There are a total of 403 bills of lading on file for SKG Italia Spa between October 21st, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 403 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 403 |
|---|---|
| Shipper Records | 459 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKG ITALIA SPA.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with SKG Italia Spa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with SKG Italia Spa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COCLISA S.A DE C.V | May 2026 | 1,665 | 26 |
| HANON SAN LORENZO | Apr 2023 | 837 | 22 |
| HANON SYSTEMS | May 2026 | 9,844 | 15 |
| MODINE LARETX | Nov 2025 | 650 | 14 |
| HANON SYSTEMS DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 1,096 | 14 |
| EMPIRE COMFORT SYSTEMS INC | May 2026 | 861 | 11 |
| MAHLE BEHR RIO BRAVO S DE RL DE CV | Feb 2026 | 4,453 | 7 |
| COCLISA - PASO DEL NORTE PLANT 21B | Jan 2026 | 443 | 6 |
| WEBER STEPHEN PRODUCTS LLC | May 2026 | 6,333 | 5 |
| MAHLE THERMAL AND FLUID SYSTEMS SOU | May 2026 | 727 | 3 |
| MODINE MANUFACTURING COMPANY | Apr 2026 | 855 | 2 |
| MAHLE THERMAL AND FLUID SYSTEMS RIO | May 2026 | 225 | 2 |
| Nov 2023 | 3 | 1 | |
| LAREDO MODINE MFG. CO. | May 2026 | 608 | 1 |
| HANON SYSTEMS USA LLC | May 2026 | 5,117 | 1 |
| HANON PASO DEL NORTE | Apr 2023 | 224 | 1 |
| HANON COCLISA EL PASO DISTRO CENTER | Aug 2023 | 435 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SKG Italia Spa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKF (SHANGHAI) AUTOMOTIVE TECHNOLOGIES CO.,LTD | Mar 2026 | 210 | 5 |
| SKF (XINCHANG) BEARINGS AND PRECISI | May 2026 | 1,423 | 39 |
| SKF MOTION TECHNOLOGIES INC. | Sep 2020 | 205 | 0 |
| SKF SEALING SOLUTIONS GMBH | May 2026 | 1,477 | 22 |
| SKF SEALS ITALY S.P. | May 2026 | 274 | 10 |
| SKF SVERIGE AB | May 2026 | 1,263 | 26 |
| SKF TECHNOLOGIES (INDIA) PVT LTD | Mar 2025 | 610 | 0 |
| SKF USA INC | May 2026 | 19,219 | 308 |
| SKF VP MFG | Apr 2026 | 184 | 2 |
| SKG ENGINEERING COMPANY | May 2026 | 802 | 10 |
| SKG TRADING INC | Dec 2025 | 385 | 0 |
| SKH SHEET METALS COMPONENTS PVT LTD | Apr 2026 | 231 | 4 |
| SKI ESSENTIAL LLC | May 2026 | 77 | 3 |
| SKID STEER SOLUTIONS | Apr 2024 | 305 | 0 |
| SKIL-CARE CORPORATION | May 2026 | 589 | 8 |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 931 | 96 |
| SKILLFUL INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 221 | 10 |
| SKILLFUL TRADING INC | May 2026 | 173 | 122 |
| SKIMS SCS | May 2026 | 76 | 20 |
| SKIN ACT | May 2026 | 840 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | MEDUR8280295 | DSVFBR80104286 | NH614 | House Bill | DSVF | 9983695 | MSC DOUALA VIII | 2026-05-02 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 14 PKG | 4,184 KG | House to House | SKG ITALIA SPA | COCLISA S.A DE C.V | AUTOMOTIVE PARTS | |
| 2026-04-16 | MEDUR8111748 | DSVFBR80103553 | NH612 | House Bill | DSVF | 9535163 | HENRIKA SCHULTE | 2026-04-15 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 3 PKG | 837 KG | House to House | SKG ITALIA SPA | COCLISA S.A DE C.V | AUTOMOTIVE PARTS | |
| 2026-04-09 | HLCUHAM2603ATEN1 | KWLD15230911351 | 611W | House Bill | KWLD | 9332987 | MAERSK COLUMBUS | 2026-04-08 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 833 K | House to House | SKG ITALIA SPA | MAHLE THERMAL AND FLUID SYSTEMS | MAHLE THERMAL AND FLUID SYSTEMS | AUTOMOTIVE PARTS |
| 2026-03-23 | MEDUR8109353 | DSVFBR80103058 | NH611 | House Bill | DSVF | 9535204 | HUBERT SCHULTE | 2026-03-22 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 14 PKG | 4,184 KG | House to House | SKG ITALIA SPA | COCLISA S.A DE C.V | AUTOMOTIVE PARTS | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | MEDUR8280386 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFBR80105128 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | NH616 |
| IMO # | 9535187 |
| Vessel Name | HERMANN SCHULTE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4184 KG |
| Weight in KG | 4,184 KG |
| Quantity | 14 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU3063875 |
| Commodity Description |
AUTOMOTIVE PARTS |
| Shipper Name | SKG ITALIA SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA BORSARI 33/A |
| City | PARMA |
| Country Code | IT |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +390521909888 |
| Shipper Name | SKG ITALIA SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA BORSARI 33/A |
| City | PARMA |
| Country Code | IT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +390521909711 |
| Consignee Name | COCLISA S.A DE C.V / ( PDN) |
|---|---|
| Address Line 1 | AV DEL CHARRO 341 |
| Address Line 3 | PARQUE INDUSTRIAL OMEGA |
| City | JUAREZ |
| Country Code | MX |
| Container Number | FFAU3063875 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CPC79083 |
| Seal Number 1 | CPC79083 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AUTOMOTIVE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | HANON USA??INV: 000088/X26 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841590 | 00000000 | 0000004184 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 145 | 2026-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 92 | 2025-05-13 |
| New York, New York | 81 | 2025-07-03 |
| Miami, Florida | 35 | 2019-02-07 |
| Newark, New Jersey | 27 | 2025-10-04 |
| Port Everglades, Florida | 16 | 2018-09-29 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2020-07-17 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2021-12-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 175 | 2025-12-20 |
| Leghorn Italy | 86 | 2025-04-28 |
| Bremerhaven Germany | 58 | 2026-05-20 |
| Stade Germany | 33 | 2025-01-18 |
| La Spezia Italy | 31 | 2024-10-22 |
| Wilhelmshaven Germany | 10 | 2025-02-12 |
| Veracruz Mexico | 2 | 2022-03-23 |
| Ancona Italy | 2 | 2019-04-29 |
| All Other Portugal Ports | 2 | 2015-04-28 |
| Tampico Mexico | 1 | 2018-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for SKG Italia Spa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKG ITALIA SPA | VIA BORSARI 33 A PARMA IT | 2026-05-20 | 59 |
| SKG ITALIA SPA | VIA BORSARI, 33 A PARMA 43126 IT | 2026-05-20 | 12 |
| SKG ITALIA SPA | 2021-02-15 | 70 | |
| SKG ITALIA SPA | 2014-11-01 | 68 | |
| SKG ITALIA SPA | 2019-02-07 | 52 | |
| SKG ITALIA SPA | 2025-01-08 | 35 | |
| SKG ITALIA S.P.A. | 2023-04-07 | 23 | |
| S.K.G. ITALIA SPA | 2025-05-01 | 20 | |
| SKG ITALIA SPA | 2016-08-11 | 19 | |
| SKG ITALIA SPA | 2024-09-21 | 14 |
Below are the top 2 phone numbers on file for SKG Italia Spa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 58 | |
| 2026-05-20 | 58 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||