There are a total of 216 bills of lading on file for Tenderroni Foods Inc between December 28th, 2013 and May 16th, 2026.
Of those 216 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 216 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 215 |
| Notify Party Records | 146 |
| First Shipment on File | Dec 28th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENDERRONI FOODS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Tenderroni Foods Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Tenderroni Foods Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| M&R LUMBER S.A. | May 2026 | 220 | 34 |
| GOLDEN-TECHNOLOGY PRINTING CO.,LTD | May 2026 | 630 | 32 |
| CARIBBEAN MILLING S.A. | Nov 2025 | 72 | 14 |
| MUNSA MOLINOS SA DE CV | Apr 2026 | 111 | 5 |
| SHANGHAI FORESTS PACKAGING GROUP CO | May 2026 | 1,591 | 4 |
| SHANGHAI FOREST PACKING CO.,LTD | Apr 2026 | 495 | 2 |
| Sep 2024 | 2 | 2 | |
| Nov 2021 | 6 | 1 | |
| Mar 2026 | 8 | 1 | |
| QINGZHOU GRACE MACHINERY CO., LTD | Mar 2026 | 24 | 1 |
| Apr 2026 | 10 | 1 | |
| JINAN TUHE HEAVY INDUSTRY MACHINERY | May 2026 | 54 | 1 |
| Feb 2026 | 3 | 1 | |
| IMPRIMERIE LE NATAL S.A. | Nov 2022 | 19 | 1 |
| Jul 2023 | 7 | 1 | |
| GLOBAL DISTRIBUTORS LTD | May 2026 | 75 | 1 |
| FERROLI SPA | Dec 2025 | 131 | 1 |
| DONGGUAN YALAN PACKING MATERIALS CO | May 2026 | 310 | 1 |
| COLORFUL PACKAGING LIMITED | May 2026 | 263 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tenderroni Foods Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENCOM DEQING COMPOSTE MATERIALS CO | May 2026 | 516 | 2 |
| TENCOM LIMITED | May 2026 | 419 | 5 |
| TEND TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 558 | 5 |
| TENDECO SALES, INC. | Jun 2025 | 498 | 0 |
| TENDENCIA GASTRONOMICA S.A. DE C.V. | May 2026 | 309 | 8 |
| TENDENCIAS CERAMICAS S.L. | May 2026 | 3,243 | 2 |
| TENDENCY FURNITURE INC | Jun 2024 | 121 | 0 |
| TENDENZZA PISOS Y RECUBRIMIENTOS S. | May 2026 | 1,573 | 13 |
| TENDER COMMERCE(HK)LIMITED | May 2026 | 423 | 27 |
| TENDER CORPORATION | May 2026 | 1,279 | 14 |
| TENDERS G&M CO., LTD | Apr 2026 | 412 | 1 |
| TENDORA INC | May 2026 | 78 | 29 |
| TENEE INDUSTRIAL (HONGKONG) LIMITED | May 2026 | 71 | 3 |
| TENEKECIOGLU ULUSLARARASI DIS TIC | Dec 2024 | 162 | 0 |
| TENEO 3000 S.R.O | Apr 2026 | 94 | 4 |
| TENERE | Apr 2026 | 348 | 1 |
| TENERGY CORPORATION | Apr 2026 | 998 | 3 |
| TENERIAS OMEGA S.A. | Oct 2024 | 405 | 0 |
| TENERIFE INTERNATIONAL TRADING | Feb 2026 | 547 | 1 |
| TENEX GLOBAL LLC | May 2026 | 77 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | CMDUMXO0791101 | 0AGKF | Simple BOL FROB | CMDU | 9517422 | CONTSHIP ICE | 2026-04-03 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | KINGSTON JAMAICA | 1,760 BAG | 48,290 KG | Pier to Pier | MUNSA MOLINOS SA DE CV | TENDERONI FOODS INC | TENDERONI FOODS INC | FREIGHT PREPAID PREPAID CHARGES:MY EXCLUSIVE CONCIERGE:USD TERMINAL HANDLING CHARGE (OTHC:USD . OCEAN FREIGHT ALL-IN:USD . DURUM... | |
| 2026-02-28 | YMJAT600099989 | SAIJMIAJ325440 | 0MRKD | House Bill | SAIJ | 9951525 | CMA CGM INNOVATION | 2026-02-26 | MIAMI, FLORIDA | GENOA ITALY | 1 PKG | 50 KG | Break Bulk | ITALPAST S.R.L | TENDERONI FOODS INC | SPARE PARTS FOR ALIMENTARY MACHINERY | |
| 2026-02-23 | KOSLPAPSLC00113 | 074N | In-bond Automated | KOSL | 9116187 | HOHEWIND | 2026-02-22 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | PORT AU PRINCE HAITI | 5,000 PCS | 55,116 LB | Pier to Pier | MR LUMBER S.A. | TENDERONI FOODS INC | TENDERONI FOODS INC | , BAGS CODITOS KG- CLEAR HS CODE:.. | |
| 2026-01-20 | KOSLPAPSLC00111 | 070N | In-bond Automated | KOSL | 9116187 | HOHEWIND | 2026-01-19 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | PORT AU PRINCE HAITI | 5,000 PCS | 55,116 LB | Pier to Pier | MR LUMBER S.A. | TENDERONI FOODS INC | TENDERONI FOODS INC | CODITOS KG-CLEAR HS CODE: . . | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | KOSLPAPSLC00114 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 105904 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | KOSL |
| Voyage # | 084N |
| IMO # | |
| Vessel Name | HOHEWIND |
| Vessel Country | AG |
| Place of Receipt | PORT AU PRINCE |
| Foreign Port of Lading | PORT AU PRINCE HAITI (24579) |
| Port of Unlading | PORT EVERGLADES, FLORIDA (5203) |
| Port of Destination | PORT EVERGLADES, FLORIDA (5203) |
| Foreign Port of Destination | CASTRIES ST. LUCIA (24865) |
| Weight | 55116 LB |
| Weight in KG | 25,000 KG |
| Quantity | 5000 PCS |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Exportation (IE) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
KOSU4987159 |
| Commodity Description |
CODITOS 5KG- CLEAR HS CODE:1902.19.2090 |
| Shipper Name | MR LUMBER S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | RUE JUSTIN JUSTE NO. 4 |
| Address Line 2 | ROUTE DE L'AEROPORT |
| City | PORT AU PRINCE |
| Country Code | HT |
| Consignee Name | TENDERONI FOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | RODNEY BAY INDUSTRIAL ZONE |
| Address Line 2 | P.O. BOX RB2520 |
| Address Line 3 | GROS ISLET |
| City | ST LUCIA |
| Country Code | NL |
| Notify Party Name | TENDERONI FOODS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | RODNEY BAY INDUSTRIAL ZONE |
| Address Line 2 | P.O. BOX RB2520 |
| Address Line 3 | GROS ISLET |
| City | ST LUCIA |
| Country Code | NL |
| Container Number | KOSU4987159 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KOSL270747 |
| Seal Number 1 | KOSL270747 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CODITOS 5KG- CLEAR HS CODE:1902.19.2090 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 1902192090 | 00000001 | 0000005000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Everglades, Florida | 113 | 2026-05-04 |
| Miami, Florida | 69 | 2026-05-18 |
| San Juan, Puerto Rico | 25 | 2025-09-04 |
| Houston, Texas | 3 | 2022-08-05 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2022-01-11 |
| New York, New York | 2 | 2014-03-03 |
| Christiansted, Virgin Islands | 1 | 2026-05-11 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2024-11-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port au Prince Haiti | 108 | 2026-05-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 36 | 2026-05-18 |
| Kingston Jamaica | 22 | 2026-04-04 |
| Qingdao China (Mainland) | 16 | 2025-06-02 |
| Pusan South Korea | 7 | 2023-06-05 |
| Genoa Italy | 6 | 2026-02-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2022-08-10 |
| Puerto Manzanillo Panama | 4 | 2017-10-30 |
| Tampico Mexico | 3 | 2025-09-04 |
| Colon Panama | 3 | 2024-09-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tenderroni Foods Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENDERRONI FOODS INC | RODNEY BAY INDUSTRIAL ZONE GROS ISLET ST LUCIA | 2023-02-22 | 59 |
| TENDERONI FOODS INC | RODNEY BAY INDUSTRIAL ZONE P.O. BOX RB2520 ST LUCIA NETHERLANDS ANTILLES | 2022-08-30 | 31 |
| TENDERONI FOODS INC. | 2024-05-25 | 23 | |
| TENDERONI FOODS INC | 2017-11-14 | 15 | |
| TENDERRONI FOODS INC | 2025-05-27 | 10 | |
| TENDERONI FOODS INC | 2020-05-30 | 9 | |
| TENDERONI FOODS INC | 2026-05-18 | 6 | |
| TENDERONI FOODS INC | 2026-05-11 | 5 | |
| TENDERONI FOODS INC | 2026-05-04 | 5 | |
| TENDERONI FOODS INC | 2025-08-19 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Tenderroni Foods Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-08 | 64 | |
| 2021-08-06 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||