There are a total of 301 bills of lading on file for Stern Industries Inc. between November 18th, 2012 and April 29th, 2026.
Of those 301 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 301 |
|---|---|
| Shipper Records | 282 |
| Consignee Records | 120 |
| Notify Party Records | 50 |
| First Shipment on File | Nov 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 29th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERN INDUSTRIES INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Stern Industries Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Stern Industries Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STERN RUBBER COMPANY | May 2026 | 347 | 37 |
| AXISNORTH SOLUTIONS | Apr 2026 | 32 | 20 |
| Sep 2024 | 1 | 1 | |
| NINGHAI COUNTY JIMEITE ELECTRONICS | May 2026 | 479 | 1 |
| Oct 2023 | 9 | 1 | |
| Nov 2023 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stern Industries Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERLING TEXTILES | May 2026 | 110 | 10 |
| STERLING TIANJIN CHEMICAL INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 523 | 7 |
| STERLING TRADE GROUP LTD | May 2026 | 594 | 24 |
| STERLING TRADING LLC | May 2026 | 129 | 14 |
| STERLINGBRIDGE TRADING LIMITED | May 2026 | 140 | 13 |
| STERLITE POWER TRANSMISSION LIMITED | Apr 2025 | 399 | 0 |
| STERLITE TECH CABLES SOLUTIONS LTD | May 2026 | 1,801 | 46 |
| STERLITE TECH INC. | May 2026 | 4,473 | 100 |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | May 2026 | 3,386 | 96 |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | Mar 2026 | 609 | 1 |
| STERN INGREDIENTS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 287 | 2 |
| STERN RUBBER COMPANY | May 2026 | 347 | 4 |
| STERNDRIVE ENGINEERING, INC. | May 2026 | 376 | 18 |
| STERNO HOME INC. | Jan 2022 | 633 | 0 |
| STERNO PRODUCTS LLC | Nov 2023 | 2,364 | 0 |
| STERNO PRODUCTS MAYFLOWER STERNO | May 2026 | 133 | 17 |
| STERNO, LLC | May 2026 | 265 | 53 |
| STERNOCANDLELAMP | May 2026 | 996 | 22 |
| STERSOL | Mar 2026 | 80 | 1 |
| STERTIL ALM | May 2026 | 664 | 24 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | SMLMNJED5W852400 | CHKMNB26005061 | 2601E | House Bill | CHKM | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-02-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 159 PKG | 1,764 K | Break Bulk | STERN INDUSTRIES INC. | AXISNORTH SOLUTIONS | RADIANT WORLD TRADE SERVICES, INC. | CUSTOMIZED PLASTIC PARTS SILICONE GASKET VULCANIZED RUBBER PARTS POLYURETHANE FOAM BUMPER RUBBER HOSE |
| 2026-01-16 | CMDUCHN2977039 | PSEAPLAX25126268 | 0DBN9 | House Bill | PSEA | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2026-01-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 123 CTN | 1,651 KG | Container Station | STERN INDUSTRIES INC. | STERN RUBBER COMPANY | GROMMET-ELEC,CAB,SLIT(PART # REV. ) STRAP-ECU(PART # REV. ) BOOT-STEERIN G(PART # REV. ) CARTONS S.T.C. P ALLETS | |
| 2026-01-05 | OOLU2164334230 | CHKMNB25067839 | 1199E | House Bill | CHKM | 9595503 | EVER LEADER | 2026-01-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 105 PKG | 1,646 K | Container Yard | STERN INDUSTRIES INC | AXISNORTH SOLUTIONS | RADIANT WORLD TRADE SERVICES, INC. | POLYURETHANE FOAM BUMPER RUBBER HOSE, RUBBER SEALS . . . . . |
| 2025-12-20 | CMDUCHN2905154 | PSEAPLGB25115336 | 062E | House Bill | PSEA | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2025-12-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 369 CTN | 4,559 KG | Pier to Pier | STERN INDUSTRIES INC. | STERN RUBBER COMPANY | ISOLATOR-EXHAUST GROMMET EXHAUST HANGER TOO L, LOCKING ELBOW, DEGREE RUBBER GROMMET-R UBBER BOOT-PIN SEAL BOOT DUCK CLUTCH ISOLA... | |
| Run Date | 2026-03-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-06 |
| Trade Update Date | 2026-02-12 |
| Master BOL # | EGLV142600358464 |
|---|---|
| House BOL # | PSEAPLAX26018581 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PSEA |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO THAILAND |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6755 KG |
| Weight in KG | 6,755 KG |
| Quantity | 484 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GAOU6305693 |
| Commodity Description |
CARTONS S.T.C. PALLETS RUBBER GROMMET VULCANIZED RUBBER PARTS BOOT-PIN BUSHING BOOT-PIN SEAL STRAP-RUBBER,CUP HOLDED |
| Shipper Name | STERN INDUSTRIES INC. HANGZHOU |
|---|---|
| Address Line 1 | RD.229, TIYUCHANG HANGZHOU, CHINA |
| Consignee Name | STERN RUBBER COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 900 PRAIRIE AVE W STAPLES MN 56479 |
| Container Number | GAOU6305693 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCPSX1084 |
| Seal Number 1 | EMCPSX1084 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CARTONS S.T.C. PALLETS RUBBER GROMMET VULCANIZED RUBBER PARTS BOOT-PIN BUSHING BOOT-PIN SEAL STRAP-RUBBER,CUP HOLDED |
| Marks and Numbers 1 | YSPLAX26018592NWX O/N: C/N: MADE IN CHIN A SM STAPLES MN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 116 | 2026-04-18 |
| Seattle, Washington | 112 | 2024-05-23 |
| Los Angeles, California | 43 | 2026-01-16 |
| Long Beach, California | 30 | 2026-04-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 241 | 2026-04-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 51 | 2026-03-03 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-10-25 |
| Xingang China (Mainland) | 3 | 2014-09-18 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2015-04-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stern Industries Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERN INDUSTRIES INC. | HANGZHOU OFFICE RD.229, TIYUCHANG HANGZHOU, CHINA | 2025-10-25 | 30 |
| STERN INDUSTRIES INC. | HANGZHOU RD.229,TIYUCHANG HANGZHOU,CHINA | 2026-04-30 | 26 |
| STERN INDUSTRIES INC. | 2026-04-18 | 2 | |
| STERN INDUSTRIES INC. | 2026-03-03 | 2 | |
| STERN INDUSTRIES INC | 2016-10-11 | 20 | |
| STERN INDUSTRIES | 2014-05-23 | 15 | |
| STERN INDUSTRIES INC | 2015-07-17 | 15 | |
| STERN INDUSTRIES INC. | 2014-11-29 | 15 | |
| STERN INDUSTRIES INC. | 2020-08-27 | 15 | |
| STERN INDUSTRIES INC | 2022-11-04 | 15 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Stern Industries Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-12 | 1 | |
| 2022-01-26 | 24 | |
| 2021-03-31 | 1 | |
| 2020-12-31 | 11 | |
| 2018-10-31 | 2 | |
| 2018-02-08 | 5 | |
| 2015-09-26 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||