There are a total of 69 bills of lading on file for Stratasphere Traders Inc between January 27th, 2026 and May 22nd, 2026.
Of those 69 bills of lading, 22 were within the past 30 days and 59 were within the past 90 days.
| Total Records | 69 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 69 |
| Notify Party Records | 34 |
| First Shipment on File | Jan 27th, 2026 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 22 |
| Records in Last 90 Days | 59 |
| Records in the Past Year | 69 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRATASPHERE TRADERS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Stratasphere Traders Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Stratasphere Traders Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YIWU YUNAN IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 3,256 | 16 |
| YIWU MINLONG IMPORT AND EXPORT CO. | Mar 2026 | 1,603 | 15 |
| May 2026 | 9 | 6 | |
| NINGBO CHANGDIAN IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 29 | 5 |
| NINGBO YUSONG TRADE | May 2026 | 80 | 4 |
| NINGBO YINZHOU GUDA IMP&EXP | May 2026 | 19 | 4 |
| NINGBO YINZHOU ANHE I& E CO.,LTD | May 2026 | 83 | 4 |
| NINGBO KINVEN INTERNATIONAL TRADE C | May 2026 | 104 | 3 |
| NINGBO FUBU IMP&EXP CO.,LTD. | May 2026 | 53 | 3 |
| NINGBO HOPES IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 64 | 2 |
| YANGXI FEIYUE CLOTHING | May 2026 | 22 | 1 |
| NINGBO YOULIN TRADING CO., LTD. | May 2026 | 510 | 1 |
| May 2026 | 4 | 1 | |
| May 2026 | 3 | 1 | |
| HANIL ELECTRIC ENGINEER CO., LTD. | May 2026 | 1,098 | 1 |
| May 2026 | 4 | 1 | |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stratasphere Traders Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRANGE TRADING CO LTD | Oct 2024 | 79 | 0 |
| STRANGEJAMAL LLC | May 2026 | 102 | 33 |
| STRANGELUCK LLC | Aug 2024 | 475 | 0 |
| STRAPACK (THAILAND) CORP.,LTD. | May 2026 | 473 | 7 |
| STRAPACK INC. | May 2026 | 951 | 11 |
| STRATA FURNITURE, INC. | Nov 2025 | 401 | 0 |
| STRATA GEOSYSTEMS (INDIA) PVT. LTD | May 2026 | 438 | 18 |
| STRATA SYSTEMS, INCORPORATED | Mar 2025 | 320 | 0 |
| STRATACACHE WAREHOUSE TROTWOOD | Apr 2026 | 194 | 4 |
| STRATASOURCE, LLC | May 2024 | 230 | 0 |
| STRATASYS INC | May 2026 | 1,623 | 28 |
| STRATAVAEW CZNSANG INC | May 2026 | 68 | 21 |
| STRATEGIC BRANDS, INC. | May 2026 | 390 | 5 |
| STRATEGIC BUSINESS GROUP | May 2026 | 200 | 5 |
| STRATEGIC CONTRACT BRANDS INC | Dec 2022 | 207 | 0 |
| STRATEGIC DISTRIBUTION LP | Jan 2025 | 1,993 | 0 |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | May 2026 | 305 | 2 |
| STRATEGIC FOODS INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 939 | 44 |
| STRATEGIC GLOBAL SOURCING LLC | May 2026 | 4,442 | 11 |
| STRATEGIC INTERNATIONAL BUSINESS SAS | Aug 2025 | 99 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | CMDUNGP3519218 | SFOKHT26049866 | 085E | House Bill | SFOK | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 463 CTN | 8,867 K | Pier to Pier | NINGBO YUSONG TRADE | STRATASPHERE TRADERS INC | STRATASPHERE TRADERS INC | TABLE CASE GLASS SCREEN REMOTE CONTROL PVCTAB LE MAT |
| 2026-05-23 | CMDUNGP3490836 | SFOKHT26047433 | 085E | House Bill | SFOK | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 465 CTN | 7,790 K | Pier to Pier | NINGBO CHANGDIAN IMPORT & EXPORT CO | STRATASPHERE TRADERS INC | STRATASPHERE TRADERS INC | DUST COLLECTOR XXXXXXXXXXXXX METAL CLIPS WORK DESK PAD |
| 2026-05-21 | CMDUNGP3613417 | SFOKHT260410165 | 0GVMK | House Bill | SFOK | 9351141 | CMA CGM NEW JERSEY | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 375 CTN | 8,150 K | Pier to Pier | NINGBO YUSONG TRADE | STRATASPHERE TRADERS INC | STRATASPHERE TRADERS INC | REMOTE CONTROL BULBS METAL CANS PLASTIC COMB |
| 2026-05-15 | MEDUWU137826 | UULNNGB26042003 | 616N | House Bill | UULN | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 580 CTN | 8,270 K | House to House | NINGBO YUSONG TRADE | STRATASPHERE TRADERS INC | STRATASPHERE TRADERS INC | MOBILE PHONE GLASSILM DRAWER HANDLE NON-SLIP DESK MAT TABLE CASE |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | CMDUNGP3599726 |
|---|---|
| House BOL # | SFOKHT26049865 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFOK |
| Voyage # | 085E |
| IMO # | 9516404 |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10630 K |
| Weight in KG | 10,630 KG |
| Quantity | 599 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WNGU5300419 |
| Commodity Description |
WHISKBROOMS ELLIOT FOLDER PLASTIC CASE TOWEL SUPPORT |
| Shipper Name | NINGBO KINVEN INTERNATIONAL TRADE C |
|---|---|
| Address Line 1 | TD 16-2, NO. 177 WANTOU ROAD,JIANG |
| Address Line 3 | BEI DISTRICT, NINGBO CITY, ZHEJIANG |
| City | NINGBO |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | STRATASPHERE TRADERS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 34 E 29TH ST BROOKLYN,NY 11226 |
| City | BROOKLYN |
| State Province | NY |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | STRATASPHERE TRADERS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 34 E 29TH ST BROOKLYN,NY 11226STRA |
| Address Line 3 | TASPHERE012@OUTLOOK.COM |
| City | BROOKLYN |
| State Province | NY |
| Country Code | US |
| Container Number | WNGU5300419 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9473965 |
| Seal Number 1 | M9473965 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WHISKBROOMS ELLIOT FOLDER PLASTIC CASE TOWEL SUPPORT |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 39 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 26 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2026-04-21 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-02-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 57 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2026-02-27 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-04-21 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2026-02-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stratasphere Traders Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRATASPHERE TRADERS INC | 34 E 29TH ST BROOKLYN,NY 11226,BROO KLYN??NY, ,US | 2026-05-23 | 28 |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 34 E 29TH ST BROOKLYN,NY 11226STRA BROOKLYN NY US | 2026-05-23 | 26 |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-04-21 | 15 | |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-02-27 | 8 | |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-05-15 | 5 | |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-03-10 | 3 | |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-04-24 | 2 | |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-05-15 | 1 | |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-02-20 | 1 | |
| STRATASPHERE TRADERS INC | 2026-04-23 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for Stratasphere Traders Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 26 | |
| 2026-02-20 | 5 |