There are a total of 173 bills of lading on file for Skillful Trading Inc between October 2nd, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 173 bills of lading, 76 were within the past 30 days and 122 were within the past 90 days.
| Total Records | 173 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 172 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Oct 2nd, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 76 |
| Records in Last 90 Days | 122 |
| Records in the Past Year | 173 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKILLFUL TRADING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Skillful Trading Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Skillful Trading Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NINGBO YUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 229 | 167 |
| NINGBO GANGHAO E-COMMERCE CO., LTD | Nov 2025 | 2,130 | 4 |
| QYC TRADING INC | May 2026 | 1,766 | 1 |
| NINGBO JIAGE E-COMMERCE | May 2026 | 650 | 1 |
| NINGBO FEIXUN INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | May 2026 | 2,110 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Skillful Trading Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKF (XINCHANG) BEARINGS AND PRECISI | May 2026 | 1,423 | 39 |
| SKG ENGINEERING COMPANY | May 2026 | 802 | 10 |
| SKG ITALIA SPA | May 2026 | 403 | 11 |
| SKG TRADING INC | Dec 2025 | 385 | 0 |
| SKH SHEET METALS COMPONENTS PVT LTD | Apr 2026 | 231 | 4 |
| SKI ESSENTIAL LLC | May 2026 | 77 | 3 |
| SKID STEER SOLUTIONS | Apr 2024 | 305 | 0 |
| SKIL-CARE CORPORATION | May 2026 | 589 | 8 |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 931 | 96 |
| SKILLFUL INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 221 | 10 |
| SKIMS SCS | May 2026 | 76 | 20 |
| SKIN ACT | May 2026 | 840 | 2 |
| SKIN CONTACT WINES | Apr 2026 | 75 | 2 |
| SKIN RESEARCH INSTITUTE | May 2026 | 127 | 9 |
| SKIN SQUARED KOREA LTD | May 2026 | 143 | 29 |
| SKINBETTER SCIENCE LLC | Oct 2023 | 263 | 0 |
| SKINN COSMETICS | May 2026 | 495 | 8 |
| SKINNY LABS INC. | Oct 2023 | 245 | 0 |
| SKINNYDIP USA INC. | May 2026 | 121 | 4 |
| SKIPPER LIMITED | Jan 2026 | 176 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | YMJAW232668347 | THGLNBO26050125 | 248E | House Bill | THGL | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,190 CTN | 16,482 KG | House to House | NINGBO YUKUN E-COMMERCE | SKILLFUL TRADING INC | NORTH STAR INNOVATION INC | PARTY HATS |
| 2026-05-23 | EGLV143673198210 | NGWIXXY26043806 | 1219E | House Bill | NGWI | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,000 CTN | 12,872 KG | Container Yard | NINGBO YUKUN E-COMMERCE | SKILLFUL TRADING INC | NORTH STAR INNOVATION INC | FISHING ROD HOLDER/8302490000 |
| 2026-05-21 | SMLMNJEB5E865600 | NPSCSELNGB263698 | 2603E | House Bill | NPSC | 9312949 | SM YANTIAN | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 777 CTN | 14,096 KG | Container Yard | NINGBO YUKUN E-COMMERCE | SKILLFUL TRADING INC | 100% POLYESTER BLANKET | |
| 2026-05-21 | SMLMNJEB5E853300 | NPSCSELNGB263697 | 2603E | House Bill | NPSC | 9312949 | SM YANTIAN | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,132 CTN | 14,650 KG | Container Yard | NINGBO YUKUN E-COMMERCE | SKILLFUL TRADING INC | POLYESTER CURTAINS | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | EGLV143673197493 |
|---|---|
| House BOL # | NGWIXXY26043880 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NGWI |
| Voyage # | 1218E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LEGACY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14841 KG |
| Weight in KG | 14,841 KG |
| Quantity | 804 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU8525456 |
| Commodity Description |
CAT SCRATCHER BOARD |
| Shipper Name | NINGBO YUKUN E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 305-3, BUILDING A, NO. 99 JUCA |
| Address Line 2 | I ROAD, HAISHUDISTRICT, NINGBO CITY |
| Address Line 3 | , ZHEJIANG PROVINCE 166571703,CN |
| Consignee Name | SKILLFUL TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 785 ORCHARD DR STE 262 FOLSOM, CA 9 |
| Address Line 2 | 5630 (626) 2620773 EMAIL:,CA, ,US |
| Notify Party Name | NORTH STAR INNOVATION INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1300 S MILLIKEN AVE, ONTARIO, CA 91 |
| Address Line 2 | 761 1-909-688-6268 EMAIL:,CA,US |
| Container Number | EMCU8525456 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCELA3295 |
| Seal Number 1 | EMCELA3295 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CAT SCRATCHER BOARD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 94 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 69 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2026-05-11 |
| Oakland, California | 2 | 2026-03-10 |
| New York, New York | 1 | 2026-03-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 142 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 20 | 2026-05-12 |
| Pusan South Korea | 11 | 2026-03-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Skillful Trading Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKILLFUL TRADING INC | 11010 HOPKINS ST C JURUPA VALLEY,CA 91752,VALLEY, ,US | 2026-04-29 | 43 |
| SKILLFUL TRADING INC | 11010 HOPKINS ST C JURUPA VALLEY CA 91752,JURUPA VALLEY,CALIFORNIA 917 52,US | 2026-05-07 | 19 |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-05-21 | 15 | |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-05-02 | 15 | |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-05-19 | 14 | |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-05-23 | 9 | |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-01-07 | 8 | |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-03-07 | 7 | |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-05-19 | 5 | |
| SKILLFUL TRADING INC | 2026-05-12 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Skillful Trading Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-05 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Skillful Trading Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 14 | |
| 2026-05-12 | 17 | |
| 2026-03-05 | 1 |