There are a total of 308 bills of lading on file for TAAP Corporation between December 5th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 308 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 308 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 340 |
| Notify Party Records | 194 |
| First Shipment on File | Dec 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TAAP CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with TAAP Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with TAAP Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG ZHENQI AUTO PARTS CORP. | May 2026 | 119 | 46 |
| NINGBO HENGSHUAI CO.,LTD | May 2026 | 563 | 26 |
| ITS MANUFACTURING LTD | May 2026 | 75 | 23 |
| CHIN LANG AUTOPARTS CO.,LTD. | May 2026 | 336 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to TAAP Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA VALVE CORP | Feb 2026 | 644 | 0 |
| TA YA CANVAS (SHANGHAI) CO., LTD | Nov 2025 | 1,492 | 0 |
| TA YANG SILICONE RUBBER IND CO LTD | Apr 2026 | 333 | 3 |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 1,026 | 23 |
| TAA APPAREL INC. | May 2026 | 2,740 | 163 |
| TAAD NGHE AN CO., LTD | Jan 2024 | 101 | 0 |
| TAAD VIET NAM PRODUCTION INVESTMENT AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 1,157 | 0 |
| TAAG INDUSTRIES CORP. | May 2026 | 442 | 10 |
| TAAM TOV FOODS INC. | Apr 2026 | 187 | 1 |
| TAANJ QUARTZ INC | Dec 2022 | 104 | 0 |
| TAB BANK | May 2026 | 179 | 28 |
| TAB INDIA GRANITES PVT LTD | May 2026 | 7,010 | 49 |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | Apr 2026 | 75 | 11 |
| TAB,D.D. | May 2026 | 260 | 11 |
| TABA STITCH PLUS INC | May 2026 | 61 | 5 |
| TABACALERA AJ FERNANDEZ CIGARS | May 2026 | 291 | 17 |
| TABACALERA DE GARCIA SAS | May 2026 | 8,897 | 3 |
| TABACALERA DEL XAMAYCA SRL | May 2026 | 245 | 18 |
| TABACALERA DON CHENCHO | May 2026 | 173 | 1 |
| TABACALERA HATUEY | Apr 2026 | 180 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | CMDUNGP3489076 | COHENBSE26401083 | 0GVMG | House Bill | COHE | 9322499 | CMA CGM MANTA RAY | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 272 CTN | 3,894 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG ZHENQI AUTO PARTS CORP. | TAAP LLC | TAAP LLC | WASHER PUMP,DC MICRO MOTOR |
| 2026-04-08 | CMDUNGP3399186 | COHENBSE26300828 | 0GVM8 | House Bill | COHE | 9351139 | CMA CGM VIRGINIA | 2026-04-07 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 67 CTN | 845 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG ZHENQI AUTO PARTS CORP. | TAAP LLC | TAAP LLC | WASHER PUMP,DC MICRO MOTOR |
| 2026-03-04 | CMDUNGP3298274 | COHENBSE26200687 | 0GVLY | House Bill | COHE | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-03-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 131 CTN | 1,303 KG | Pier to Pier | NINGBO HENGSHUAI | TAAP CORPORATION | TAAP CORPORATION | WASHER PUMP |
| 2026-03-04 | CMDUNGP3342706 | COHENBSE26200461 | 0GVLY | House Bill | COHE | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-03-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 321 CTN | 3,757 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG ZHENQI AUTO PARTS CORP. | TAAP LLC | TAAP LLC | WASHER PUMP |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | CMDUNGP3556825 |
|---|---|
| House BOL # | COHENBSE26401150 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | COHE |
| Voyage # | 0GVMG |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM MANTA RAY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 230 KG |
| Weight in KG | 230 KG |
| Quantity | 15 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SZLU9127426 |
| Commodity Description |
WASHER PUMP |
| Shipper Name | NINGBO HENGSHUAI CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.399 TONGNING ROAD, NINGBO 315032 |
| Address Line 2 | , CHINA,NINGBO,CN |
| Consignee Name | TAAP CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 300 HOLBROOK DR.WHEELING, IL 60090, |
| Address Line 2 | WHEELING, ,US |
| Notify Party Name | TAAP CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 300 HOLBROOK DR.WHEELING, IL 60090, |
| Address Line 2 | WHEELING,US |
| Container Number | SZLU9127426 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M5124852 |
| Seal Number 1 | M5124852 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WASHER PUMP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 153 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 130 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2025-05-20 |
| Chicago, Illinois | 3 | 2015-09-25 |
| New York, New York | 3 | 2015-03-19 |
| Oakland, California | 2 | 2021-12-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 177 | 2026-05-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 76 | 2026-05-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 39 | 2026-05-14 |
| Taibei China (Taiwan) | 11 | 2022-07-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2015-01-23 |
| Shilong China (Taiwan) | 1 | 2023-02-03 |
| Pusan South Korea | 1 | 2021-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for TAAP Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TAAP CORPORATION | 300 HOLBROOK DR. WHEELING IL 60090 US | 2025-07-02 | 110 |
| TAAP CORPORATION | 300 HOLBROOK DR.WHEELING, IL 60090, WHEELING,US | 2026-05-08 | 3 |
| TAAP CORPORATION | 2025-08-27 | 1 | |
| TAAP CORP | 2026-05-13 | 45 | |
| TAAP CORPORATION | 2021-06-28 | 25 | |
| TAAP CORP | 2019-05-09 | 21 | |
| TAAP CORP | 2016-02-12 | 18 | |
| TAAP CORP. | 2023-04-29 | 17 | |
| TAAP CORPORATION | 2015-01-23 | 9 | |
| TAAP LLC | 2024-01-08 | 7 |
Below are the top 5 phone numbers on file for TAAP Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 17 | |
| 2026-05-14 | 8 | |
| 2024-01-08 | 24 | |
| 2017-05-09 | 26 | |
| 2015-03-14 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for TAAP Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-13 | 1 | |
| 2024-01-08 | 24 |