There are a total of 448 bills of lading on file for Symbol Gift Inc. between April 24th, 2018 and May 19th, 2026.
Of those 448 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 448 |
|---|---|
| Shipper Records | 448 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 24th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 59 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYMBOL GIFT INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Symbol Gift Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Symbol Gift Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JO-ANN STORES, LLC | Mar 2025 | 56,832 | 112 |
| COLONY BRANDS INC | May 2026 | 20,581 | 103 |
| DOLLAR GENERAL CORPORATION | May 2026 | 82,686 | 47 |
| BASS PRO LLC | Feb 2026 | 23,952 | 21 |
| CBOCS DISTRIBUTION, INC | May 2026 | 12,547 | 4 |
| MEIJER DISTRIBUTION, INC. | May 2026 | 43,554 | 3 |
| AMERIMARK DIRECT, LLC | Nov 2024 | 1,744 | 2 |
| DOLGENCORP LLC | May 2026 | 8,037 | 1 |
| CRACKER BARREL | May 2026 | 141 | 1 |
| BASS PRO SHOPS CABELAS LLC | Apr 2023 | 368 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Symbol Gift Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYLVIA HAZELL | Nov 2024 | 106 | 0 |
| SYLVIE | Apr 2026 | 148 | 1 |
| SYLVIN TECHNOLOGIES, INC | Sep 2024 | 109 | 0 |
| SYM -PAC INTERNATIONAL INC | May 2026 | 571 | 9 |
| SYM-AGRO, INC | May 2026 | 166 | 8 |
| SYMACH B.V. | Apr 2026 | 241 | 10 |
| SYMBIA FULFILLMENT SERVICES OF NEVA | May 2026 | 261 | 19 |
| SYMBIO-ONE, LLC | May 2026 | 208 | 20 |
| SYMBIONT LOGISTICS, LLC | May 2026 | 113 | 6 |
| SYMBIOTE STUDIOS LLC | May 2026 | 316 | 12 |
| SYMBOLIC INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 270 | 2 |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | May 2026 | 1,394 | 68 |
| SYMBOTIC | May 2026 | 1,729 | 130 |
| SYMCO INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 241 | 6 |
| SYMCOM INC | Apr 2026 | 589 | 1 |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | May 2026 | 1,277 | 20 |
| SYMETAL S.A. | May 2026 | 1,018 | 8 |
| SYMINGTON FAMILY | Apr 2026 | 65 | 1 |
| SYMINGTON FAMILY ESTATES, VINHOS LD | May 2026 | 2,162 | 27 |
| SYMINGTONS LTD | May 2024 | 164 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | YMJAW227125178 | EXDO63E1239531 | 085E | House Bill | EXDO | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 342 CTN | 452 KG | House to House | SYMBOL GIFT INC. | COLONY BRANDS INC | #FBAC GHOSTS IN A FIELD WALL ART/MU HTS: CANVAS PAINTING HTS: | |
| 2026-04-08 | HLCUNG12602RKNN7 | 612E | Regular Bill | HLCU | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-04-07 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,243 PCS | 5,433 K | House to House | SYMBOL GIFT INC. | EXPEDITORS INTL OF WA INC | PSZ X FMR BLUGRN PFRM PSZ IN LED LNTRN PSZ IN LED LNTRN PSHV PMPKN ROPE CHRGR PSHV S PMPKN COASTERS MOVE TYPE CY TO CY PO ZMV XZ | ||
| 2026-02-07 | COSU6441895960 | EXDO615685426 | 111E | House Bill | EXDO | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-02-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 200 CTN | 325 KG | House to House | SYMBOL GIFT INC. | COLONY BRANDS INC | WOODEN DECORATIONS HTS: WOODEN DECORATIONS HTS: WOODEN DECORATIONS HTS: | |
| 2026-01-15 | COSU6439315470 | EXDO63E1237585 | 25160 | House Bill | EXDO | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-01-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 76 CTN | 386 KG | SYMBOL GIFT INC. | COLONY BRANDS INC | FHXM A SOLAR FAIRY LANTERN HTS: | ||
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | MEDUHW698862 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO615686078 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | GO615 |
| IMO # | 9398371 |
| Vessel Name | MSC IVANA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | DALIAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3694 KG |
| Weight in KG | 3,694 KG |
| Quantity | 1067 CTN |
| Volume | 46 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8393900 |
| Commodity Description |
#4030945 CW WELCOME TO OUR WEB SIGN/MULT HTS: 442019 HTS: 442019 #5030381 CW LED BLACK CAT/MULTI HTS: 442019 HTS: 442019 HTS: 442019 #4167017 HALLOWEEN NOVELTY WREATH/MULTI HTS: 460219 #4167017 HALLOWEEN NOVELTY WREATH/MULTI HTS: 460219 |
| Shipper Name | SYMBOL GIFT INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 33 BIG HILL CRES |
| Address Line 2 | MAPLE ON L6A 4S1 CA |
| Consignee Name | COLONY BRANDS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1112 SEVENTH AVE |
| Address Line 2 | MONROE WI 53566 US |
| Container Number | TRHU8393900 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47063668 |
| Seal Number 1 | FX47063668 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | #4030945 CW WELCOME TO OUR WEB SIGN/MULT HTS: 442019 HTS: 442019 |
| Cargo Description 2 | #5030381 CW LED BLACK CAT/MULTI HTS: 442019 HTS: 442019 HTS: 442019 |
| Cargo Description 3 | #4167017 HALLOWEEN NOVELTY WREATH/MULTI HTS: 460219 |
| Cargo Description 4 | #4167017 HALLOWEEN NOVELTY WREATH/MULTI HTS: 460219 |
| Marks and Numbers 1 | PO#: PLN#: ITEM DESCRIPTION: ITEM# TOTAL QTY: BOX#: MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 101 | 2025-12-22 |
| Los Angeles, California | 98 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 78 | 2026-05-05 |
| Tacoma, Washington | 60 | 2026-04-29 |
| Newark, New Jersey | 49 | 2025-12-23 |
| Oakland, California | 24 | 2023-07-24 |
| Seattle, Washington | 14 | 2025-11-10 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2025-12-23 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2025-12-22 |
| Houston, Texas | 3 | 2022-07-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 192 | 2026-01-15 |
| Pusan South Korea | 77 | 2026-05-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 73 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 33 | 2023-05-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 22 | 2025-11-13 |
| Qingdao China (Mainland) | 15 | 2026-02-07 |
| Fuzhou China (Mainland) | 7 | 2023-04-19 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 6 | 2025-12-22 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2022-10-20 |
| Vung Tau Vietnam | 3 | 2025-12-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Symbol Gift Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYMBOL GIFT INC. | 33 BIG HILL CRES MAPLE ON L6A 4S1 CA | 2026-05-05 | 168 |
| SYMBOL GIFT INC. | 33 BIG HILL CRESCENT, MAPLE, ONTARI O L6A4S1 | 2026-05-20 | 71 |
| SYMBOL GIFT INC. | 2025-10-11 | 2 | |
| SYMBOL GIFT INC. | 2025-07-29 | 1 | |
| SYMBOL GIFT INC. | 2025-12-17 | 1 | |
| SYMBOL GIFT INC. | 2026-02-07 | 1 | |
| SYMBOL GIFT INC | 2024-01-31 | 53 | |
| SYMBOL GIFT INC | 2023-01-31 | 19 | |
| SYMBOL GIFT INC | 2023-02-21 | 10 | |
| SYMBOL GIFT INC. | 2025-05-07 | 9 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Symbol Gift Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-19 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||