There are a total of 75 bills of lading on file for Tab Tovarna Akumulatorskih Baterij between March 6th, 2013 and April 9th, 2026.
Of those 75 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 75 |
|---|---|
| Shipper Records | 75 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 6th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Tab Tovarna Akumulatorskih Baterij, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Tab Tovarna Akumulatorskih Baterij in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TAB USA LLC | Apr 2026 | 56 | 54 |
| MTI TECHNOLOGIES | Apr 2026 | 68 | 2 |
| ENERYA SA DE CV | May 2026 | 214 | 2 |
| BORRI POWER INC | May 2026 | 116 | 2 |
| GE VERNOVA OPERATIONS LLC | May 2026 | 1,290 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tab Tovarna Akumulatorskih Baterij.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TAA APPAREL INC. | May 2026 | 2,740 | 163 |
| TAAD NGHE AN CO., LTD | Jan 2024 | 101 | 0 |
| TAAD VIET NAM PRODUCTION INVESTMENT AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 1,157 | 0 |
| TAAG INDUSTRIES CORP. | May 2026 | 442 | 10 |
| TAAM TOV FOODS INC. | Apr 2026 | 187 | 1 |
| TAANJ QUARTZ INC | Dec 2022 | 104 | 0 |
| TAAP CORPORATION | May 2026 | 308 | 7 |
| TAB BANK | May 2026 | 179 | 28 |
| TAB INDIA GRANITES PVT LTD | May 2026 | 7,010 | 49 |
| TAB,D.D. | May 2026 | 260 | 11 |
| TABA STITCH PLUS INC | May 2026 | 61 | 5 |
| TABACALERA AJ FERNANDEZ CIGARS | May 2026 | 291 | 17 |
| TABACALERA DE GARCIA SAS | May 2026 | 8,897 | 3 |
| TABACALERA DEL XAMAYCA SRL | May 2026 | 245 | 18 |
| TABACALERA DON CHENCHO | May 2026 | 173 | 1 |
| TABACALERA HATUEY | Apr 2026 | 180 | 6 |
| TABACALERA HONDURENA SA | Mar 2025 | 489 | 0 |
| TABACALERA LA FLOR SA | May 2026 | 286 | 7 |
| TABACALERA MAGIA CUBANA, SRL. | Jan 2024 | 161 | 0 |
| TABACALERA MAGIA DOMINICANA | May 2026 | 561 | 60 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | MAEU266541192 | EXQJ26030240EM | 611W | House Bill | EXQJ | 9332987 | MAERSK COLUMBUS | 2026-04-08 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 28 PKG | 30,808 K | Break Bulk | TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | TAB USA, LLC | JJ TOFFE, S. A. DE C. V | BATTERIES, WET, FILLED WITH ACID |
| 2026-03-31 | OOLU4055037900 | 270W | In-bond Automated | OOLU | 9484546 | BERNHARD SCHULTE | 2026-03-30 | NORFOLK, VIRGINIA | PIRAEUS GREECE | 26 PKG | 43,000 KG | House to House | TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | TAB USA LLC | EXPRESS GLOBAL USA INC. | BATTERIES, WET, FILLED WITH ACID HS CODE: | |
| 2026-03-27 | OOLU4055037880 | 015W | In-bond Automated | OOLU | 9875381 | X-PRESS ANTLIA | 2026-03-26 | NORFOLK, VIRGINIA | PIRAEUS GREECE | 28 PKG | 41,081 KG | House to House | TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | TAB USA LLC | EXPRESS GLOBAL USA INC. | BATTERIES, WET, FILLED WITH ACID HS CODE: | |
| 2026-03-23 | OOLU4055037110 | 019W | In-bond Automated | OOLU | 9389693 | KINGSTON | 2026-03-21 | NORFOLK, VIRGINIA | PIRAEUS GREECE | 28 PKG | 40,936 KG | House to House | TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | TAB USA LLC | EXPRESS GLOBAL USA INC. | BATTERIES, WET, FILLED WITH ACID HS CODE: | |
| Run Date | 2026-04-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-09 |
| Trade Update Date | 2026-03-20 |
| Master BOL # | ONEYHAMG16198700 |
|---|---|
| House BOL # | ECUWHAMMIA06638 |
| Manifest Number | 541217 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ECUW |
| Voyage # | 078W |
| IMO # | 9416989 |
| Vessel Name | NYK ROMULUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 285 KG |
| Weight in KG | 285 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MTSU9601213 |
| Commodity Description |
SLAC PACKAGES ON PALLETS CABLE CONNECT OR CERAM PLUG SCREW IMBUS RUBBER CAP FOR IMBUS SCREW WASHER FOR SCREW LABEL NUMBER SET OF ACCESSORIES HS CODE |
| Shipper Name | TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ |
|---|---|
| Address Line 1 | POLENA 6 |
| City | MEZICA |
| Zip Code | 2392 |
| Country Code | SI |
| Consignee Name | MTI TECHNOLOGIES C O |
|---|---|
| Address Line 1 | 13775 SW 145TH CT |
| City | MIAMI |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33186 |
| Country Code | US |
| Container Number | MTSU9601213 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 042600 |
| Seal Number 1 | 042600 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SLAC PACKAGES ON PALLETS CABLE CONNECT OR CERAM PLUG SCREW IMBUS RUBBER CAP FOR IMBUS SCREW WASHER FOR SCREW LABEL NUMBER SET OF ACCESSORIES HS CODE |
| Marks and Numbers 1 | MTI TECHNOLOGIES SCAC CODE ECUWHAMMIA06638 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 22 | 2026-03-31 |
| Newark, New Jersey | 22 | 2025-07-10 |
| Houston, Texas | 8 | 2026-04-09 |
| New York, New York | 8 | 2025-08-23 |
| Miami, Florida | 4 | 2026-04-10 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2017-11-10 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2024-11-01 |
| Long Beach, California | 3 | 2014-12-18 |
| Los Angeles, California | 1 | 2025-12-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Piraeus Greece | 43 | 2026-03-31 |
| Algeciras Spain | 7 | 2024-11-01 |
| Genoa Italy | 6 | 2025-10-20 |
| Gioia Tauro Italy | 5 | 2017-07-01 |
| Bremerhaven Germany | 4 | 2026-04-09 |
| Stade Germany | 2 | 2026-04-10 |
| Valencia Spain | 2 | 2025-08-26 |
| Salalah Oman | 2 | 2020-03-21 |
| Damietta Egypt | 2 | 2019-12-13 |
| La Spezia Italy | 1 | 2025-12-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tab Tovarna Akumulatorskih Baterij that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | POLENA 6 MEZICA . SLOVENIA 8702307 | 2026-03-31 | 37 |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | POLENA 6 MEZICA 2392 SI | 2026-04-10 | 6 |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | 2025-12-13 | 1 | |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | 2024-07-16 | 8 | |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ D.D. | 2025-01-25 | 7 | |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ D.D. | 2021-01-04 | 5 | |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH | 2020-03-21 | 2 | |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERI | 2016-06-24 | 1 | |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERI | 2024-04-13 | 1 | |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | 2014-08-06 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Tab Tovarna Akumulatorskih Baterij.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-08-23 | 5 | |
| 2017-11-10 | 1 | |
| 2016-06-24 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||