There are a total of 347 bills of lading on file for Stern Rubber Company between March 30th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 347 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 347 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 346 |
| Notify Party Records | 128 |
| First Shipment on File | Mar 30th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERN RUBBER COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Stern Rubber Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Stern Rubber Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STERN INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 301 | 37 |
| HUA YONG MACHINE INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 1,190 | 27 |
| WAEXIM (XIAMEN) NEW MATERIALS CO., LTD | Apr 2026 | 110 | 23 |
| I CLEAR XIAMEN HEALTH TECHNOLOGIES CO.,LTD | Mar 2023 | 29 | 20 |
| YUYAO DAQI RUBBER AND PLASTIC PRODU | Jan 2026 | 76 | 10 |
| RPI KOREA INC | May 2026 | 375 | 5 |
| NINGBO MELAN FOREIGN TRADE SERVICE | May 2026 | 6,174 | 3 |
| Nov 2021 | 5 | 2 | |
| ZHENGDAO PARTS CO.,LTD | May 2026 | 1,444 | 1 |
| XIAMEN WAEXIM RUBBER CO.,LTD | Nov 2024 | 486 | 1 |
| POLYMER MACHINERY COMPANY | May 2026 | 599 | 1 |
| PAN STONE PRECISION INDUSTRIES CO | May 2026 | 313 | 1 |
| Oct 2023 | 9 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stern Rubber Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERLING TRADE GROUP LTD | May 2026 | 594 | 24 |
| STERLING TRADING LLC | May 2026 | 129 | 14 |
| STERLINGBRIDGE TRADING LIMITED | May 2026 | 140 | 13 |
| STERLITE POWER TRANSMISSION LIMITED | Apr 2025 | 399 | 0 |
| STERLITE TECH CABLES SOLUTIONS LTD | May 2026 | 1,801 | 46 |
| STERLITE TECH INC. | May 2026 | 4,473 | 100 |
| STERLITE TECHNOLOGIES LIMITED | May 2026 | 3,386 | 96 |
| STERMAY INDUSTRIAL LIMITED | Mar 2026 | 609 | 1 |
| STERN INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 301 | 4 |
| STERN INGREDIENTS, S.A. DE C.V. | May 2026 | 287 | 2 |
| STERNDRIVE ENGINEERING, INC. | May 2026 | 376 | 18 |
| STERNO HOME INC. | Jan 2022 | 633 | 0 |
| STERNO PRODUCTS LLC | Nov 2023 | 2,364 | 0 |
| STERNO PRODUCTS MAYFLOWER STERNO | May 2026 | 133 | 17 |
| STERNO, LLC | May 2026 | 265 | 53 |
| STERNOCANDLELAMP | May 2026 | 996 | 22 |
| STERSOL | Mar 2026 | 80 | 1 |
| STERTIL ALM | May 2026 | 664 | 24 |
| STERTIL BV | Jan 2026 | 235 | 0 |
| STERTIL KONI USA | May 2026 | 675 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | SMLMSEL5M2300100 | GWLYULAX2602037 | 2601E | House Bill | GWLY | 9312755 | SM LONG BEACH | 2026-02-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 4 PKG | 90 KG | Container Yard | RPI KOREA INC. | STERN RUBBER COMPANY | STERN RUBBER COMPANY | PARTS FOR RUBBER MOLDED |
| 2026-01-16 | CMDUCHN2977039 | PSEAPLAX25126268 | 0DBN9 | House Bill | PSEA | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2026-01-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 123 CTN | 1,651 KG | Container Station | STERN INDUSTRIES INC. | STERN RUBBER COMPANY | GROMMET-ELEC,CAB,SLIT(PART # REV. ) STRAP-ECU(PART # REV. ) BOOT-STEERIN G(PART # REV. ) CARTONS S.T.C. P ALLETS | |
| 2025-12-20 | CMDUCHN2905154 | PSEAPLGB25115336 | 062E | House Bill | PSEA | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2025-12-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 369 CTN | 4,559 KG | Pier to Pier | STERN INDUSTRIES INC. | STERN RUBBER COMPANY | ISOLATOR-EXHAUST GROMMET EXHAUST HANGER TOO L, LOCKING ELBOW, DEGREE RUBBER GROMMET-R UBBER BOOT-PIN SEAL BOOT DUCK CLUTCH ISOLA... | |
| 2025-11-15 | OOLU2312509240 | PSEAPLAX25103499 | 081E | House Bill | PSEA | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2025-11-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 92 CTN | 1,148 KG | House to House | STERN INDUSTRIES INC. | STERN RUBBER COMPANY | PAD,SHOCK-RUBBER(PART # - REV.B) BOOT- EXHAUST,OUTLET(PART # REV. ) GROMMET -SWINGARM,LARGE(PART # REV. ) GROMME T-SWINGARM,LARG... | |
| Run Date | 2026-03-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-06 |
| Trade Update Date | 2026-02-12 |
| Master BOL # | EGLV142600358464 |
|---|---|
| House BOL # | PSEAPLAX26018581 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PSEA |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO THAILAND |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6755 KG |
| Weight in KG | 6,755 KG |
| Quantity | 484 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GAOU6305693 |
| Commodity Description |
CARTONS S.T.C. PALLETS RUBBER GROMMET VULCANIZED RUBBER PARTS BOOT-PIN BUSHING BOOT-PIN SEAL STRAP-RUBBER,CUP HOLDED |
| Shipper Name | STERN INDUSTRIES INC. HANGZHOU |
|---|---|
| Address Line 1 | RD.229, TIYUCHANG HANGZHOU, CHINA |
| Consignee Name | STERN RUBBER COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 900 PRAIRIE AVE W STAPLES MN 56479 |
| Container Number | GAOU6305693 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCPSX1084 |
| Seal Number 1 | EMCPSX1084 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CARTONS S.T.C. PALLETS RUBBER GROMMET VULCANIZED RUBBER PARTS BOOT-PIN BUSHING BOOT-PIN SEAL STRAP-RUBBER,CUP HOLDED |
| Marks and Numbers 1 | YSPLAX26018592NWX O/N: C/N: MADE IN CHIN A SM STAPLES MN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 102 | 2022-03-25 |
| Los Angeles, California | 100 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 100 | 2023-05-12 |
| Long Beach, California | 45 | 2026-04-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 156 | 2026-04-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 108 | 2025-06-05 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 32 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 22 | 2026-03-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 22 | 2025-05-29 |
| Taibei China (Taiwan) | 5 | 2022-07-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2019-05-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stern Rubber Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERN RUBBER COMPANY | 900 PRAIRIE AVE W STAPLES MN 56479 | 2026-04-30 | 120 |
| STERN RUBBER COMPANY | 900 PRAIRIE AVE W PO BOX 69 STAPLES,MN 56479 | 2025-06-05 | 61 |
| STERN RUBBER COMPANY | 2026-03-03 | 11 | |
| STERN RUBBER COMPANY | 2026-05-23 | 6 | |
| STERN RUBBER COMPANY | 2021-11-12 | 33 | |
| STERN RUBBER COMPANY | 2022-02-19 | 30 | |
| STERN RUBBER COMPANY | 2024-02-16 | 29 | |
| STERN RUBBER COMPANY | 2015-11-14 | 15 | |
| STERN RUBBER COMPANY | 2022-03-26 | 11 | |
| STERN RUBBER COMPANY | 2018-12-12 | 6 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Stern Rubber Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-07 | 78 | |
| 2019-05-06 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||