There are a total of 78 bills of lading on file for Tendora Inc between April 15th, 2016 and May 16th, 2026.
Of those 78 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 29 were within the past 90 days.
| Total Records | 78 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 78 |
| Notify Party Records | 36 |
| First Shipment on File | Apr 15th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 29 |
| Records in the Past Year | 77 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENDORA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Tendora Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Tendora Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI JINZHOU IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 380 | 76 |
| WUXI CHUANGLIFAN EXHAUST SYSTEM CO. | Apr 2026 | 18 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tendora Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TEND TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 558 | 5 |
| TENDECO SALES, INC. | Jun 2025 | 498 | 0 |
| TENDENCIA GASTRONOMICA S.A. DE C.V. | May 2026 | 309 | 8 |
| TENDENCIAS CERAMICAS S.L. | May 2026 | 3,243 | 2 |
| TENDENCY FURNITURE INC | Jun 2024 | 121 | 0 |
| TENDENZZA PISOS Y RECUBRIMIENTOS S. | May 2026 | 1,573 | 13 |
| TENDER COMMERCE(HK)LIMITED | May 2026 | 423 | 27 |
| TENDER CORPORATION | May 2026 | 1,279 | 14 |
| TENDERRONI FOODS INC | May 2026 | 216 | 6 |
| TENDERS G&M CO., LTD | Apr 2026 | 412 | 1 |
| TENEE INDUSTRIAL (HONGKONG) LIMITED | May 2026 | 71 | 3 |
| TENEKECIOGLU ULUSLARARASI DIS TIC | Dec 2024 | 162 | 0 |
| TENEO 3000 S.R.O | Apr 2026 | 94 | 4 |
| TENERE | Apr 2026 | 348 | 1 |
| TENERGY CORPORATION | Apr 2026 | 998 | 3 |
| TENERIAS OMEGA S.A. | Oct 2024 | 405 | 0 |
| TENERIFE INTERNATIONAL TRADING | Feb 2026 | 547 | 1 |
| TENEX GLOBAL LLC | May 2026 | 77 | 4 |
| TENEX JSC | Apr 2026 | 390 | 12 |
| TENFY TECHNOLOGY PTE.LTD. | May 2026 | 72 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | MAEU269011233 | MLILMSH26041271 | 616E | House Bill | MLIL | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 12 PKG | 19,200 KG | Container Yard | SHANGHAI JINZHOU IMPORT AND EXPORT | TENDORA INC | TENDORA INC | STEEL FENCE PANEL |
| 2026-05-11 | EGLV142651188973 | MLILMSH26031880 | 081E | House Bill | MLIL | 9613587 | OOCL GENOA | 2026-05-09 | TAMPA, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 30 PKG | 5,700 KG | Container Yard | SHANGHAI JINZHOU IMPORT AND EXPORT | TENDORA INC | TENDORA INC | STEEL FENCE PANEL |
| 2026-05-08 | ONEYSHAG63814500 | MLILMSH26032112 | 010E | House Bill | MLIL | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 28 PKG | 5,700 KG | Container Yard | SHANGHAI JINZHOU IMPORT AND EXPORT | TENDORA INC | TENDORA INC | STEEL FENCE PANEL |
| 2026-05-08 | ONEYSHAG63811900 | MLILMSH26032111 | 010E | House Bill | MLIL | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 26 PKG | 5,300 KG | Container Yard | SHANGHAI JINZHOU IMPORT AND EXPORT | TENDORA INC | TENDORA INC | STEEL FENCE PANEL |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | HLCUTA12603EWRN9 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMSH26032113 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | 9308649 |
| Vessel Name | MAERSK SINGAPORE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5800 KG |
| Weight in KG | 5,800 KG |
| Quantity | 26 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SKYU8295425 |
| Commodity Description |
STEEL FENCE PANEL |
| Shipper Name | SHANGHAI JINZHOU IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | 6, NO. 38 LANE, CAOLI ROAD, FENGJIN |
| Address Line 2 | G TOWNJINSHANDISTRICT,SHANGHAI,CN |
| Consignee Name | TENDORA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1020 LAUREL OAK RD STE 203,VOORHEES |
| Address Line 2 | ,NEW JERSEY 08043,US |
| Container Number | SKYU8295425 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK0880986 |
| Seal Number 1 | HLK0880986 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STEEL FENCE PANEL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 19 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 16 | 2026-05-07 |
| Savannah, Georgia | 14 | 2026-05-08 |
| Long Beach, California | 11 | 2026-04-02 |
| Los Angeles, California | 6 | 2026-05-14 |
| New York, New York | 4 | 2026-03-17 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2026-03-05 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2026-02-24 |
| Tampa, Florida | 1 | 2026-05-11 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2026-04-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 69 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 5 | 2026-04-03 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2026-04-23 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2026-01-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tendora Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENDORA INC | 1020 LAUREL OAK RD STE 203,VOORHEES ,NEW JERSEY 08043,US | 2026-05-18 | 21 |
| TENDORA INC | 1020 LAUREL OAK RD STE 203 VOORHEES , NJ 08043,VOORHEES, ,US | 2026-05-08 | 20 |
| TENDORA INC | 2026-05-08 | 15 | |
| TENDORA INC | 2026-05-14 | 12 | |
| TENDORA INC | 2026-03-17 | 10 | |
| TENDORA INC | 2026-05-04 | 9 | |
| TENDORA INC | 2026-03-02 | 6 | |
| TENDORA INC | 2026-02-03 | 3 | |
| TENDORA INC | 2026-04-03 | 2 | |
| TENDORA INC | 2026-01-08 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||