There are a total of 2,740 bills of lading on file for TAA Apparel Inc. between October 23rd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 2,740 bills of lading, 59 were within the past 30 days and 163 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,740 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,474 |
| Notify Party Records | 2,601 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 59 |
| Records in Last 90 Days | 163 |
| Records in the Past Year | 526 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TAA APPAREL INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with TAA Apparel Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with TAA Apparel Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CREATIVE SHIRTS LIMITED | May 2026 | 2,491 | 1,441 |
| UN TO THE ORDER OF: EXPORT IMPORT BANK OF BANGLADESH LTD. | May 2026 | 1,030 | 321 |
| EXPORT IMPORT BANK OF BANGLADESH LT | May 2026 | 24,662 | 268 |
| MODHUMOTI BANK PLC. | May 2026 | 690 | 107 |
| UN TO THE ORDER OF: MODHUMOTI BANK LIMITED. | May 2026 | 100 | 77 |
| UN TO THE ORDER OF : SHAHJALAL ISLAMI BANK LIMITED | May 2026 | 251 | 58 |
| M B KNIT FASHION A | Apr 2026 | 390 | 56 |
| FASHION FLOW APPARELS LTD | May 2026 | 79 | 49 |
| ALIF CLASSIC KNITZONE LTD. | Apr 2026 | 32 | 31 |
| ITAL ADWEG (PVT.) LTD | May 2026 | 18 | 18 |
| ARUNIMA SPORTS WEAR LTD. | Apr 2025 | 1,264 | 18 |
| CONCORDE GARMENTS LTD. | May 2026 | 1,049 | 16 |
| TAA PIXIOR | Jul 2023 | 77 | 13 |
| SHAOXING CITY SIPEIEN HOME TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 190 | 12 |
| SELF FASHION LIMITED | Mar 2022 | 31 | 11 |
| UN TO THE ORDER OF ONE BANK LTD | Sep 2025 | 93 | 9 |
| UN TO THE ORDER OF - ISLAMI BANK BANGLADESH LTD. | Mar 2026 | 49 | 9 |
| NH APPARELS LTD | Jul 2025 | 34 | 9 |
| SHEPHERD JEANS LTD. | May 2026 | 52 | 8 |
| UN TO THE ORDER OF | May 2026 | 54,820 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to TAA Apparel Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA SHIN F.R.P. CO.,LTD. | May 2026 | 237 | 2 |
| TA SHIN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 377 | 3 |
| TA TA SCIENCE AND TECHNOLOGY | May 2026 | 1,122 | 6 |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD | Jan 2026 | 114 | 0 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | May 2026 | 1,936 | 21 |
| TA TRADING LLC | Apr 2026 | 420 | 1 |
| TA VALVE CORP | Feb 2026 | 644 | 0 |
| TA YA CANVAS (SHANGHAI) CO., LTD | Nov 2025 | 1,492 | 0 |
| TA YANG SILICONE RUBBER IND CO LTD | Apr 2026 | 333 | 3 |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 1,026 | 23 |
| TAAD NGHE AN CO., LTD | Jan 2024 | 101 | 0 |
| TAAD VIET NAM PRODUCTION INVESTMENT AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 1,157 | 0 |
| TAAG INDUSTRIES CORP. | May 2026 | 442 | 10 |
| TAAM TOV FOODS INC. | Apr 2026 | 187 | 1 |
| TAANJ QUARTZ INC | Dec 2022 | 104 | 0 |
| TAAP CORPORATION | May 2026 | 308 | 7 |
| TAB BANK | May 2026 | 179 | 28 |
| TAB INDIA GRANITES PVT LTD | May 2026 | 7,010 | 49 |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | Apr 2026 | 75 | 11 |
| TAB,D.D. | May 2026 | 260 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ONEYDACG09012600 | SGPVDAC4602091 | 024E | House Bill | SGPV | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | SINGAPORE SINGAPORE | 31 CTN | 342 KG | Container Yard | CREATIVE SHIRTS LIMITED | TAA APPAREL INC | TAA APPAREL INC | MEN'S WOVEN SHORTS |
| 2026-05-28 | ONEYDACG09012600 | SGPVDAC4602090 | 024E | House Bill | SGPV | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | SINGAPORE SINGAPORE | 100 CTN | 2,038 KG | Container Yard | CREATIVE SHIRTS LIMITED | TAA APPAREL INC | TAA APPAREL INC | MEN'S WOVEN SHORTS |
| 2026-05-28 | ONEYDACG09012600 | SGPVDAC4602089 | 024E | House Bill | SGPV | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | SINGAPORE SINGAPORE | 252 CTN | 5,579 KG | Container Yard | CREATIVE SHIRTS LIMITED | TAA APPAREL INC | TAA APPAREL INC | MEN'S KNIT FLEECE HOODY |
| 2026-05-28 | ONEYDACG09067900 | SGPVDAC4602093 | 024E | House Bill | SGPV | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | SINGAPORE SINGAPORE | 945 CTN | 11,897 KG | Container Yard | CREATIVE SHIRTS LIMITED | TAA APPAREL INC | TAA APPAREL INC | MEN'S WOVEN SHORTS |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-19 |
| Master BOL # | ONEYDACG09012600 |
|---|---|
| House BOL # | SGPVDAC4602092 |
| Manifest Number | 427346 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SGPV |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | 9878515 |
| Vessel Name | YM TOPMOST |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | CHATTOGRAM |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1847 KG |
| Weight in KG | 1,847 KG |
| Quantity | 136 CTN |
| Volume | 11 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
KKFU7960341 |
| Commodity Description |
MEN'S WOVEN SHORTS |
| Shipper Name | CREATIVE SHIRTS LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 124-125 DARUS SALAM, MIRPUR ROAD |
| Address Line 2 | MIRPUR, DHAKA-1216, BANGLADESH |
| Consignee Name | TAA APPAREL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 48 WEST 37 STREET |
| Address Line 2 | 5TH FLOOR,NY-10018 |
| Address Line 3 | NEW YORK, USA |
| Notify Party Name | TAA APPAREL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 48 WEST 37 STREET |
| Address Line 2 | 5TH FLOOR,NY-10018 |
| Address Line 3 | NEW YORK, USA |
| Container Number | KKFU7960341 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BDA244079 |
| Seal Number 1 | BDA244079 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MEN'S WOVEN SHORTS |
| Marks and Numbers 1 | GROSS WT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,115 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 318 | 2026-01-24 |
| Newark, New Jersey | 150 | 2025-10-22 |
| Tacoma, Washington | 122 | 2026-05-11 |
| New York, New York | 25 | 2024-01-01 |
| Jacksonville, Florida | 4 | 2022-02-24 |
| Baltimore, Maryland | 3 | 2023-07-20 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2022-02-14 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2020-04-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 2,177 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 127 | 2026-03-06 |
| Colombo Sri Lanka | 120 | 2026-05-11 |
| Chittagong Bangladesh | 61 | 2025-04-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 58 | 2022-05-04 |
| Pusan South Korea | 48 | 2026-02-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 31 | 2026-01-22 |
| Yantian China (Mainland) | 31 | 2024-10-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 26 | 2024-12-16 |
| Kajang Malaysia | 9 | 2022-11-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for TAA Apparel Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TAA APPAREL INC. | 48 WEST 37TH STREET NEW YORK NY 100 18 US | 2026-05-22 | 1,089 |
| TAA APPAREL INC. | 104 WEST 40TH STREET 9TH FLOOR NE W YORK, NY 10018 USA, | 2026-01-22 | 19 |
| TAA APPAREL INC. | 2026-05-01 | 18 | |
| TAA APPAREL INC. | 2025-08-26 | 12 | |
| TAA APPAREL INC. | 2025-07-08 | 12 | |
| TAA APPAREL INC. | 2026-02-24 | 8 | |
| TAA APPAREL INC. | 2026-03-28 | 5 | |
| TAA APPAREL INC. | 2026-01-21 | 4 | |
| TAA APPAREL INC. | 2026-05-01 | 2 | |
| TAA APPAREL INC. | 2026-04-08 | 2 |
Below are the top 10 phone numbers on file for TAA Apparel Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-22 | 155 | |
| 2022-02-25 | 1 | |
| 2019-12-17 | 1 | |
| 2018-05-16 | 7 | |
| 2018-03-30 | 2 | |
| 2016-08-16 | 3 | |
| 2016-02-18 | 1 | |
| 2016-02-18 | 1 | |
| 2013-08-28 | 2 | |
| 2013-03-04 | 1 |
Below are the top 6 email addresses on file for TAA Apparel Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-07-20 | 3 | |
| 2023-07-20 | 2 | |
| 2023-05-19 | 3 | |
| 2023-05-02 | 2 | |
| 2023-05-02 | 2 | |
| 2022-06-14 | 1 |