There are a total of 931 bills of lading on file for Skilled Manufacturing, Inc. between September 8th, 2013 and May 22nd, 2026.
Of those 931 bills of lading, 42 were within the past 30 days and 96 were within the past 90 days.
| Total Records | 931 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 881 |
| Notify Party Records | 544 |
| First Shipment on File | Sep 8th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 42 |
| Records in Last 90 Days | 96 |
| Records in the Past Year | 140 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKILLED MANUFACTURING, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Skilled Manufacturing, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Skilled Manufacturing, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SMI AUTOMOTIVE COMPONENTS (CHINA) C | May 2026 | 662 | 274 |
| CARPRO TECH | May 2026 | 59 | 58 |
| SHANGHAI XINYONGHANG INTERNATION TR | Dec 2023 | 141 | 51 |
| GUANGDONG HONGXING PRECISION | May 2026 | 190 | 37 |
| Q MOUNTAIN WHOLESALE GROUP | Apr 2026 | 52 | 24 |
| MOJITO TRADING INC | Mar 2023 | 364 | 23 |
| NINGBO JIYE AUTOMOBILE COMPONENTS D | May 2026 | 951 | 20 |
| INZI CONTROLS CO., LTD. | May 2026 | 1,575 | 18 |
| TAIZHOU JINMA METAL PRODUCTS CO. | Mar 2022 | 65 | 17 |
| TAICANG DONGCHENG PLASTIC CO | Feb 2025 | 125 | 15 |
| SHNS PRECISION DIE CASTING | May 2023 | 168 | 6 |
| VITESCO TECHNOLOGIES | May 2026 | 2,103 | 5 |
| NINGBO MELAN FOREIGN TRADE SERVICE | May 2026 | 6,174 | 5 |
| TAIZHOU HUANGYAN XINXING MACHINERY | Aug 2025 | 47 | 4 |
| NINGBO ZHONGCHEN AUTOMOBILE PARTS | Jul 2021 | 11 | 4 |
| YCT TRADING INC | Sep 2023 | 86 | 3 |
| LANGFANG NEDEC MACHINERY & ELECTRON | May 2026 | 1,743 | 3 |
| ZHONGJING(ZHEJIANG)SUPPLY CHAIN CO | Jun 2023 | 22 | 2 |
| TERRE SRL | May 2026 | 598 | 1 |
| NINGBO JIEYANG TRADING CO., LTD | Feb 2024 | 61 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Skilled Manufacturing, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKF (XINCHANG) BEARINGS AND PRECISI | May 2026 | 1,423 | 39 |
| SKF USA INC | May 2026 | 19,219 | 308 |
| SKF VP MFG | Apr 2026 | 184 | 2 |
| SKG ENGINEERING COMPANY | May 2026 | 802 | 10 |
| SKG ITALIA SPA | May 2026 | 403 | 11 |
| SKG TRADING INC | Dec 2025 | 385 | 0 |
| SKH SHEET METALS COMPONENTS PVT LTD | Apr 2026 | 231 | 4 |
| SKI ESSENTIAL LLC | May 2026 | 77 | 3 |
| SKID STEER SOLUTIONS | Apr 2024 | 305 | 0 |
| SKIL-CARE CORPORATION | May 2026 | 589 | 8 |
| SKILLFUL INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 221 | 10 |
| SKILLFUL TRADING INC | May 2026 | 173 | 122 |
| SKIMS SCS | May 2026 | 76 | 20 |
| SKIN ACT | May 2026 | 840 | 2 |
| SKIN CONTACT WINES | Apr 2026 | 75 | 2 |
| SKIN RESEARCH INSTITUTE | May 2026 | 127 | 9 |
| SKIN SQUARED KOREA LTD | May 2026 | 143 | 29 |
| SKINBETTER SCIENCE LLC | Oct 2023 | 263 | 0 |
| SKINN COSMETICS | May 2026 | 495 | 8 |
| SKINNY LABS INC. | Oct 2023 | 245 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | HLCUNG12604AXMI2 | MBLTGX02604296 | 618E | House FROB | MBLT | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-05-25 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 48 PKG | 9,120 K | Pier to Pier | CARPRO TECH | SKILLED MANUFACTURING, INC. | GEN V FC CASTING MACHINED | |
| 2026-05-25 | HDMUSHAM47984100 | SAKQNJS260400466 | 0019E | House Bill | SAKQ | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 PKG | 9,216 K | Pier to Pier | CARPRO TECH | SKILLED MANUFACTURING, INC | SKILLED MANUFACTURING, INC | GEN V FC CASTING MACHINED INVOICE NO. XXXXXXX 16 | |
| 2026-05-23 | COSU6451801800 | HSCPTZF26040062 | 085E | House Bill | HSCP | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 PKG | 9,150 KG | House to House | CARPRO TECH | SKILLED MANUFACTURING, INC. | SKILLED MANUFACTURING, INC. | GEN V FC CASTING MACHINED RAW MACHINED VALLEY COVER INVOICE NO. XXXXXXXXX |
| 2026-05-23 | CMDUCHN3265952 | CGLSCSH26043243 | 085E | House Bill | CGLS | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 PKG | 9,216 KG | Container Yard | CARPRO TECH | SKILLED MANUFACTURING, INC. | GEN V FC CASTING MACHINED INVOICE NO.XXXXXXXX 1 | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | HLCUSHA2604BPBP1 |
|---|---|
| House BOL # | MBLTGX02604315 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | MBLT |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9450442 |
| Vessel Name | FRANKFURT EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN SOUTH KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9560 K |
| Weight in KG | 9,560 KG |
| Quantity | 40 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU1625213 |
| Commodity Description |
ROCKER COVER INVSM260417 |
| Shipper Name | SMI AUTOMOTIVE COMPONENTS(CHINA) |
|---|---|
| Address Line 1 | CO LTD.NO. 518, 339 AVE ZHOUSHI |
| City | KUNSHAN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SKILLED MANUFACTURING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1867 CASS HARTMAN COURT |
| City | TRAVERSE CITY |
| State Province | MI |
| Zip Code | 49685 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SKILLED MANUFACTURING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1867 CASS HARTMAN COURT |
| City | TRAVERSE CITY |
| State Province | MI |
| Zip Code | 49685 |
| Country Code | US |
| Container Number | HAMU1625213 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6206695 |
| Seal Number 1 | HLK6206695 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ROCKER COVER INVSM260417 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 240 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 181 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 174 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 123 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 102 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 89 | 2023-02-14 |
| Oakland, California | 12 | 2022-06-08 |
| Detroit, Michigan | 6 | 2023-09-14 |
| New York, New York | 2 | 2018-02-23 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2023-09-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 407 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 188 | 2026-05-05 |
| Yantian China (Mainland) | 147 | 2024-05-06 |
| Pusan South Korea | 107 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 32 | 2026-03-09 |
| Singapore Singapore | 14 | 2023-10-04 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 11 | 2025-04-11 |
| Kajang Malaysia | 9 | 2016-08-01 |
| Stade Germany | 5 | 2023-10-04 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2021-07-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Skilled Manufacturing, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 1867 CASS HARTMAN COURT, TRAVERSE C ITY, MI 49685 TRAVERSE CITY MI 49685 US | 2026-03-31 | 43 |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 1867 CASS HARTMAN COURT. TRAVERSE CITY,MI 49685 | 2026-05-23 | 43 |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 2026-04-13 | 12 | |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 2026-05-19 | 10 | |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 2026-02-16 | 4 | |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 2026-05-23 | 3 | |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 2026-01-06 | 1 | |
| SKILLED MANUFACTURING INC | 2019-09-09 | 69 | |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 2024-05-23 | 57 | |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | 2018-08-06 | 55 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Skilled Manufacturing, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-04 | 5 | |
| 2023-10-04 | 5 | |
| 2022-08-16 | 4 | |
| 2019-08-12 | 1 | |
| 2018-05-04 | 3 |
Below are the top 2 email addresses on file for Skilled Manufacturing, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-08-16 | 2 | |
| 2022-07-04 | 1 |