There are a total of 442 bills of lading on file for TAAG Industries Corp. between April 8th, 2013 and May 5th, 2026.
Of those 442 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 442 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 445 |
| Notify Party Records | 402 |
| First Shipment on File | Apr 8th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TAAG INDUSTRIES CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with TAAG Industries Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with TAAG Industries Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOANG VY MECHANICAL CO LTD | May 2026 | 250 | 129 |
| MECHANICAL PRODUCTS CO. | Sep 2025 | 563 | 58 |
| HAIPHONG MACHINERY MANUFACTURING JO | Apr 2026 | 11 | 8 |
| Sep 2025 | 8 | 7 | |
| May 2026 | 5 | 5 | |
| ERBEND MAKINA SANAYI VE TICARET A.S | Feb 2026 | 14 | 3 |
| Nov 2023 | 3 | 2 | |
| Jun 2024 | 2 | 1 | |
| Feb 2025 | 2 | 1 | |
| F.B.INDUSTRIES | May 2026 | 185 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to TAAG Industries Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD | Jan 2026 | 114 | 0 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | May 2026 | 1,936 | 21 |
| TA TRADING LLC | Apr 2026 | 420 | 1 |
| TA VALVE CORP | Feb 2026 | 644 | 0 |
| TA YA CANVAS (SHANGHAI) CO., LTD | Nov 2025 | 1,492 | 0 |
| TA YANG SILICONE RUBBER IND CO LTD | Apr 2026 | 333 | 3 |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 1,026 | 23 |
| TAA APPAREL INC. | May 2026 | 2,740 | 163 |
| TAAD NGHE AN CO., LTD | Jan 2024 | 101 | 0 |
| TAAD VIET NAM PRODUCTION INVESTMENT AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 1,157 | 0 |
| TAAM TOV FOODS INC. | Apr 2026 | 187 | 1 |
| TAANJ QUARTZ INC | Dec 2022 | 104 | 0 |
| TAAP CORPORATION | May 2026 | 308 | 7 |
| TAB BANK | May 2026 | 179 | 28 |
| TAB INDIA GRANITES PVT LTD | May 2026 | 7,010 | 49 |
| TAB TOVARNA AKUMULATORSKIH BATERIJ | Apr 2026 | 75 | 11 |
| TAB,D.D. | May 2026 | 260 | 11 |
| TABA STITCH PLUS INC | May 2026 | 61 | 5 |
| TABACALERA AJ FERNANDEZ CIGARS | May 2026 | 291 | 17 |
| TABACALERA DE GARCIA SAS | May 2026 | 8,897 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | ONEYHANG21359300 | OERT175738P00150 | E015 | House Bill | OERT | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 55 PKG | 15,086 KG | Container Yard | HAIPHONG MACHINERY MANUFACTURING JO | TAAG INDUSTRIES CORP. | TAAG INDUSTRIES CORP. | TK GA PITTS ROLLFORMER W/FLANGER & STAND TK GA BUTTON LOCK TK FOURPLEX ROLLFOMER TK S & DRIVE PLUS CLEAT FORMER TK GA PITTS ROLL... |
| 2026-04-23 | ONEYSGNG43591800 | OERT175738P00133 | E017 | House Bill | OERT | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 117 PKG | 17,304 KG | Container Yard | HOANG VY MECHANICAL | TAAG INDUSTRIES CORP. | TAAG INDUSTRIES CORP. | TK NO. CLEAT BENDER TK NO POWER CLEAT BENDER TK BUTTON CHEEK BENDER TK LETTER BRAKE TK BOX & PAN BRAKE TK PORTABLE BRAKE TK UNIV... |
| 2026-04-10 | MEDUR7136860 | OERT175738P00102 | V610N | House Bill | OERT | 9932062 | MSC FREYA | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 93 PKG | 14,738 KG | House to House | AAL-E TRADING AND PRODUCTION COMPAN | TAAG INDUSTRIES CORP. | TAAG INDUSTRIES CORP. | TK NO. CLEAT BENDER TK NO POWER CLEAT BENDER TK STRAIGHT BRAKE TK LEAF BRAK E TK LEAF BRAKE TK MANUAL CRIMPER BEADER W/SINGLE BE... |
| 2026-04-02 | ONEYSGNG27543700 | OERT175738P00088 | E005 | House Bill | OERT | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 97 PKG | 14,854 KG | Container Yard | HOANG VY MECHANICAL | TAAG INDUSTRIES CORP. | TAAG INDUSTRIES CORP. | TK NO. CLEAT BENDER TK NO POWER CLEAT BENDER TK BUTTON CHEEK BENDER TK BOX & P AN BRAKE TK BOX & PAN BRAKE TK PORTA BLE BRAKE TK... |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | CMDUSGN3125487 |
|---|---|
| House BOL # | OERT175738P00161 |
| Manifest Number | 423813 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | SE1MA |
| IMO # | 9463011 |
| Vessel Name | EDISON |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15824 KG |
| Weight in KG | 15,824 KG |
| Quantity | 121 PKG |
| Volume | 50 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FFAU4139403 |
| Commodity Description |
TK 2248 BOX & PAN BRAKE TK 1648 BOX & PAN BRA KE TK BOX & PAN BRAKE STAND TK 816 LEAF BRAKE TK 1018 HAND BRAKE TK 1016 LEAF BRAKE TK 2-IN -1 MANUAL CRIMPER BEADER TK 724 COMBINATION M ACHINE W/6 SETS OF ROLLS TK FLANGING ATTACH F OR 24 GA TK DRIVE CLEAT NOTCHER TK EDGE NOTCH ER TK 2236 MANUAL SLIP ROLL TK 2236 ROLL STAN |
| Shipper Name | HOANG VY MECHANICAL CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 362/17 UNG VAN KHIEM STREET, THANH |
| Address Line 2 | MY TAY WARD, HOCHIMINH CITY, |
| Address Line 3 | VIETNAM |
| Consignee Name | TAAG INDUSTRIES CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1550 SIMPSON WAY ESCONDIDO, CA. |
| Address Line 2 | 92029, USA |
| Notify Party Name | TAAG INDUSTRIES CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1550 SIMPSON WAY ESCONDIDO, CA. |
| Address Line 2 | 92029, USA |
| Container Number | FFAU4139403 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9857708 |
| Seal Number 1 | M9857708 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TK 2248 BOX & PAN BRAKE TK 1648 BOX & PAN BRA KE TK BOX & PAN BRAKE STAND TK 816 LEAF BRAKE TK 1018 HAND BRAKE TK 1016 LEAF BRAKE TK 2-IN -1 MANUAL CRIMPER BEADER TK 724 COMBINATION M ACHINE W/6 SETS OF ROLLS TK FLANGING ATTACH F OR 24 GA TK DRIVE CLEAT NOTCHER TK EDGE NOTCH ER TK 2236 MANUAL SLIP ROLL TK 2236 ROLL STAN |
| Additional Cargo 1 | D TK 24GA PITTS ROLLFORMER W/O FLANGER, W/STA ND TK 24GA PITTS ROLLFORMER W/FLANGER & STAND TK 16 GA PITTS ROLLFORMER W/4 IN 1 ROLLS TK 2 0 GA BUTTON LOCK TK S&DRIVE PLUS CLEAT FORMER TK FOURPLEX ROLLFORMER TK JACKETING SHEAR TK 1624 SLITTER TK SPARE-PARTS/SETS HS CODE: 84 622920 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 252 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 184 | 2026-05-06 |
| Oakland, California | 3 | 2025-04-24 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2024-06-24 |
| Houston, Texas | 1 | 2020-11-04 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2018-08-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 206 | 2026-05-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 44 | 2022-10-04 |
| Haiphong Vietnam | 43 | 2026-05-02 |
| Yantian China (Mainland) | 37 | 2026-01-05 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 28 | 2022-04-14 |
| Chiwan China (Mainland) | 14 | 2016-04-04 |
| Nansha China (Mainland) | 11 | 2023-01-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2022-01-27 |
| Stade Germany | 7 | 2025-09-06 |
| Pusan South Korea | 7 | 2025-07-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for TAAG Industries Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TAAG INDUSTRIES CORP. | 1550 SIMPSON WAY ESCONDIDO, CA. 92029, USA | 2026-05-06 | 272 |
| TAAG INDUSTRIES CORP. | 1257B ACTIVITY DRIVE VISTA, CA 92081, USA | 2016-09-27 | 58 |
| TAAG INDUSTRIES COPR | 2022-02-08 | 34 | |
| TAAG INDUSTRIES CORP | 2018-07-30 | 18 | |
| TAAG INDUSTRIES CORP | 2024-02-27 | 14 | |
| TAAG INDUSTRIES COPR. | 2020-11-14 | 11 | |
| TAAG INDUSTRIES CORP | 2025-09-06 | 5 | |
| TAAG INDUSTRIES CORP | 2017-06-01 | 5 | |
| TAAG INDUSTRIES COPR | 2016-11-01 | 4 | |
| TAAG INDUSTRIES CORP | 2015-11-17 | 4 |
Below are the top 4 phone numbers on file for TAAG Industries Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-20 | 61 | |
| 2024-09-18 | 1 | |
| 2023-08-16 | 3 | |
| 2020-11-04 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for TAAG Industries Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-18 | 1 | |
| 2023-08-16 | 1 | |
| 2014-05-24 | 1 |