There are a total of 6,676 bills of lading on file for Strattec Security Corporation between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 6,676 bills of lading, 51 were within the past 30 days and 185 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,676 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 6,051 |
| Notify Party Records | 3,164 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 51 |
| Records in Last 90 Days | 185 |
| Records in the Past Year | 1,011 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRATTEC SECURITY CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Strattec Security Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Strattec Security Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WITTE NEJDEK SPOL. S R.O. | May 2026 | 2,065 | 357 |
| FAWN-NEWTEC LIMITED | May 2026 | 1,091 | 184 |
| BOURNS (DONGGUAN) ELECTRONICS CO. | Apr 2026 | 696 | 182 |
| METHODE ELECTRONICS INC. | May 2026 | 7,567 | 166 |
| HRONOVSKY S.R.O. | May 2026 | 430 | 166 |
| TAIGENE ELECTRIC MACHINERY CO., LTD | May 2026 | 4,041 | 144 |
| GUANGDONG ZHAOQING L&V CO.,LTD | May 2026 | 969 | 141 |
| SUZHOU IBOSS ELECTRIC CO LTD | Apr 2026 | 182 | 138 |
| L&C CHANGSHA CABLE INDUSTRIES LTD | May 2026 | 1,176 | 132 |
| SUZHOU KINGFISH TOOLING CO.,LTD | Apr 2026 | 177 | 109 |
| SHANGHAI TEXTILE DECORATION CORP | May 2026 | 6,375 | 103 |
| JIANGSU ACEWAY PLASTIC TECHNOLOGY C | May 2026 | 237 | 82 |
| GRAND RAPIDS CONTROLS (QINGDAO) LLC | May 2026 | 681 | 81 |
| ABATEK (ASIA) PUBLIC COMPANY LIMITED | May 2026 | 361 | 80 |
| SUNWAY TECHNOLOGY TRADING | Apr 2026 | 773 | 78 |
| ABATEK ASIA CO LTD | Jun 2024 | 321 | 72 |
| WITTE AUTOMOTIVE BULGARIA EOOD | May 2026 | 1,385 | 66 |
| VAST CHINA CO., LTD. | Aug 2025 | 329 | 62 |
| MOLDTRON TECHNOLOGY SUZHOU CO LTD | May 2026 | 253 | 55 |
| EUWIRO FORMDREHTEILE GMBH | Apr 2026 | 141 | 54 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strattec Security Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRATO TECHNOLOGY SOLUTIONS LLC | May 2026 | 101 | 34 |
| STRATOKIX INC | Mar 2026 | 142 | 16 |
| STRATON TECHNOLOGIES LTD | Apr 2026 | 718 | 254 |
| STRATOS CERAMICOS SLU | Oct 2021 | 119 | 0 |
| STRATOS TRADE LLC | May 2026 | 272 | 113 |
| STRATOVEN INC | Apr 2026 | 192 | 60 |
| STRATTEC | Mar 2026 | 121 | 2 |
| STRATTEC DE MEXICO, S.A. DE C.V. | May 2026 | 1,540 | 72 |
| STRATTEC EL PASO WAREHOUSE | Apr 2026 | 581 | 1 |
| STRATTEC POWER ACCESS | May 2026 | 1,312 | 13 |
| STRATTON HOME | Jun 2022 | 872 | 0 |
| STRATTON HOME DECOR | Feb 2024 | 601 | 0 |
| STRATTON METAL RESOURCES LTD | Mar 2026 | 204 | 1 |
| STRATTON PICTURE AND MIRRORS | Jun 2023 | 467 | 0 |
| STRATUS COMMERCE GROUP INC | Apr 2026 | 70 | 10 |
| STRATUS METALS INC. | Mar 2025 | 206 | 0 |
| STRATUS SOLUTIONS INC | May 2026 | 197 | 146 |
| STRATUS SURFACES | Mar 2024 | 295 | 0 |
| STRATUSLEE INC | Mar 2026 | 108 | 14 |
| STRATUSSYN INC | May 2026 | 220 | 44 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | HLCUSHA2512GNGX1 | BANQ1074443311 | 620E | House Bill | BANQ | GEORG MAERSK | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 96 CTN | 428 K | House to House | SUZHOU IBOSS ELECTRIC NO | STRATTEC SECURITY CORPORATION | STRATTEC DE MEXICO, S.A. DE C.V. | CONNECTOR IBS20260414A HS CODE:87089900 | |
| 2026-05-27 | HLCUSHA2512GNGX1 | BANQ1074583594 | 620E | House Bill | BANQ | GEORG MAERSK | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 72 CTN | 321 K | House to House | SUZHOU IBOSS ELECTRIC NO | STRATTEC SECURITY CORPORATION | STRATTEC DE MEXICO, S.A. DE C.V. | CONNECTOR IBS20260514CA HS CODE:87089900 PO:C025075 3PKG=72CTNS | |
| 2026-05-26 | COSU6451687541 | GBWQ6041308459 | 084E | House Bill | GBWQ | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 36 CTN | 250 KG | Container Station | T.D.S. (HONG KONG) LIMITED | STRATTEC SECURITY CORPORATION | SOLENOIDINV NO.HK260558P/O NO. C023959( 36 CT NS PACKED IN 1PLTS) SCAC NO. GBWQAMS HB/L:604 1308459 | |
| 2026-05-26 | COSU6451687541 | GBWQ6041307226 | 084E | House Bill | GBWQ | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 96 CTN | 348 KG | Container Station | FAWN-NEWTEC LTD | STRATTEC SECURITY CORPORATION | 96CTNS PACKED IN 2 PLASTIC PALLETSPLASTIC PAR TS FOR RADIO CASSETTEHTS.3926.90.9980SCAC NO. GBWQAMS HB/L:6041307226 | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | CMDUTWN1029691 |
|---|---|
| House BOL # | GBWQ6041305840 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBWQ |
| Voyage # | 0E1MA |
| IMO # | 9935272 |
| Vessel Name | EVER MEMO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TAIPEI |
| Foreign Port of Lading | TAIBEI CHINA (TAIWAN) (58304) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 31232 KG |
| Weight in KG | 31,232 KG |
| Quantity | 68 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
CMAU1186379 TEMU6421867 |
| Commodity Description |
RU PSD RH MOTOR 5926736AE (APSDR/RU-RH) / E00 4888 RU PSD RH MOTOR 5926736AE (APSDR/RU-RH) / E00 4888 |
| Shipper Name | TAIGENE ELECTRIC MACHINERY CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7F,NO.346,SEC.3,NANKING E.ROAD., |
| City | TAIPEI CITY |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +886227814171 |
| Consignee Name | STRATTEC SECURITY CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 12170 ROJAS DR |
| City | EL PASO |
| Zip Code | 79936 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19157786657 |
| Consignee Name | STRATTEC SECURITY CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 12170 ROJAS DR |
| City | EL PASO |
| Zip Code | 79936 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JESUS.VARELA@STRATTEC.COM |
| Notify Party Name | VALOR VICTORIA LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 5675 26TH AVE S. SUITE 104, #402 |
| City | FARGO |
| State Province | ND |
| Zip Code | 58104 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16125678277 |
| Notify Party Name | VALOR VICTORIA LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 5675 26TH AVE S. SUITE 104, #402 |
| City | FARGO |
| State Province | ND |
| Zip Code | 58104 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LKERL@VALORVICTORIA.COM |
| Container Number | CMAU1186379 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M6242809 |
| Seal Number 1 | M6242809 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | RU PSD RH MOTOR 5926736AE (APSDR/RU-RH) / E00 4888 |
| Marks and Numbers 1 | STRATTEC POWER??ACCESS EL PASO??MADE IN TAIWA N??R.O.C.???? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 850131 | 00000000 | 0000013272 KG |
| Container Number | TEMU6421867 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M6249492 |
| Seal Number 1 | M6249492 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | RU PSD RH MOTOR 5926736AE (APSDR/RU-RH) / E00 4888 |
| Marks and Numbers 1 | STRATTEC POWER??ACCESS EL PASO??MADE IN TAIWA N??R.O.C.???? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 850131 | 00000000 | 0000017960 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 2,272 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 2,207 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 2,102 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 43 | 2025-11-21 |
| New York, New York | 29 | 2026-05-12 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2017-12-20 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2021-08-17 |
| Charleston, South Carolina | 5 | 2016-08-24 |
| Houston Intercontinental Airport, Houston, Texas | 2 | 2014-08-13 |
| Galveston, Texas | 1 | 2017-03-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,352 | 2026-05-21 |
| Bremerhaven Germany | 1,128 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 1,081 | 2026-04-20 |
| Stade Germany | 756 | 2025-02-01 |
| Yantian China (Mainland) | 451 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 406 | 2026-05-16 |
| Anvers Belgium | 312 | 2024-08-27 |
| Laem Chabang Thailand | 203 | 2026-05-12 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 187 | 2026-05-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 170 | 2026-05-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strattec Security Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 12170 ROJAS DR STE.E EL PASO TX 79936-776 US | 2026-05-23 | 1,584 |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 12170 ROJAS RD SUITE E EL PASO TX 79936 USA | 2026-03-10 | 198 |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2026-05-23 | 90 | |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2025-11-06 | 48 | |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2026-01-24 | 36 | |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2025-10-28 | 36 | |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2025-11-18 | 25 | |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2026-05-01 | 19 | |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2026-04-23 | 16 | |
| STRATTEC SECURITY CORPORATION | 2026-05-12 | 14 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Strattec Security Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 94 | |
| 2026-05-11 | 9 | |
| 2026-04-23 | 1 | |
| 2024-05-27 | 2 | |
| 2023-04-14 | 17 | |
| 2023-03-14 | 311 | |
| 2022-10-03 | 256 | |
| 2022-10-03 | 228 | |
| 2022-07-07 | 20 | |
| 2017-11-15 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Strattec Security Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 79 | |
| 2025-11-17 | 14 |