There are a total of 789 bills of lading on file for SKF Engineering And Lubrication IND Ia PVT Ltd between May 11th, 2021 and May 20th, 2026.
Of those 789 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 789 |
|---|---|
| Shipper Records | 789 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 11th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 68 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND IA PVT LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with SKF Engineering And Lubrication IND Ia PVT Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with SKF Engineering And Lubrication IND Ia PVT Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SKF USA INC | May 2026 | 19,219 | 661 |
| JAMAICA BEARINGS | May 2026 | 72 | 50 |
| SKF COLINX LLC | Apr 2026 | 423 | 38 |
| JAMICA BERAING | Sep 2025 | 27 | 27 |
| LINCOLN INDUSTRIAL CORP | May 2026 | 5,451 | 8 |
| SKF CANADA LIMITED | Mar 2026 | 134 | 3 |
| RAZAC INTERNATIONAL TRADE LTDA | Feb 2026 | 129 | 1 |
| Oct 2025 | 10 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SKF Engineering And Lubrication IND Ia PVT Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKEX TRADING COMPANY INC | May 2026 | 284 | 6 |
| SKF ARGENTINA SA | Apr 2026 | 587 | 1 |
| SKF ASIA PACIFIC PTE LTD | May 2026 | 814 | 7 |
| SKF AUTOMOTIVE USA, INC. | May 2026 | 327 | 154 |
| SKF BEARINGS BULGARIA EAD | May 2026 | 192 | 8 |
| SKF CANADA LIMITED | Mar 2026 | 134 | 2 |
| SKF COLINX LLC | Apr 2026 | 423 | 1 |
| SKF DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 4,096 | 74 |
| SKF DISTRIBUTION (SHANGHAI) CO.,LTD | Oct 2025 | 645 | 0 |
| SKF DO BRASIL LTDA. | May 2026 | 827 | 4 |
| SKF ESPANOLA S.A. | May 2026 | 1,650 | 55 |
| SKF FRANCE | Mar 2026 | 724 | 1 |
| SKF FRANCE LOGISTICS SERVICES | Jul 2025 | 202 | 0 |
| SKF GMBH | May 2026 | 4,335 | 120 |
| SKF INDIA LIMITED | May 2026 | 1,597 | 53 |
| SKF INDUSTRIE SPA | May 2026 | 1,291 | 43 |
| SKF INTERNATIONAL AB | Apr 2026 | 964 | 3 |
| SKF KOREA LTD. | Apr 2026 | 999 | 1 |
| SKF LBU HAMPTON | Jan 2022 | 215 | 0 |
| SKF LOGISTICS SERVICES BELGIUM NV | May 2026 | 874 | 30 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | MEDUXO281588 | CHSL546365214AMD | IV611 | House Bill | CHSL | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 11 PKG | 5,148 KG | House to House | SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | SKF USA INC | 11 BOXES ELEVEN ONLY SKF BRAND HS CODE 84825000 CYLINDRICAL ROLLER BEARING OF BORE DIAMETER EXCEEDING 100 MM NU 330 EMRD C5VA378... | |
| 2026-05-08 | MEDUXO281448 | CHSL546365212AMD | IV611 | House Bill | CHSL | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 4 PKG | 1,848 KG | House to House | SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | SKF USA INC | 4 BOXES FOUR ONLY SKF BRAND HS CODE 84825000 CYLINDRICAL ROLLER BEARING OF BORE DIAMETER EXCEEDI NG 100 MM BC1-1326 PC 46 INVOIC... | |
| 2026-05-08 | MEDUXO281448 | CHSL546365211AMD | IV611 | House Bill | CHSL | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 3 PKG | 1,650 KG | House to House | SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | SKF USA INC | 3 BOXES THREE ONLY SKF BRAND HS CODE 84825000 CYLINDRICAL ROLLER BEARING OF BORE DIAMETER EXCEEDING 100 MM BC1-3092 A PC 46 INVO... | |
| 2026-05-04 | MEDUXO167753 | CHSL546365224AMD | IU610 | House Bill | CHSL | 9349605 | AGIOS DIMITRIOS | 2026-05-03 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 2 PKG | 924 KG | House to House | SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | SKF USA INC | 2 BOXES TWO ONLY SKF BRAND HS CODE 84825000 CYLINDRICAL ROLLER BEARING OF BORE DIAMETER EXCEEDING 100 MM BC1-1326 PC 46 INVOICE ... | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | MEDUXO416911 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL547673462AMD |
| Manifest Number | 541561 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | IV613 |
| IMO # | 9702091 |
| Vessel Name | MSC SOFIA CELESTE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | NAVI MUMBAI IN |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 990 KG |
| Weight in KG | 990 KG |
| Quantity | 3 PKG |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU9859567 |
| Commodity Description |
3 CASES THREE ONLY SKF BRAND HS CODE 84825000 CYLINDRICAL ROLLER BEARING OF BORE DIAMETER EXCEEDING 100 MM 468646 AP2 W23A PC 12 INVOICE NO- XXXXXXXXXXXX DT 14 03 2026 SB NO- 1545128 DTD 16-MAR-26 |
| Shipper Name | SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND |
|---|---|
| Address Line 1 | MILESTONE KANDLA 333, VILLAGE KERAL |
| Address Line 2 | BAVLA AHMEDABAD-382220 |
| City | AHMEDABAD |
| State Province | GJ |
| Zip Code | 382220 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | SKF USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | SKF USA INC 1536 |
| Address Line 2 | GENESIS ROAD TN-38555 |
| City | CROSSVILLE |
| State Province | TN |
| Zip Code | 38555 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCLU9859567 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LG00507472 |
| Seal Number 1 | LG00507472 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 3 CASES THREE ONLY SKF BRAND HS CODE 84825000 CYLINDRICAL ROLLER BEARING OF BORE DIAMETER EXCEEDING 100 MM 468646 AP2 W23A PC 12 INVOICE NO- XXXXXXXXXXXX DT 14 03 2026 SB NO- 1545128 DTD 16-MAR-26 |
| Marks and Numbers 1 | SKF USA INC. CASES NOS. 1 TO 3 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 427 | 2026-03-07 |
| Newark, New Jersey | 175 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 101 | 2025-01-11 |
| Los Angeles, California | 45 | 2025-06-25 |
| New York, New York | 36 | 2025-09-18 |
| Long Beach, California | 5 | 2025-02-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 630 | 2026-05-21 |
| All Other India West Coast Ports | 79 | 2026-05-21 |
| Colombo Sri Lanka | 22 | 2025-07-22 |
| Mundra India | 20 | 2023-12-29 |
| Singapore Singapore | 10 | 2025-06-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2025-01-11 |
| All Other India East Coast Ports | 5 | 2023-01-04 |
| All Other Egypt Mediterranean Region Ports | 5 | 2022-04-29 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 5 | 2022-02-01 |
| Coryton United Kingdom | 4 | 2022-09-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for SKF Engineering And Lubrication IND Ia PVT Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND IA PVT LTD | BAVLA TALUKA AHMEDABAD 382220 IN | 2024-02-02 | 229 |
| SKF ENGINEERING & LUBRICATION IND PVT LTD | MILESTONE KANDLA 333 KERALA VILLAGE BAVLA TALUKA, AHMEDABAD RAJKOT HIGH AHMEDABAD IN | 2023-02-21 | 227 |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | 2026-05-21 | 106 | |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | 2026-05-08 | 60 | |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | 2025-08-21 | 60 | |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND IA PVT LTD | 2023-09-26 | 39 | |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND | 2025-10-29 | 20 | |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION INDIA PRIVATE LIMITED | 2022-11-02 | 17 | |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION INDIA PRIVATE LIMITED | 2021-07-27 | 12 | |
| SKF ENGINEERING & LUBRICATION IND PVT LTD | 2022-01-24 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||