There are a total of 101 bills of lading on file for Strato Technology Solutions LLC between March 16th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 101 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 34 were within the past 90 days.
| Total Records | 101 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 86 |
| Notify Party Records | 15 |
| First Shipment on File | Mar 16th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 34 |
| Records in the Past Year | 92 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Strato Technology Solutions LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Strato Technology Solutions LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QING DAO AT MACHINERY IMPORT & EXPO | May 2026 | 168 | 30 |
| MEIDE GROUP LINYI CO., LTD. | May 2026 | 527 | 18 |
| STRATO, INC. | May 2026 | 2,560 | 15 |
| KHARAGPUR METAL REFORMING INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 249 | 15 |
| JOC MACHINERY COMPANY LIMITED | May 2026 | 3,882 | 14 |
| SIX AXIS ENG LLP | Apr 2026 | 38 | 3 |
| Apr 2026 | 5 | 3 | |
| CRRC GUIYANG CO.,LTD. | May 2026 | 397 | 3 |
| CHANGSHU SHENGDA METAL PRODUCTS CO | May 2026 | 165 | 3 |
| RIZHAO HONGYU ELECTRIC APPLIANCE CO | May 2026 | 196 | 2 |
| YIHUA SEALING PRODUCTS HAIAN CO., LTD | May 2026 | 185 | 1 |
| May 2026 | 1 | 1 | |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| QINGDAO INDUSTRIAL SOURCE TRADING C | May 2026 | 509 | 1 |
| QINGDAO HERALD MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 409 | 1 |
| NANTONG TIEKE RAILWAY MACHINERY MAN | Oct 2025 | 21 | 1 |
| JIANGSHAN CITY JIANGSHANHU PRECISIO | Apr 2026 | 28 | 1 |
| Feb 2026 | 1 | 1 | |
| CHONGQING DAZU TONGDA RAILWAY VEHICLE FITTING CO LTD | Apr 2026 | 51 | 1 |
| CHANGZHOU FOREIGN TRADE CORP. | May 2026 | 3,837 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strato Technology Solutions LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRATEGIC SALES PARTNERS, LLC | May 2025 | 3,763 | 0 |
| STRATEGIC SOURCING LTD | May 2026 | 1,510 | 2 |
| STRATEGIC SPORTS (BVI) LTD. | Jul 2025 | 1,577 | 0 |
| STRATEGIC SPORTS ADVANCE MANUFACTUR | May 2026 | 280 | 16 |
| STRATEGO GLOBAL CARGO SA DE CV | Oct 2023 | 132 | 0 |
| STRATEGY ENTERPRISES LIMITED | Apr 2026 | 494 | 3 |
| STRATEGY FOOD, INC. | May 2026 | 423 | 20 |
| STRATFORD GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 118 | 101 |
| STRATIC GLOBAL SOURCING | Jan 2026 | 225 | 0 |
| STRATO, INC. | May 2026 | 2,560 | 27 |
| STRATOKIX INC | Mar 2026 | 142 | 16 |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | Apr 2026 | 718 | 254 |
| STRATOS CERAMICOS SLU | Oct 2021 | 119 | 0 |
| STRATOS TRADE LLC | May 2026 | 272 | 113 |
| STRATOVEN INC | Apr 2026 | 192 | 60 |
| STRATTEC | Mar 2026 | 121 | 2 |
| STRATTEC DE MEXICO, S.A. DE C.V. | May 2026 | 1,540 | 72 |
| STRATTEC EL PASO WAREHOUSE | Apr 2026 | 581 | 1 |
| STRATTEC POWER ACCESS | May 2026 | 1,312 | 13 |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | May 2026 | 6,676 | 185 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | COSU6447275990 | EXDO62Y0285522 | 069E | House Bill | EXDO | 9622617 | OOCL FRANCE | 2026-05-18 | NEW YORK, NEW YORK | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1 CRT | 160 KG | House to House | SHANDONG HEZE DETONG NEW MATERIAL T | STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | RAILROAD AIR BRAKE SHOE HTS: 8607210000 | |
| 2026-05-19 | COSU6447275990 | EXDO62Y0285441 | 069E | House Bill | EXDO | 9622617 | OOCL FRANCE | 2026-05-18 | NEW YORK, NEW YORK | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 71 CTN | 1,915 KG | House to House | MEIDE GROUP LINYI | STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | DUCTILE IRON RAILROAD COMPONENTS HTS: 86079990 | |
| 2026-05-05 | MEDUWR180029 | EXDO6396034304 | 615N | House Bill | EXDO | 9398371 | MSC IVANA | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 25 PKG | 16,322 KG | House to House | CRRC GUIYANG | STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | STEEL OUTER SPRING HTS: | |
| 2026-04-28 | COSU6448014240 | EXDO62Y0285620 | 116E | House Bill | EXDO | 9355563 | COSCO KAOHSIUNG | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 25 CTN | 438 KG | House to House | MEIDE GROUP LINYI | STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | DUCTILE IRON RAILROAD COMPONENTS HTS: | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | COSU6451235140 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO62Y0287364 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 082E |
| IMO # | 9645920 |
| Vessel Name | CSCL SOUTH CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 481 KG |
| Weight in KG | 481 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9254305 |
| Commodity Description |
TOP LOCK LIFT ASSEMBLY HTS: 870830 |
| Shipper Name | QING DAO AT MACHINERY IMPORT & EXPO |
|---|---|
| Address Line 1 | 163# XIA ZHUANG ROAD |
| Address Line 2 | LI CANG DISTRICT |
| Address Line 3 | QINGDAO, SHANDONG 266000 CN |
| Consignee Name | STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 49 STOUTS LANE SUITE 7 |
| Address Line 2 | MOMOUTH JUNCTION NJ 08852 US |
| Container Number | OOCU9254305 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NF058546 |
| Seal Number 1 | NF058546 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TOP LOCK LIFT ASSEMBLY HTS: 870830 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 42 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 29 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 15 | 2026-04-28 |
| New York, New York | 7 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 6 | 2026-02-24 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-10-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 47 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 15 | 2026-04-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 15 | 2026-04-01 |
| Colombo Sri Lanka | 9 | 2026-04-28 |
| Singapore Singapore | 6 | 2026-03-28 |
| Mundra India | 4 | 2025-10-16 |
| Jawaharlal Nehru India | 3 | 2026-04-28 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-05-05 |
Below are the top 3 company names and addresses for Strato Technology Solutions LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | 49 STOUTS LANE SUITE 7 MOMOUTH JUNCTION NJ 08852 US | 2026-05-23 | 82 |
| STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | 49 STOUTS LANE, SUITE 7, MONMOUTH JUNCTION , NJ 08852, UNITED STATES | 2026-04-28 | 15 |
| STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | 2026-02-10 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||