There are a total of 1,623 bills of lading on file for Stratasys Inc between October 14th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,623 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,623 |
|---|---|
| Shipper Records | 759 |
| Consignee Records | 1,561 |
| Notify Party Records | 504 |
| First Shipment on File | Oct 14th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 118 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRATASYS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Stratasys Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Stratasys Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STRATASYS NETHERLANDS B.V. | May 2026 | 36 | 36 |
| DANZAS CORPORATION | May 2026 | 5,597 | 28 |
| HUIYANG ZING EAR INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 1,022 | 22 |
| VENTURE ELECTRONIC (SHANGHAI) CO | May 2026 | 1,488 | 16 |
| ARKEMA FRANCE | May 2026 | 17,045 | 13 |
| ARKEMA INC | May 2026 | 21,946 | 12 |
| EVONIK OPERATIONS GMBH | May 2026 | 9,900 | 11 |
| BELLANDTECHNOLOGY AG | May 2026 | 41 | 11 |
| BALCO ENGINEERING LTD | Sep 2022 | 96 | 11 |
| BOFA INTERNATIONAL LTD | Jun 2023 | 428 | 10 |
| NANOCYL SA | May 2026 | 43 | 9 |
| STRATASYS AP LIMITED | Jul 2025 | 50 | 7 |
| Sep 2025 | 10 | 7 | |
| SIMON HEGELE | May 2026 | 38 | 6 |
| PREO INDUSTRIES FAR EAST LTD. | Aug 2025 | 1,881 | 5 |
| CHIH KANG MATERIAL COMPANY LTD. | Nov 2025 | 56 | 5 |
| ISRAEL CARGO LOGISTICS (ICL) LTD. | May 2026 | 3,388 | 4 |
| FLEXTRONICS MANUFACTURING | May 2026 | 16,663 | 4 |
| STRATASYS KOREA LIMITED | Aug 2024 | 18 | 3 |
| FAR EAST SOURCING INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 1,893 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stratasys Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRANGEJAMAL LLC | May 2026 | 102 | 33 |
| STRANGELUCK LLC | Aug 2024 | 475 | 0 |
| STRAPACK (THAILAND) CORP.,LTD. | May 2026 | 473 | 7 |
| STRAPACK INC. | May 2026 | 951 | 11 |
| STRATA FURNITURE, INC. | Nov 2025 | 401 | 0 |
| STRATA GEOSYSTEMS (INDIA) PVT. LTD | May 2026 | 438 | 18 |
| STRATA SYSTEMS, INCORPORATED | Mar 2025 | 320 | 0 |
| STRATACACHE WAREHOUSE TROTWOOD | Apr 2026 | 194 | 4 |
| STRATASOURCE, LLC | May 2024 | 230 | 0 |
| STRATASPHERE TRADERS INC | May 2026 | 69 | 59 |
| STRATAVAEW CZNSANG INC | May 2026 | 68 | 21 |
| STRATEGIC BRANDS, INC. | May 2026 | 390 | 5 |
| STRATEGIC BUSINESS GROUP | May 2026 | 200 | 5 |
| STRATEGIC CONTRACT BRANDS INC | Dec 2022 | 207 | 0 |
| STRATEGIC DISTRIBUTION LP | Jan 2025 | 1,993 | 0 |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | May 2026 | 305 | 2 |
| STRATEGIC FOODS INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 939 | 44 |
| STRATEGIC GLOBAL SOURCING LLC | May 2026 | 4,442 | 11 |
| STRATEGIC INTERNATIONAL BUSINESS SAS | Aug 2025 | 99 | 0 |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | May 2026 | 61 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MEDUH6827438 | 616A | In-bond Automated | MEDU | 9339284 | MSC CANDICE | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIFA ISRAEL | 22 CRT | 6,996 K | House to House | STRATASYS LTD | STRATASYS INC | ROHLIG USA LLC | 22 CRATES AS FOLLOWS : 19 CRATES OF PRINTING MATERIA LS & 3 CRATES OF ACCESSOR IES HS COD E 8485.20 / 8485 .90 / 3916.90/ 3926.9... | |
| 2026-05-23 | COSU6451744030 | CHKMSH26091183 | 082E | House Bill | CHKM | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 109 K | House to House | VENTURE ELECTRONIC | STRATASYS INC | STRATASYS INC | KIT, ASSEMBLED F123 SERIES EMPTY SHIPPIN HS CODE:3921110000 |
| 2026-05-18 | MEDUH6821571 | 615A | In-bond Automated | MEDU | 9309461 | MSC TOMOKO | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIFA ISRAEL | 23 CRT | 11,017 K | House to House | STRATASYS LTD | STRATASYS INC | ROHLIG USA LLC | 23 CRATES OF PRINTING MAT ERIALS HS CODE 3 916.90 / 8477.90 / 3215.11 =CON SIGNEE CON TINUE: EMAIL: RO BERT.KHOUNPANYA=STRATASYS... | |
| 2026-05-18 | MEDUH6821589 | 615A | Regular Bill | MEDU | 9309461 | MSC TOMOKO | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIFA ISRAEL | 21 CRT | 5,231 K | House to House | STRATASYS LTD | STRATASYS INC | ROHLIG USA LLC | 21 CRATES AS FOLLOWS : 13 CRATES OF PRINTING MATERIA LS & 7 CRATES OF ACCESSORI ES & 1 CAR TE OF SPARE PART S FOR RP PRINTERS HS... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | MEDUH6827354 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 616A |
| IMO # | 9339284 |
| Vessel Name | MSC CANDICE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | HAIFA |
| Foreign Port of Lading | HAIFA ISRAEL (50801) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11364 K |
| Weight in KG | 11,364 KG |
| Quantity | 50 CRT |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU6027633 |
| Commodity Description |
50 CRATES AS FOLLOWS : 48 CRATES OF PRINTING MATERIA LS & 2 CARTES OF SPARE PAR TS FOR RP PRINTERS HS COD E 8485.90 / 8413.81 XXX C/ O XXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX 10 CIK 512607698 KIR IAT-G AT 7612401 ISRAEL DEC UP T O NEW YORK O NLY FURTHER ROUTING BY XXXXXXXXXXXXXX TO: X TATES =CONSIGNEE CONTINUE: TEL: +1978326107 |
| Shipper Name | STRATASYS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2 HOLZMAN HAIM STREET, PARK TAMAR |
| Address Line 2 | REHOVOT M 76124 ISRAEL |
| Consignee Name | STRATASYS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 795 JUBILEE DR |
| Address Line 2 | BOSTON MA 01960 UNITED STATES |
| Notify Party Name | ROHLIG USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1601 ESTES AVENUE |
| Address Line 2 | ELK GROVE VILLAGE IL 60007 UNITED S |
| Container Number | UETU6027633 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 5255191 |
| Seal Number 1 | 5255191 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 50 CRATES AS FOLLOWS : 48 CRATES OF PRINTING MATERIA LS & 2 CARTES OF SPARE PAR TS FOR RP PRINTERS HS COD E 8485.90 / 8413.81 XXX C/ O XXXXXXXXX XXXXXXXXXXXX 10 CIK 512607698 KIR IAT-G AT 7612401 ISRAEL DEC UP T O NEW YORK O NLY FURTHER ROUTING BY XXXXXXXXXXXXXX TO: X TATES =CONSIGNEE CONTINUE: TEL: +1978326107 |
| Additional Cargo 1 | 7 EMAIL: INTERNATIONAL.SH IPPING=STRATASYS. COM |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 534 | 2026-05-18 |
| Boston, Massachusetts | 510 | 2026-05-01 |
| Houston, Texas | 152 | 2022-12-30 |
| Norfolk, Virginia | 133 | 2025-10-31 |
| New York, New York | 81 | 2026-03-30 |
| Los Angeles, California | 57 | 2025-12-06 |
| Tacoma, Washington | 49 | 2025-06-04 |
| Long Beach, California | 48 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 46 | 2025-08-29 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2025-12-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haifa Israel | 330 | 2026-05-18 |
| Rotterdam Netherlands | 284 | 2026-05-04 |
| Valencia Spain | 156 | 2026-04-28 |
| Tampico Mexico | 112 | 2022-12-30 |
| Stade Germany | 83 | 2026-05-15 |
| Bremerhaven Germany | 82 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 70 | 2025-01-16 |
| Algeciras Spain | 66 | 2023-06-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 64 | 2025-07-04 |
| Sines Portugal | 46 | 2025-12-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stratasys Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRATASYS INC | MINNESOTA, MN 55344-200 USA 7665 EDEN PRAIRIE MN 55344 UNITED STATES | 2026-05-18 | 119 |
| STRATASYS INC | 795 JUBILEE DR BOSTON MA 01960 UNITED STATES | 2026-05-18 | 113 |
| STRATASYS INC | 2026-05-01 | 15 | |
| STRATASYS INC | 2026-05-15 | 10 | |
| STRATASYS INC | 2026-01-17 | 5 | |
| STRATASYS INC | 2026-05-04 | 5 | |
| STRATASYS INC | 2025-08-29 | 4 | |
| STRATASYS INC | 2026-05-23 | 3 | |
| STRATASYS INC | 2025-10-10 | 3 | |
| STRATASYS INC | 2025-09-17 | 2 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Stratasys Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-01 | 14 | |
| 2025-08-19 | 1 | |
| 2024-10-18 | 1 | |
| 2024-04-15 | 1 | |
| 2022-12-17 | 1 | |
| 2022-10-15 | 1 | |
| 2017-09-16 | 3 | |
| 2014-06-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||