There are a total of 718 bills of lading on file for Straton Technologies Ltd between November 6th, 2025 and April 16th, 2026.
Of those 718 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 254 were within the past 90 days.
| Total Records | 718 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 699 |
| Notify Party Records | 19 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 254 |
| Records in the Past Year | 718 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRATON TECHNOLOGIES LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Straton Technologies Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Straton Technologies Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BESTQI INNOVATION (HONG KONG) TECHN | May 2026 | 10,364 | 656 |
| ANHUI HONGJIE ERGONOMIC TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 295 | 25 |
| AOGER TECHNOLOGY PTE. LTD | May 2026 | 652 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Straton Technologies Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRATEGIC SPORTS (BVI) LTD. | Jul 2025 | 1,577 | 0 |
| STRATEGIC SPORTS ADVANCE MANUFACTUR | May 2026 | 280 | 16 |
| STRATEGO GLOBAL CARGO SA DE CV | Oct 2023 | 132 | 0 |
| STRATEGY ENTERPRISES LIMITED | Apr 2026 | 494 | 3 |
| STRATEGY FOOD, INC. | May 2026 | 423 | 20 |
| STRATFORD GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 118 | 101 |
| STRATIC GLOBAL SOURCING | Jan 2026 | 225 | 0 |
| STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | May 2026 | 101 | 34 |
| STRATO, INC. | May 2026 | 2,560 | 27 |
| STRATOKIX INC | Mar 2026 | 142 | 16 |
| STRATOS CERAMICOS SLU | Oct 2021 | 119 | 0 |
| STRATOS TRADE LLC | May 2026 | 272 | 113 |
| STRATOVEN INC | Apr 2026 | 192 | 60 |
| STRATTEC | Mar 2026 | 121 | 2 |
| STRATTEC DE MEXICO, S.A. DE C.V. | May 2026 | 1,540 | 72 |
| STRATTEC EL PASO WAREHOUSE | Apr 2026 | 581 | 1 |
| STRATTEC POWER ACCESS | May 2026 | 1,312 | 13 |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | May 2026 | 6,676 | 185 |
| STRATTON HOME | Jun 2022 | 872 | 0 |
| STRATTON HOME DECOR | Feb 2024 | 601 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 | MAEU264720691 | AMZDCN26MNKU4CF6 | 610E | House Bill | AMZD | 9726671 | MAERSK STADELHORN | 2026-04-16 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 262 CTN | 2,667 KG | STRATON TECHNOLOGIES LTD | GARDEN CART MONITOR MOUNT PRINTER STAND TV MOUNT WALL MOUNT COAT RACK WALL MOUNTED SHELVES | |||
| 2026-04-17 | MAEU721301222 | AMZDCN26UZR3M6Y6 | 610E | House Bill | AMZD | 9726671 | MAERSK STADELHORN | 2026-04-16 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 303 CTN | 2,416 KG | Container Yard | STRATON TECHNOLOGIES LTD | COAT RACK MONITOR RISER STAND SIDE TABLE UTILITY CART WALL MOUNTED SHELVES | ||
| 2026-04-17 | MAEU721301222 | AMZDCN26LTFY35OS | 610E | House Bill | AMZD | 9726671 | MAERSK STADELHORN | 2026-04-16 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 225 KG | Container Yard | STRATON TECHNOLOGIES LTD | SIDE TABLE WALL MOUNTED SHELVES | ||
| 2026-04-13 | EGLV143666167983 | AMZDCN26MAQSK6CO | 1255E | House Bill | AMZD | 9850575 | EVER FOREVER | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,177 CTN | 7,566 KG | BESTQI INNOVATION (HONGKONG) TECHNO | STRATON TECHNOLOGIES LTD | FLOOR TV STAND MONITOR MOUNT TV MOUNT WALL MOUNT COAT RACK | ||
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | MAEU264720692 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26TYGTTJ5Q |
| Manifest Number | 523717 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 610E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK STADELHORN |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9543 KG |
| Weight in KG | 9,543 KG |
| Quantity | 1503 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSKU0976791 |
| Commodity Description |
FLOOR TV STAND MONITOR MOUNT TV MOUNT |
| Consignee Name | STRATON TECHNOLOGIES LTD C/O FBA |
|---|---|
| Address Line 1 | 2150 US HWY 70 BUSINESS WEST |
| City | SMITHFIELD |
| State Province | NC |
| Zip Code | 27577 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSKU0976791 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN3898702 |
| Seal Number 1 | CN3898702 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FLOOR TV STAND MONITOR MOUNT TV MOUNT |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 289 | 2026-04-01 |
| Newark, New Jersey | 138 | 2026-04-13 |
| Oakland, California | 101 | 2026-03-28 |
| Tacoma, Washington | 76 | 2026-03-19 |
| Long Beach, California | 36 | 2026-03-18 |
| Norfolk, Virginia | 36 | 2026-03-11 |
| Savannah, Georgia | 32 | 2026-04-17 |
| Seattle, Washington | 10 | 2026-03-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 224 | 2026-03-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 178 | 2026-04-17 |
| Yantian China (Mainland) | 115 | 2026-04-02 |
| Xiamen China (Mainland) | 89 | 2026-04-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 48 | 2026-04-01 |
| Pusan South Korea | 45 | 2026-04-09 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 19 | 2026-03-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Straton Technologies Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 1568 N LINDEN AVE RIALTO CA 92376 US | 2026-03-27 | 75 |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 24300 NANDINA AVE MORENO VALLEY CA 92551 US | 2026-04-01 | 69 |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-03-19 | 66 | |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-04-17 | 59 | |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-04-13 | 49 | |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-03-26 | 40 | |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-04-07 | 39 | |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-03-19 | 35 | |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-03-24 | 34 | |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | 2026-03-05 | 22 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||