There are a total of 61 bills of lading on file for Strategic Parts Sourcing between March 25th, 2024 and May 12th, 2026.
Of those 61 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 61 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 61 |
| Notify Party Records | 8 |
| First Shipment on File | Mar 25th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRATEGIC PARTS SOURCING.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Strategic Parts Sourcing, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Strategic Parts Sourcing in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WELLFLY ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 2,019 | 9 |
| FASTNET CORPORATION | May 2026 | 2,102 | 8 |
| TRIPLE MERITS LIMITED | May 2026 | 317 | 7 |
| CHIA DA FASTENER CO., LTD. | May 2026 | 1,414 | 6 |
| BOLT MFG.TRADE LTD. | May 2026 | 760 | 6 |
| WAY FAST INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 412 | 5 |
| NINGBO HUAYI IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 6,869 | 5 |
| PAR EXCELLENCE INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 690 | 4 |
| NINGBO YAXUN HARDWARE CO.,LTD | May 2026 | 382 | 3 |
| C & H INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 2,361 | 3 |
| WIN FASTENER CORP. | Apr 2026 | 410 | 2 |
| SHIN-MONE SCREW CO., LTD. | May 2026 | 921 | 1 |
| PATTA INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 185 | 1 |
| JIAXING GOODWAY TRADING CO.,LTD | May 2026 | 611 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strategic Parts Sourcing.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRATASYS INC | May 2026 | 1,623 | 28 |
| STRATAVAEW CZNSANG INC | May 2026 | 68 | 21 |
| STRATEGIC BRANDS, INC. | May 2026 | 390 | 5 |
| STRATEGIC BUSINESS GROUP | May 2026 | 200 | 5 |
| STRATEGIC CONTRACT BRANDS INC | Dec 2022 | 207 | 0 |
| STRATEGIC DISTRIBUTION LP | Jan 2025 | 1,993 | 0 |
| STRATEGIC EDGE IMPORTS LLC | May 2026 | 305 | 2 |
| STRATEGIC FOODS INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 939 | 44 |
| STRATEGIC GLOBAL SOURCING LLC | May 2026 | 4,442 | 11 |
| STRATEGIC INTERNATIONAL BUSINESS SAS | Aug 2025 | 99 | 0 |
| STRATEGIC SALES PARTNERS, LLC | May 2025 | 3,763 | 0 |
| STRATEGIC SOURCING LTD | May 2026 | 1,510 | 2 |
| STRATEGIC SPORTS (BVI) LTD. | Jul 2025 | 1,577 | 0 |
| STRATEGIC SPORTS ADVANCE MANUFACTUR | May 2026 | 280 | 16 |
| STRATEGO GLOBAL CARGO SA DE CV | Oct 2023 | 132 | 0 |
| STRATEGY ENTERPRISES LIMITED | Apr 2026 | 494 | 3 |
| STRATEGY FOOD, INC. | May 2026 | 423 | 20 |
| STRATFORD GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 118 | 101 |
| STRATIC GLOBAL SOURCING | Jan 2026 | 225 | 0 |
| STRATO, INC. | May 2026 | 2,560 | 27 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | EGLV003600418273 | SGLSTPES002797 | 032E | House Bill | SGLS | 9850599 | EVER FUTURE | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 137 CTN | 2,441 K | House to House | CHIA DA FASTENER | STRATEGIC PARTS SOURCING | FASTENERS HS CODE 7318.29 | |
| 2026-05-01 | CMDUCHN3203974 | SGLSSHA35213490 | 058E | House Bill | SGLS | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 144 CTN | 1,758 K | Pier to Pier | BOLT MFG.TRADE LTD | STRATEGIC PARTS SOURCING | NUTS | |
| 2026-04-06 | SMLMSHSB5BR78200 | SHPT83541086 | 2602E | House Bill | SHPT | 9409027 | SM PORTLAND | 2026-04-03 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 64 PKG | 1,289 KG | Container Station | TRIPLE MERITS LIMITED | STRATEGIC PARTS SOURCING | SCAN GLOBAL LOGISTIC | MACHINE SCREW |
| 2026-04-04 | EGLV003600257474 | SGLSTPES001588 | 009E | House Bill | SGLS | 9935284 | EVER MILD | 2026-04-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 58 CTN | 982 K | House to House | WELLFLY ENTERPRISE CO | STRATEGIC PARTS SOURCING | SCREWS&SPACERS | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | EGLV003600418265 |
|---|---|
| House BOL # | SGLSTPES002800 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SGLS |
| Voyage # | 032E |
| IMO # | 9850599 |
| Vessel Name | EVER FUTURE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5526 K |
| Weight in KG | 5,526 KG |
| Quantity | 351 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU6560720 |
| Commodity Description |
PART NO.1006152-S2 25 X 28MM SPACER SLOT 100 8-1010 PLAIN PER DRAWING DATED 12/12/22,REV 0 02(2/23/23) 7318.29.0000 18 X 9MM SPACER THRE ADED PLAIN PER DRAWING DATED |
| Shipper Name | WAY FAST INTERNATIONAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 18F-4, NO.248, SEC.2, YONGHUA RD |
| Address Line 3 | ANPING DISTRICT, TAINAN CITY |
| City | TAINAN |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | STRATEGIC PARTS SOURCING |
|---|---|
| Address Line 1 | 1201 WEST MORSE AVENUE |
| City | ELK GROVE VILLAGE |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60007 |
| Country Code | US |
| Container Number | TXGU6560720 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCNAC7174 |
| Seal Number 1 | EMCNAC7174 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PART NO.1006152-S2 25 X 28MM SPACER SLOT 100 8-1010 PLAIN PER DRAWING DATED 12/12/22,REV 0 02(2/23/23) 7318.29.0000 18 X 9MM SPACER THRE ADED PLAIN PER DRAWING DATED |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 51 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 7 | 2026-05-01 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2026-01-16 |
| Seattle, Washington | 1 | 2026-04-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 33 | 2026-05-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2026-05-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2026-01-26 |
| Taibei China (Taiwan) | 5 | 2025-08-01 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-02-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strategic Parts Sourcing that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 10475 CROSSPOINT BLVD SUITE 250 INDIANAPOLIS IN US | 2026-05-14 | 37 |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 10475 CROSSPOINT BLVD SUITE 250 INDIANAPOLIS, IN 46256 US | 2026-01-15 | 9 |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 2026-05-08 | 2 | |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 2025-11-25 | 1 | |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 2026-04-06 | 1 | |
| STRATEGIC PARTS SOURCING INC | 2025-09-10 | 5 | |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 2025-05-20 | 2 | |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 2024-06-11 | 1 | |
| STRATEGIC PARTS SOURCING | 2024-10-29 | 1 | |
| STRATEGIC PARTS SOURCING INC | 2026-01-26 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||