There are a total of 305 bills of lading on file for Strategic Edge Imports LLC between November 9th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 305 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 305 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 304 |
| Notify Party Records | 76 |
| First Shipment on File | Nov 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 7 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Strategic Edge Imports LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Strategic Edge Imports LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ECOMATE INT'L CO., LTD. | Jun 2025 | 54 | 25 |
| ISODA IND. CO. LTD | Apr 2025 | 18 | 11 |
| COZY PLUS HOME TEXTILE CO.,LIMITED | May 2026 | 77 | 9 |
| EASTSIGN INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 552 | 8 |
| WEIHAI KAWA COMPOSITE PRODUCTS CO. | Apr 2026 | 267 | 4 |
| Jan 2026 | 2 | 2 | |
| Nov 2025 | 7 | 1 | |
| SERENE GLOBO INT'L CO., LIMITED | May 2026 | 20 | 1 |
| NINGBO PENGLONG DISPLAY EQUIPMENT C | May 2026 | 101 | 1 |
| HAINING JIANGSEN ARTIFICIAL GRASS C | May 2026 | 213 | 1 |
| EASTY LIMITED | Dec 2024 | 25 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strategic Edge Imports LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRATA SYSTEMS, INCORPORATED | Mar 2025 | 320 | 0 |
| STRATACACHE WAREHOUSE TROTWOOD | Apr 2026 | 194 | 4 |
| STRATASOURCE, LLC | May 2024 | 230 | 0 |
| STRATASPHERE TRADERS INC | May 2026 | 69 | 59 |
| STRATASYS INC | May 2026 | 1,623 | 28 |
| STRATAVAEW CZNSANG INC | May 2026 | 68 | 21 |
| STRATEGIC BRANDS, INC. | May 2026 | 390 | 5 |
| STRATEGIC BUSINESS GROUP | May 2026 | 200 | 5 |
| STRATEGIC CONTRACT BRANDS INC | Dec 2022 | 207 | 0 |
| STRATEGIC DISTRIBUTION LP | Jan 2025 | 1,993 | 0 |
| STRATEGIC FOODS INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 939 | 44 |
| STRATEGIC GLOBAL SOURCING LLC | May 2026 | 4,442 | 11 |
| STRATEGIC INTERNATIONAL BUSINESS SAS | Aug 2025 | 99 | 0 |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | May 2026 | 61 | 8 |
| STRATEGIC SALES PARTNERS, LLC | May 2025 | 3,763 | 0 |
| STRATEGIC SOURCING LTD | May 2026 | 1,510 | 2 |
| STRATEGIC SPORTS (BVI) LTD. | Jul 2025 | 1,577 | 0 |
| STRATEGIC SPORTS ADVANCE MANUFACTUR | May 2026 | 280 | 16 |
| STRATEGO GLOBAL CARGO SA DE CV | Oct 2023 | 132 | 0 |
| STRATEGY ENTERPRISES LIMITED | Apr 2026 | 494 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-11-27 | OOLU2766195920 | HNLTQDA25T0042 | 066E | House Bill | HNLT | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2025-11-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 10 CTN | 120 K | Container Yard | WEIHAI DINGWEI OUTDOORS TACKLE | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | CANE CTNS IRON PALLET THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2025-10-18 | HDMUSHAZPH649000 | GOAGSHA2590330 | 024E | House Bill | GOAG | 9757216 | YM WISDOM | 2025-10-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 218 K | Pier to Pier | EASTSIGN INTERNATIONAL LIMITED | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | ARAMID FIBER BLANKET |
| 2025-08-13 | COSU6423693510 | GOAGZSA2570042 | 047E | House Bill | GOAG | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2025-08-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 61 CTN | 1,163 K | House to House | JIANGMEN YIKE ELECTRONIC TECHNOLOGY | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | PHIL PATTERSON INC | ST-16-180, S.STEEL HOSE HS CODE:400922 DCP12179 FITTING HS CODE:741220 1 IRON PALLET 61 CTNS PI250317PI250508 THIS SHIPMENT CONT... |
| 2025-07-01 | COSU6419474770 | GOAGZSA2550043 | 060E | House Bill | GOAG | 9695145 | CSCL ATLANTIC OCEAN | 2025-06-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 152 CTN | 2,834 K | House to House | ECOMATE INT'L COMPANY LIMITED | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | ST-16-STR, S.STEEL HOSE ST-16-180, S.STEEL HOSE HS CODE:400922 3 IRON PALLETS 152 CTNS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACK... |
| Run Date | 2026-01-31 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-30 |
| Trade Update Date | 2026-01-11 |
| Master BOL # | COSU6440545530 |
|---|---|
| House BOL # | GOAGZSA25Q0052 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GOAG |
| Voyage # | 009E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL BAUHINIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | JIANGMEN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4967 K |
| Weight in KG | 4,967 KG |
| Quantity | 270 CTN |
| Volume | 9 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU7322150 |
| Commodity Description |
ST--STR, S.STEEL HOSE ST--, S.STEEL HOSE CTNS IRON PALLETS HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS AMS#ZSAQ SCAC: GOAG |
| Shipper Name | JIANGMEN YIKE ELECTRONIC TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | FIRST FLOOR, BLOCK 6, WEST DISTRICT |
| Address Line 2 | , NO.1 XIHU 2ND ROAD, CUISHANHU NE |
| Address Line 3 | W DISTRICT,KAIPING CITY |
| Address Line 4 | JIANGMEN GU NIL CN |
| Consignee Name | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14800 YANKEE HILL ROAD |
| Address Line 2 | BENNET NE 68317 US |
| Notify Party Name | STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14800 YANKEE HILL ROAD |
| Address Line 2 | BENNET NE 68317 US |
| Container Number | OOCU7322150 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4911188 |
| Seal Number 1 | SYA4911188 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 44G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | ST--STR, S.STEEL HOSE ST--, S.STEEL HOSE CTNS IRON PALLETS HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS AMS#ZSAQ SCAC: GOAG |
| Marks and Numbers 1 | S E I NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 149 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 90 | 2025-02-15 |
| Tacoma, Washington | 32 | 2021-07-29 |
| Seattle, Washington | 14 | 2023-09-30 |
| Miami, Florida | 7 | 2021-03-18 |
| Houston, Texas | 5 | 2022-03-18 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2014-03-04 |
| Oakland, California | 2 | 2022-03-24 |
| Wilmington, North Carolina | 2 | 2014-12-23 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2019-08-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 133 | 2024-02-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 60 | 2026-05-13 |
| Yantian China (Mainland) | 45 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 18 | 2023-04-01 |
| Qingdao China (Mainland) | 17 | 2025-11-27 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 13 | 2024-08-20 |
| Pusan South Korea | 9 | 2022-12-12 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2022-07-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2015-03-03 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 1 | 2022-12-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strategic Edge Imports LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | 14800 YANKEE HILL ROAD BENNET NE 68317 US | 2026-05-23 | 77 |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS L.L.C. | 14800 YANKEE HILL ROAD BENNET NE. 6 8317, USA BENNET NE 68317 US | 2024-02-03 | 68 |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | 2023-04-01 | 15 | |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS L.L.C. | 2024-01-27 | 12 | |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | 2022-04-06 | 11 | |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS L.L.C. | 2024-10-08 | 8 | |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS L.L.C. | 2024-04-12 | 8 | |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | 2016-05-02 | 8 | |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS L.L.C. | 2022-05-18 | 7 | |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS L.L.C. | 2025-04-26 | 6 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Strategic Edge Imports LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-09-13 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||