There are a total of 1,394 bills of lading on file for Symbolsink Co., Ltd. between February 7th, 2014 and May 17th, 2026.
Of those 1,394 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 68 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,394 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,347 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 84 |
| First Shipment on File | Feb 7th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 68 |
| Records in the Past Year | 292 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYMBOLSINK CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Symbolsink Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Symbolsink Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AZ IMPORTS, LLC | May 2026 | 1,461 | 353 |
| TRITON STONE GROUP OF NEW ORLEANS | May 2026 | 18,012 | 310 |
| MIDWEST TILE MARBLE & GRANITE INC | May 2026 | 4,065 | 39 |
| BB INDUSTRIES LLC | May 2026 | 135 | 35 |
| GMR QUALITY STONE PRODUCTS | May 2026 | 83 | 32 |
| PRO TOPS INC | May 2026 | 180 | 24 |
| CHARIOT WHOLESALE LLC | Jan 2025 | 128 | 23 |
| EASTERN KITCHEN SUPPLY | Apr 2026 | 54 | 22 |
| FOLIOT FURNITURE PACIFIC INC | May 2026 | 1,476 | 16 |
| PACIFIC ENTERPRISES | May 2026 | 615 | 10 |
| CHARIOT INC | Nov 2025 | 84 | 10 |
| USA DREAM STONE LLC | Mar 2026 | 64 | 8 |
| SPARME LLC | May 2026 | 276 | 7 |
| CRIMSON COVE INNOVATIONS INC | Dec 2025 | 13 | 6 |
| MARBLE WORKS, INC | Apr 2026 | 122 | 5 |
| EAST COAST CONSTRUCTION SUPPLY INC | May 2026 | 142 | 5 |
| BELLA CORE | Oct 2025 | 427 | 5 |
| REMANUFACTURING AND DESIGN GROUP LL | Apr 2026 | 165 | 4 |
| PRIME CHOICE LTD | May 2024 | 80 | 4 |
| GRANQUARTZ L.P. | Mar 2026 | 316 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Symbolsink Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYLVIN TECHNOLOGIES, INC | Sep 2024 | 109 | 0 |
| SYM -PAC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 571 | 9 |
| SYM-AGRO, INC | May 2026 | 166 | 8 |
| SYMACH B.V. | Apr 2026 | 241 | 10 |
| SYMBIA FULFILLMENT SERVICES OF NEVA | May 2026 | 261 | 19 |
| SYMBIO-ONE, LLC | May 2026 | 208 | 20 |
| SYMBIONT LOGISTICS, LLC | May 2026 | 113 | 6 |
| SYMBIOTE STUDIOS LLC | May 2026 | 316 | 12 |
| SYMBOL GIFT INC. | May 2026 | 448 | 4 |
| SYMBOLIC INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 270 | 2 |
| SYMBOTIC | May 2026 | 1,729 | 130 |
| SYMCO INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 241 | 6 |
| SYMCOM INC | Apr 2026 | 589 | 1 |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | May 2026 | 1,277 | 20 |
| SYMETAL S.A. | May 2026 | 1,018 | 8 |
| SYMINGTON FAMILY | Apr 2026 | 65 | 1 |
| SYMINGTON FAMILY ESTATES, VINHOS LD | May 2026 | 2,162 | 27 |
| SYMINGTONS LTD | May 2024 | 164 | 0 |
| SYMMETRY SURGICAL INC | Jun 2024 | 405 | 0 |
| SYMMONS | Mar 2023 | 1,643 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | CMDUXIA1815534 | 0GBFS | Regular Bill | CMDU | 9629469 | SWANSEA | 2026-05-28 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | CARTAGENA COLOMBIA | 270 PKG | 30,484 KG | Pier to Pier | SYMBOLSINK | TRITON STONE GROUP NEW ORLEANS | IMPORT SYSTEMS INTERNATIONAL, LLC | PORCELAIN SINK SSTTP-25136 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. 2ND XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX ... | |
| 2026-05-29 | ZIMUXIA8551525 | CHQFHXM26040403 | 10E | House Bill | CHQF | 9932531 | ZIM MOUNT VINSON | 2026-05-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 162 PKG | 24,920 K | Pier to Pier | SYMBOLSINK | BB INDUSTRIES LLC | BB INDUSTRIES LLC | PORCELAIN SINK H.S 691010 |
| 2026-05-29 | ZIMUXIA8551526 | CHQFHXM26040404 | 10E | House Bill | CHQF | 9932531 | ZIM MOUNT VINSON | 2026-05-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 21 PKG | 20,865 K | Pier to Pier | SYMBOLSINK | BB INDUSTRIES LLC | BB INDUSTRIES LLC | PORCELAIN SINK H.S 691010 |
| 2026-05-26 | ZIMUXIA8551633 | FLXT00003831983A | 10E | House Bill | FLXT | 9932531 | ZIM MOUNT VINSON | 2026-05-25 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 141 PKG | 24,470 KG | Pier to Pier | SYMBOLSINK | LUXOR TILE & STONE INC | LUXOR TILE & STONE INC | PORCELAIN SINK THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS COPY / NON-NEGOTIABLE |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-22 |
| Master BOL # | CMDUXIA1815185 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0GBFS |
| IMO # | 9629469 |
| Vessel Name | SWANSEA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | CARTAGENA COLOMBIA (30107) |
| Port of Unlading | NEW ORLEANS, LOUISIANA (2002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 28110 KG |
| Weight in KG | 28,110 KG |
| Quantity | 76 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TXGU8422660 |
| Commodity Description |
PORCELAIN SINK SSTTP-25095 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. 2ND XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Shipper Name | SYMBOLSINK CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | RM.1702,SINO CENTRE,582 592 NATHAN |
| Address Line 2 | RD.,MONGKOK,KLN.,HONG KONG |
| Address Line 3 | ZIP CODE:999077 |
| Consignee Name | TRITON STONE GROUP NEW ORLEANS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6131 RIVER ROAD HARAHAN LOUISIANA |
| Address Line 2 | 70123 |
| Notify Party Name | IMPORT SYSTEMS INTERNATIONAL, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3701 DUNCANWOOD LANE, BALTIMORE, MD |
| Address Line 2 | 21213 |
| Notify Party Name | TRITON STONE GROUP NEW ORLEANS |
|---|---|
| Address Line 1 | 6131 RIVER ROAD HARAHAN LOUISIANA |
| Address Line 2 | 70123 |
| Container Number | TXGU8422660 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M1081566 |
| Seal Number 1 | M1081566 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PORCELAIN SINK SSTTP-25095 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. 2ND XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 408 | 2026-04-15 |
| Los Angeles, California | 192 | 2025-08-19 |
| Jacksonville, Florida | 133 | 2025-12-16 |
| Norfolk, Virginia | 118 | 2026-05-13 |
| Houston, Texas | 117 | 2026-05-12 |
| New Orleans, Louisiana | 95 | 2026-04-15 |
| Seattle, Washington | 89 | 2026-05-11 |
| Charleston, South Carolina | 56 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 56 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 44 | 2026-05-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 1,113 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 168 | 2026-04-24 |
| Yantian China (Mainland) | 34 | 2026-02-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 25 | 2021-10-29 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2026-04-10 |
| Singapore Singapore | 9 | 2025-08-20 |
| Taibei China (Taiwan) | 6 | 2026-03-24 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 3 | 2025-09-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-04-16 |
| Sines Portugal | 3 | 2023-12-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Symbolsink Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYMBOLSINK CO., LTD. | RM. 1702, SINO CENTRE,582-592 NATHAN RD., MONGKOK,KLN., HONGKONG | 2025-10-01 | 410 |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | RM.1702,SINO CENTRE,582-592 NATHAN RD.,MONGKOK,KLN.,HONG KONG ZIP CODE:999077 | 2025-10-06 | 72 |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | 2025-09-01 | 39 | |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | 2025-10-01 | 20 | |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | 2025-09-01 | 6 | |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | 2025-08-19 | 1 | |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | 2025-09-01 | 1 | |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | 2025-07-14 | 1 | |
| SYMBOLSINK CO., LIMITED | 2025-06-09 | 142 | |
| SYMBOLSINK | 2026-05-13 | 98 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Symbolsink Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-04-20 | 1 | |
| 2022-08-12 | 3 | |
| 2016-05-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||