There are a total of 166 bills of lading on file for SYM-AGRO, Inc between December 22nd, 2012 and May 9th, 2026.
Of those 166 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 166 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 187 |
| Notify Party Records | 65 |
| First Shipment on File | Dec 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYM-AGRO, INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with SYM-AGRO, Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with SYM-AGRO, Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CEVA | May 2026 | 6,267 | 39 |
| ASFERTGLOBAL LDA | May 2026 | 38 | 24 |
| SEIPASA, S.A. | Jan 2026 | 142 | 23 |
| Apr 2026 | 5 | 3 | |
| GARLAND TRANSPORT SOLUTIONS LDA | May 2026 | 992 | 1 |
| ALTA LABORATORIES LIMITED | Apr 2026 | 332 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SYM-AGRO, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYLVAMO NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 525 | 114 |
| SYLVAMO SWEDEN AB | May 2026 | 264 | 53 |
| SYLVAN AMERICA INC | May 2026 | 748 | 14 |
| SYLVAN HORST B.V. | Feb 2026 | 158 | 1 |
| SYLVAN PLACE ENTERPRISES CORP | May 2026 | 610 | 27 |
| SYLVAN SPORT | May 2026 | 180 | 3 |
| SYLVANIX OUTDOOR PRODUCTS, INC. | May 2026 | 652 | 14 |
| SYLVIA HAZELL | Nov 2024 | 106 | 0 |
| SYLVIE | Apr 2026 | 148 | 1 |
| SYLVIN TECHNOLOGIES, INC | Sep 2024 | 109 | 0 |
| SYM -PAC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 571 | 9 |
| SYMACH B.V. | Apr 2026 | 241 | 10 |
| SYMBIA FULFILLMENT SERVICES OF NEVA | May 2026 | 261 | 19 |
| SYMBIO-ONE, LLC | May 2026 | 208 | 20 |
| SYMBIONT LOGISTICS, LLC | May 2026 | 113 | 6 |
| SYMBIOTE STUDIOS LLC | May 2026 | 316 | 12 |
| SYMBOL GIFT INC. | May 2026 | 448 | 4 |
| SYMBOLIC INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 270 | 2 |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | May 2026 | 1,394 | 68 |
| SYMBOTIC | May 2026 | 1,729 | 130 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | MAEU265699533 | 613E | Regular Bill | MAEU | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-04-29 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 42 CTN | 76,350 LB | Container Yard | ASFERTGLOBAL | SYMAGRO INC | SYMAGRO INC | ECKOSIL SHIELD . | |
| 2026-04-28 | HLCUBO12603APTJ3 | CUIACTLMU2513109 | 6112 | House Bill | CUIA | 9450428 | NAGOYA EXPRESS | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 40 PKG | 1,091 K | House to House | ALTA LABORATORIES LIMITED | SYM-AGRO,INC | SODIUM SALICYLATE . | |
| 2026-04-04 | MAEU265699584 | 612W | In-bond Automated | MAEU | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-04-03 | NEWARK, NEW JERSEY | TANGIER MOROCCO | 17 CTN | 37,778 LB | Container Yard | ASFERTGLOBAL | SYMAGRO INC | SYMAGRO INC | ECKSOSIL SHIELD . | |
| 2026-04-03 | MAEU263060135 | BWMPBWPT2500243A | 607E | House Bill | BWMP | 9359014 | GUTHORN MAERSK | 2026-04-02 | OAKLAND, CALIFORNIA | LISBOA PORTUGAL | 84 PKG | 74,697 K | Container Yard | CEV SA | SYM AGRO INC | PROBLAB VERDE HS | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | MEDUR4176836 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 613A |
| IMO # | 9756731 |
| Vessel Name | MSC CARLOTTA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SINES |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17628 K |
| Weight in KG | 17,628 KG |
| Quantity | 298 BOX |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU5852216 |
| Commodity Description |
ECKOSIL 265 GAL STATUS N |
| Shipper Name | ASFERTGLOBAL LDA |
|---|---|
| Address Line 1 | RUA NOVA DA CEE - PEROFILHO |
| Address Line 2 | VARZEA 14 2005-008 PORTUGAL |
| Consignee Name | SYM-AGRO, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 111 SO. COURT STREET., SUITE 206 |
| Address Line 2 | VISALIA CA 93291 UNITED STATES |
| Notify Party Name | MANUPORT LOGISTICS USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 7955 NW 12TH ST STE 309 |
| Address Line 2 | DORAL FL 33126 UNITED STATES |
| Container Number | TGBU5852216 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ21404723 |
| Seal Number 1 | FJ21404723 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ECKOSIL 265 GAL STATUS N |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 75 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 24 | 2025-08-19 |
| Norfolk, Virginia | 21 | 2025-02-12 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2026-04-28 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2013-06-10 |
| Long Beach, California | 6 | 2022-06-29 |
| New York, New York | 4 | 2022-07-18 |
| Los Angeles, California | 4 | 2016-04-01 |
| Miami, Florida | 3 | 2024-04-24 |
| Houston, Texas | 3 | 2023-04-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Valencia Spain | 51 | 2025-07-22 |
| Sines Portugal | 25 | 2026-05-11 |
| Rotterdam Netherlands | 20 | 2025-03-27 |
| Las Salinas Chile | 14 | 2014-06-23 |
| Jawaharlal Nehru India | 10 | 2026-04-28 |
| Coryton United Kingdom | 9 | 2025-02-12 |
| Hamble United Kingdom | 5 | 2026-03-02 |
| Algeciras Spain | 4 | 2024-02-01 |
| Lisboa Portugal | 3 | 2026-04-03 |
| Leixoes Portugal | 3 | 2026-02-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for SYM-AGRO, Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYM-AGRO, INC | 111 SO. COURT STREET., SUITE 206 VISALIA CA 93291 UNITED STATES | 2026-05-11 | 37 |
| SYM-AGRO INC | 111 S COURT ST. SUITE 206 VISALIA CA 93291 US TAMMY@SYM-AGRO.COM | 2025-07-22 | 19 |
| SYM-AGRO INC | 2025-07-22 | 19 | |
| SYM-AGRO, INC | 2015-03-16 | 16 | |
| SYM-AGRO | 2024-11-28 | 14 | |
| SYM-AGRO INC | 2013-06-10 | 7 | |
| SYM-AGRO, INC. | 2020-06-29 | 6 | |
| SYM-AGRO INC | 2026-03-02 | 5 | |
| SYM AGRO INC | 2022-01-27 | 4 | |
| SYM-AGRO INC | 2017-02-25 | 3 |
Below are the top 8 phone numbers on file for SYM-AGRO, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-30 | 25 | |
| 2024-03-11 | 3 | |
| 2023-01-31 | 2 | |
| 2022-03-30 | 25 | |
| 2022-03-16 | 1 | |
| 2020-06-29 | 7 | |
| 2016-03-22 | 1 | |
| 2013-04-15 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for SYM-AGRO, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-08-06 | 2 | |
| 2016-05-13 | 1 |