GMBH | May 2026 | 170 | 1 |
| Jul 2022 | 5 | 1 | |
| JCTIMES (TAIZHOU) IMPORT & EXPORT C | Mar 2026 | 29 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simona America Industries LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMON & SCHUSTER, INC. | May 2026 | 7,022 | 164 |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | May 2026 | 196 | 15 |
| SIMON PEARCE U.S., INC. | May 2026 | 399 | 9 |
| SIMON SI | Jan 2025 | 146 | 0 |
| SIMON SINTERLUTIONS GMBH&CO.KG | May 2026 | 204 | 12 |
| SIMON SPENCER INC | Apr 2026 | 460 | 5 |
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON WAREHOUSE INC | Jul 2024 | 5,329 | 0 |
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 15 |
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA V LLC | Jul 2025 | 252 | 0 |
| SIMONDS INTERNATIONAL | May 2026 | 871 | 10 |
| SIMONDS SAW LLC | Feb 2025 | 335 | 0 |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | May 2026 | 4,112 | 39 |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | May 2026 | 548 | 4 |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | May 2026 | 209 | 22 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VIETNAM LTD | May 2026 | 2,457 | 35 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VN LT | May 2026 | 390 | 4 |
| SIMONE GATTO SRL | Apr 2026 | 250 | 6 |
| SIMONE INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 418 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | OOLU2325388990 | KWEO03326052113 | 489W | House Bill | KWEO | 9299642 | CMA CGM FIDELIO | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 9 PKG | 25,150 KG | House to House | STEIN MASCHINENBAU GMBH | SIMONA AMERICA INDUSTRIES | KINTETSU WORLD EXPRESS USA | SAWING MACHINE AND ACCESSORIES |
| 2026-05-15 | YMJAT650099309 | YMJAT650099309A | 075W | House Bill | YMJA | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 25 PKG | 18,353 KG | House to House | SIMONA AG TEICHWEG | SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | MONOFIL CR-SECT OV 1MM RODS ETC PLASTICS N PP-H SOLID ROD,EXTRUDED PVC-CAW SOLID ROD,EXTRUDED SIMOLIFE PETG SHEET,EXTRUDED PE-HD... | |
| 2026-05-15 | YMJAT650099254 | WOVC26100063100 | 075W | House Bill | WOVC | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 17 PKG | 14,426 KG | House to House | SIMONA AG | SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | PROFESSIONAL PLASTICS HS CODE 39202080 | |
| 2026-05-08 | YMJAT650099385 | WOVC26100059001 | 002W | House Bill | WOVC | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 18 PKG | 18,727 KG | House to House | SIMONA AG | SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | PROFESSIONAL PLASTICS HS CODE 39204990 | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | YMJAT650099431 |
|---|---|
| House BOL # | WOVC26100071200 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WOVC |
| Voyage # | 0LBM7 |
| IMO # | 9299642 |
| Vessel Name | CMA CGM FIDELIO |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ANTWERPEN |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17499 KG |
| Weight in KG | 17,499 KG |
| Quantity | 19 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU6773005 |
| Commodity Description |
PROFESSIONAL PLASTICS HS CODE 39204990, 39204 990, 39202080 |
| Shipper Name | SIMONA AG |
|---|---|
| Address Line 1 | TEICHWEG 16 |
| City | KIRN |
| Country Code | DE |
| Consignee Name | SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 101 POWER BLVD |
| City | ARCHBALD |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18403-201 |
| Country Code | US |
| Container Number | YMMU6773005 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A1642682 |
| Seal Number 1 | A1642682 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PROFESSIONAL PLASTICS HS CODE 39204990, 39204 990, 39202080 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392049 | 00000000 | 0000017499 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 218 | 2026-05-19 |
| New York, New York | 18 | 2025-03-26 |
| Los Angeles, California | 15 | 2026-05-21 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 9 | 2025-08-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 73 | 2026-05-15 |
| Anvers Belgium | 47 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 32 | 2025-06-27 |
| Stade Germany | 28 | 2025-12-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 23 | 2025-08-13 |
| Kobe Japan | 15 | 2026-05-21 |
| Bremerhaven Germany | 11 | 2026-05-18 |
| Singapore Singapore | 5 | 2022-06-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2026-02-13 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2023-11-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simona America Industries LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 101 POWER BLVD ARCHBALD PA 184032012 US | 2026-05-21 | 48 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 101 POWER BOULEVARD ARCHBALD, PA 18403 US | 2025-07-08 | 22 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2026-05-19 | 19 | |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2026-05-19 | 16 | |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2025-08-13 | 13 | |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2025-12-22 | 13 | |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2025-08-13 | 12 | |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2025-06-14 | 10 | |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2026-03-03 | 1 | |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | 2026-03-03 | 1 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Simona America Industries LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-14 | 2 | |
| 2024-07-20 | 65 | |
| 2024-07-20 | 4 | |
| 2023-03-20 | 43 | |
| 2021-01-09 | 1 | |
| 2021-01-09 | 1 | |
| 2019-04-24 | 4 |
Below are the top 2 email addresses on file for Simona America Industries LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-28 | 1 | |
| 2024-07-20 | 4 |