There are a total of 1,277 bills of lading on file for Symetal Aluminium Foil Industry Sin between July 23rd, 2013 and May 9th, 2026.
Of those 1,277 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,277 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,276 |
| Consignee Records | 61 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Jul 23rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 130 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Symetal Aluminium Foil Industry Sin, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Symetal Aluminium Foil Industry Sin in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TRI-SEAL OPCO LLC | Nov 2025 | 2,526 | 210 |
| CATTY CORPORATION | May 2026 | 359 | 105 |
| FI - FOIL COMPANY INC | Mar 2026 | 210 | 82 |
| SPECIALTY PACKAGING, INC | May 2026 | 331 | 56 |
| APPLE CONVERTING INC. | May 2026 | 194 | 45 |
| TRANSCONTINENTAL MULTIFILM INC | May 2026 | 207 | 28 |
| MANAKIN INDUSTRIES, LLC | Jun 2025 | 3,347 | 28 |
| GLENROY INC | May 2026 | 327 | 26 |
| NOVOLEX BAGCRAFT, INC. | Apr 2026 | 799 | 22 |
| LINDT & SPRUNGLI USA INC | May 2026 | 6,161 | 22 |
| REYNOLDS CONSUMER PRODUCTS LLC | May 2026 | 5,934 | 21 |
| CONSTANTIA BLYTHEWOOD, LLC | May 2026 | 2,841 | 19 |
| JENCOAT, INC | May 2026 | 336 | 18 |
| WEST CARROLLTOWN PARCHMENT AND CONV | Mar 2026 | 169 | 17 |
| GHIRARDELLI CHOCOLATE | May 2026 | 665 | 17 |
| RICK USA STAMPING CORPORATION | May 2026 | 379 | 15 |
| WIELAND NORTH AMERICA RECYCLING, LL | Oct 2025 | 224 | 12 |
| DURABLE INC | May 2026 | 1,755 | 11 |
| PROAMPAC HOLDINGS INC. | May 2026 | 204 | 10 |
| KATAMAN METALS LLC | May 2026 | 4,299 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Symetal Aluminium Foil Industry Sin.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SYMBIA FULFILLMENT SERVICES OF NEVA | May 2026 | 261 | 19 |
| SYMBIO-ONE, LLC | May 2026 | 208 | 20 |
| SYMBIONT LOGISTICS, LLC | May 2026 | 113 | 6 |
| SYMBIOTE STUDIOS LLC | May 2026 | 316 | 12 |
| SYMBOL GIFT INC. | May 2026 | 448 | 4 |
| SYMBOLIC INTERNATIONAL INC. | Apr 2026 | 270 | 2 |
| SYMBOLSINK CO., LTD. | May 2026 | 1,394 | 68 |
| SYMBOTIC | May 2026 | 1,729 | 130 |
| SYMCO INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 241 | 6 |
| SYMCOM INC | Apr 2026 | 589 | 1 |
| SYMETAL S.A. | May 2026 | 1,018 | 8 |
| SYMINGTON FAMILY | Apr 2026 | 65 | 1 |
| SYMINGTON FAMILY ESTATES, VINHOS LD | May 2026 | 2,162 | 27 |
| SYMINGTONS LTD | May 2024 | 164 | 0 |
| SYMMETRY SURGICAL INC | Jun 2024 | 405 | 0 |
| SYMMONS | Mar 2023 | 1,643 | 0 |
| SYMMONS INDUSTRIES INC | May 2026 | 3,843 | 92 |
| SYMPHONY FASHION INC | May 2026 | 385 | 12 |
| SYMPHONY LIMITED | Apr 2026 | 369 | 7 |
| SYMPHONY OF THE SEAS | May 2026 | 254 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | ZIMUPIE952478 | 51E | In-bond Automated | ZIMU | 9389382 | ZIM CHINA | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | PIRAEUS GREECE | 15 PKG | 50,415 LB | Pier to Pier | SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SINGLE MEMBER SA | JEN-COAT INC. | ALLSTATES WORLDCARGO | FOIL CONVERTER 8 - 8,9M INVOICE NO: XXXXXXXX | |
| 2026-05-08 | ZIMUPIE952365 | 51E | In-bond Automated | ZIMU | 9389382 | ZIM CHINA | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | PIRAEUS GREECE | 12 PKG | 52,511 LB | Pier to Pier | SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SINGLE MEMBER SA | JEN-COAT INC. | ALLSTATES WORLDCARGO | FOIL CONVERTER 8 - 8,9M INVOICE NO: XXXXXXXX | |
| 2026-05-06 | MEDUG9842592 | 613E | In-bond Automated | MEDU | 9927251 | MSC FATMA | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | SINES PORTUGAL | 28 PKG | 19,637 K | House to House | SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | GLENROY INC | FOIL CONVERTER 7 - 7,9M COMMODITY CODE : 7607 1119 MARKS: PO XXXXXX/GLENROY INC/MENOMONNE F ALLS/WI, USA INVOICE NO. XXXXXXXX FO... | ||
| 2026-05-06 | MEDUG9842543 | 613E | In-bond Automated | MEDU | 9927251 | MSC FATMA | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | SINES PORTUGAL | 25 PKG | 19,630 K | House to House | SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | GLENROY INC | FOIL CONVERTER 10 - 25,9M FOIL CONVERTER 7 - 7,9M COMMODITY CODE : 76071119 MARKS: PO 047 XXXXXXXXXXX INC/MENOMONNE FALLS/WI, US... | ||
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | ZIMUPIE952364 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 51E |
| IMO # | 9389382 |
| Vessel Name | ZIM CHINA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PIRAEUS |
| Foreign Port of Lading | PIRAEUS GREECE (48452) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | SPRINGFIELD, MASSACHUSETTS (0402) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 30397 LB |
| Weight in KG | 13,788 KG |
| Quantity | 9 PKG |
| Volume | 706 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JZPU4101023 |
| Commodity Description |
FOIL 8021 CONVERTER 26M HS CODE: 7607.11.1900 INVOICE NO: XXXXXXXX FOIL 8021 CONVERTER 26M HS CODE: 7607.11.1900 INVOICE NO: XXXXXXXX |
| Shipper Name | SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY |
|---|---|
| Address Line 1 | SINGLE MEMBER SA |
| Address Line 2 | AGIOS THOMAS MADARO |
| Address Line 3 | OINOFYTA 32011 |
| Address Line 4 | VAT NUMBER: EL998104946 |
| Consignee Name | JEN-COAT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | NORTH ELM ST. WESTFIELD |
| Address Line 2 | US-01085 |
| Address Line 3 | MASSACHUSETTS |
| Address Line 4 | VAT NUMBER : 04-2505015 |
| Notify Party Name | ALLSTATES WORLDCARGO |
|---|---|
| Address Line 1 | 615 CHANNELSIDE DR - SUITE 207 |
| Address Line 2 | TAMPA 33602 FL, USA |
| Address Line 3 | VAT NUMBER: 844200213 |
| Container Number | JZPU4101023 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A124201822 |
| Seal Number 1 | A124201822 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FOIL 8021 CONVERTER 26M HS CODE: 7607.11.1900 INVOICE NO: XXXXXXXX |
| Cargo Description 2 | FOIL 8021 CONVERTER 26M HS CODE: 7607.11.1900 INVOICE NO: XXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | PO 175292/ PROAMPAC / WESTFIELD MA,/USA/ ITEM 2 : 1162742 ITEM 3 : 1163326 PO 175292/ PROAMPAC / WESTFIELD MA,/USA/ ITEM 2 : 1162742 ITEM 3 : 1163326 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 378 | 2025-11-10 |
| Newark, New Jersey | 367 | 2026-05-08 |
| Savannah, Georgia | 104 | 2025-06-09 |
| Charleston, South Carolina | 104 | 2024-06-08 |
| Houston, Texas | 91 | 2025-12-30 |
| Boston, Massachusetts | 62 | 2026-04-25 |
| New York, New York | 43 | 2026-04-30 |
| Oakland, California | 42 | 2026-05-11 |
| Jacksonville, Florida | 40 | 2025-11-22 |
| Port Everglades, Florida | 25 | 2021-06-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Piraeus Greece | 679 | 2026-05-11 |
| Sines Portugal | 274 | 2026-05-11 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 72 | 2025-11-22 |
| Valencia Spain | 53 | 2026-01-24 |
| Anvers Belgium | 49 | 2024-03-09 |
| Damietta Egypt | 32 | 2019-11-23 |
| Rotterdam Netherlands | 27 | 2019-01-17 |
| Barcelona Spain | 20 | 2025-11-15 |
| Genoa Italy | 18 | 2025-02-24 |
| Leghorn Italy | 9 | 2021-06-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Symetal Aluminium Foil Industry Sin that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | MESOGEION AV. 2-4 ATHENS 11527 GREECE | 2026-05-06 | 269 |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | 25TH KLM NATIONAL ROAD ATHENS-KORIN MANDRA A1 19600 GREECE | 2025-08-11 | 48 |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | 2025-06-09 | 18 | |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | 2026-05-11 | 1 | |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SIN | 2025-11-08 | 1 | |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SINGLE MEMBER SA | 2025-12-30 | 171 | |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SINGLE MEMBER SA | 2025-10-29 | 148 | |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY S.A | 2019-10-14 | 134 | |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL INDUSTRY SA | 2019-11-11 | 50 | |
| SYMETAL ALUMINIUM FOIL | 2018-09-29 | 47 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Symetal Aluminium Foil Industry Sin.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-09 | 18 | |
| 2023-07-06 | 4 | |
| 2023-03-18 | 4 | |
| 2018-10-02 | 2 | |
| 2014-06-18 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||