There are a total of 609 bills of lading on file for Stermay Industrial Limited between November 20th, 2012 and March 4th, 2026.
Of those 609 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 609 |
|---|---|
| Shipper Records | 611 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Mar 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERMAY INDUSTRIAL LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Stermay Industrial Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Stermay Industrial Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZEPHYR SOLUTIONS | Mar 2026 | 162 | 65 |
| DONGGUAN YOUMAY ELECTRIC APPLIANCE TECHNOLOGY CO.,LTD | Jan 2024 | 74 | 38 |
| SUPPLY SOLUTION LLC | May 2026 | 896 | 25 |
| COGHLAN'S LTD. | May 2026 | 2,616 | 8 |
| NEWELL BRANDS CANADA ULC | May 2026 | 2,148 | 7 |
| WINNER INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 1,576 | 6 |
| CONNELLY SKIS, INC. | May 2026 | 1,225 | 6 |
| SOUND AROUND INC. | May 2026 | 3,981 | 5 |
| PADDLE NORTH LLC | May 2026 | 231 | 4 |
| FS CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 1,635 | 4 |
| BALLOON INNOVATIONS INC. | Jun 2025 | 158 | 4 |
| WOW SPORTS LLC | Feb 2025 | 232 | 3 |
| THE COLEMAN COMPANY, INC | May 2026 | 7,841 | 3 |
| SOLO BRANDS, LLC | Jan 2025 | 1,203 | 3 |
| HO SPORTS COMPANY, INC. | May 2026 | 1,296 | 3 |
| SEAMAX MARINE AND OUTDOOR INTERNATI | Mar 2026 | 65 | 2 |
| Jun 2025 | 6 | 2 | |
| NELSON COMPANIES ONE LLC | Mar 2026 | 144 | 2 |
| FLATED LLC | May 2026 | 59 | 2 |
| BROOKE AND DYLAN LLC | Apr 2026 | 268 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stermay Industrial Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERLING STYLES LTD. | May 2026 | 3,591 | 294 |
| STERLING TEXTILES | May 2026 | 110 | 10 |
| STERLING TIANJIN CHEMICAL INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 523 | 7 |
| STERLING TRADE GROUP LTD | May 2026 | 594 | 24 |
| STERLING TRADING LLC | May 2026 | 129 | 14 |
| STERLINGBRIDGE TRADING LIMITED | May 2026 | 140 | 13 |
| STERLITE POWER TRANSMISSION LIMITED | Apr 2025 | 399 | 0 |
| STERLITE TECH CABLES SOLUTIONS LTD | May 2026 | 1,801 | 46 |
| STERLITE TECH INC. | May 2026 | 4,473 | 100 |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | May 2026 | 3,386 | 96 |
| STERN INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 301 | 4 |
| STERN INGREDIENTS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 287 | 2 |
| STERN RUBBER COMPANY | May 2026 | 347 | 4 |
| STERNDRIVE ENGINEERING, INC. | May 2026 | 376 | 18 |
| STERNO HOME INC. | Jan 2022 | 633 | 0 |
| STERNO PRODUCTS LLC | Nov 2023 | 2,364 | 0 |
| STERNO PRODUCTS MAYFLOWER STERNO | May 2026 | 133 | 17 |
| STERNO, LLC | May 2026 | 265 | 53 |
| STERNOCANDLELAMP | May 2026 | 996 | 22 |
| STERSOL | Mar 2026 | 80 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-09 | OOLU8811275200 | GOAGSZ25QA0349 | 163E | House Bill | GOAG | 9337925 | XIN MEI ZHOU | 2026-01-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,262 CTN | 15,026 K | House to House | STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | ZEPHYR SOLUTIONS | ZEPHYR SOLUTIONS | ELECTRIC BALLOON PUMP HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS . . . |
| 2026-01-09 | YMJAW226752096 | HNLTSZ25JA1044 | 074E | House Bill | HNLT | 9462706 | YM UBIQUITY | 2026-01-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 833 CTN | 10,871 K | House to House | STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | NELSON COMPANIES ONE LLC | PREMIUM CONWIN | ELECTRIC BALLOON PUMP HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2025-12-18 | EGLV149508169216 | UPSPSZN25111021 | 1331 | House Bill | UPSP | 9935246 | EVER MAST | 2025-12-17 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 985 PKG | 9,844 K | House to House | STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | AMERICAN DEL ADVANTAGE, INC. | AMERICAN DEL ADVANTAGE, INC. | ELECTRIC AIR PUMP (LITHIUM ION BATTERIES CONT AINED |
| 2025-12-10 | OOLU8811260000 | GOAGSZ25JA0445 | 080E | House Bill | GOAG | 9486087 | OOCL UTAH | 2025-12-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,360 CTN | 15,322 K | Pier to Pier | STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | ZEPHYR SOLUTIONS | ZEPHYR SOLUTIONS | ELECTRIC BALLOON PUMP HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-01-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-20 |
| Trade Update Date | 2026-01-04 |
| Master BOL # | ZIMUSHH31987445 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1071546623 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 6E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC JUDITH |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 376 K |
| Weight in KG | 376 KG |
| Quantity | 34 CTN |
| Volume | 2 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU8710034 |
| Commodity Description |
CAMPING EQUIPMENT AS PER PO.WFS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | STERMAY INDUSTRIAL LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 1-17 SAI LAU KOK RD. GRAND CITY PLA |
| Address Line 2 | ZA FLAT RM. 1206, 12 |
| Address Line 3 | TSUEN WAN HK |
| Consignee Name | WORLD FAMOUS SALES OF CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 333 CONFEDERATION PKY |
| Address Line 2 | CONCORD ON L4K 4S1 CA |
| Notify Party Name | WORLD FAMOUS SALES OF CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 333 CONFEDERATION PKY |
| Address Line 2 | CONCORD ON L4K 4S1 CA |
| Container Number | CAAU8710034 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250935642 |
| Seal Number 1 | A4250935642 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CAMPING EQUIPMENT AS PER PO.WFS THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | WORLD FAMOUS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 207 | 2026-01-09 |
| Long Beach, California | 199 | 2026-03-05 |
| Tacoma, Washington | 62 | 2025-10-28 |
| Savannah, Georgia | 38 | 2025-11-24 |
| Seattle, Washington | 31 | 2026-01-21 |
| Charleston, South Carolina | 23 | 2020-12-21 |
| Oakland, California | 18 | 2025-04-08 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2025-12-18 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2023-12-08 |
| Miami, Florida | 3 | 2022-10-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 498 | 2026-03-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 66 | 2025-07-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 9 | 2025-11-12 |
| Shekou China (Mainland) | 8 | 2023-03-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2025-04-08 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-02-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2024-05-23 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 3 | 2022-04-19 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2021-04-08 |
| Nan Ching China (Mainland) | 3 | 2020-07-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stermay Industrial Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | ROOM 1206, 12 F., GRAND CITY PLAZA, NO.1 SAI LAU KOK ROAD, TSUEN WAN, N.T., HONG KONG | 2025-11-12 | 12 |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | NO.2 YANHE EAST ROAD , XIABIAN AVEN UE ,C HANG'AN TOWN , DONGGUAN CITY , GUANGDONG PROVINCE , CHINA DONGGUAN GU 523000 CN | 2026-01-09 | 6 |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2025-07-12 | 5 | |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2025-07-23 | 2 | |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2025-07-08 | 2 | |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2025-12-18 | 1 | |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2025-11-24 | 1 | |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2026-01-21 | 1 | |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2025-10-28 | 1 | |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | 2026-03-05 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Stermay Industrial Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-21 | 2 | |
| 2023-07-31 | 6 | |
| 2020-02-08 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Stermay Industrial Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-01-11 | 1 |